«За моєю оцінкою, я не думаю, що ми досягнемо тут прориву, доки президент [ред. - Трамп] і президент Путін не будуть взаємодіяти безпосередньо з цього питання.»
Трек «Боляче» — про ті стосунки, які давно мали б залишитися в минулому, але вперто не йдуть із голови. Про людей, які вже ніби відпустили, але ловлять себе на думці, що досі болить. Для тих, хто сміється на зустрічах, але подумки все одно шукає її очі. Хто робить вигляд, що забув, — але пам’ятає.
Міська влада Львова з початку року по вересень витратила понад 450 млн грн на речі, не пов’язані з безпекою і обороною
По всій Україні тривають мітинги із закликами до місцевої влади витрачати якомога більше коштів на ЗСУ, а не на ремонти проспектів, парків і висадження квітів. Втім, це не усюди розуміють. А Львів з понад 1,5-мільярдним бюджетом на чолі з Андрієм Садовим дозволяє собі й ремонт вулиці за 92 млн грн і багато іншого, про що ми й розповімо.
Станом на кінець вересня 2023 року журналісти Lviv. Media порахували, що міська влада Львова з початку 2023 року витратила понад 450 млн грн на речі, не пов’язані з безпекою і обороною. Насамперед йдеться про ремонти доріг, озеленення, підтримку у робочому стані фонтанів, прибирання, транспортні послуги для чиновників тощо. Більше за все вирішили витратити саме на дороги. При цьому, річний бюджет Львова на 2023 рік планувався у розмірі 1,8 млрд грн (на 300 млн грн більше, ніж рік тому). Загалом про плани з витрат на інфраструктурні проєкти на початку року можна почитати тут. Звичайно, що з амбіційних планів використати бюджет на покращення стану міського господарства в умовах війни вдасться реалізувати не все.
У вересні 2023 року КП “Львівавтодор” підписало угоду про реконструкцію вулиці Степана Бандери за 92 млн 715 тис. 412 грн з турецькою компанією “Onur”. Хоча реконструкція вже була проведена раніше, але це борг міста перед компанією-підрядником. Компанія турків займалася роботами на цій вулиці з кінця 2021 року та отримала понад 209 млн грн за них. Після скандалу представники мерії заявили, що “розрахуються за ці роботи після війни”. Тобто загалом “оновлення” вулиці обійдеться місту у понад 300 млн грн, з яких дещо менше за третину залишиться заплатити.
Вочевидь, те ж саме відбулося в кредит з реконструкцією вул. Пилипа Орлика (“Онур” має отримати за це 33 млн 294 тис. 951 грн) та капремонтом вул. Пекарської і вул. Шимзерів (тут мають заплатити 20 млн 303 тис. 785 грн фірмі “Вельт Капітал” львів’янки Тетяни Павленко). Ці вулиці доступні для проїзду. А ще міська влада планує заплатити представництву турецького “Онуру” 11 млн 450 тис. 132 грн за реконструкцію Двірцевої площі. А за 33 млн 327 тис. 901 грн проведуть капремонт вулиці Старознесенської (отримає кошти українська компанія “БК “Захід Нео Буд”). Звичайно, це не означає, що ці суми покриють у 2023 році.
А ще “Львівавтодор” вирішив витратити кошти на “прибирання та підмітання паркувальних майданчиків”, на що піде ще понад 428 тис. грн. Гроші отримає підприємиця Мар’яна Пуцило та її наймані робітники. Роботи проводять у поточному році. На початку року автодору знадобилися нові дорожні знаки на понад 2,1 млн грн.
Дороги ремонтують і районні адміністрації Львова, підпорядковані міській владі. На це запланували видатки на понад 66 млн грн. Найбільші замовлення можна подивитися на скріні нижче:
Ще однією кричущою і значною закупівлею є капремонт центральної алеї та прилеглих територій парку “Замарстинівський”. Замовником виступає комунальне підприємство мерії “Зелений Львів”. Вартість — майже 25,6 млн грн. Тендер виграло ТОВ “БК “Захід Нео Буд” Світлани Шостак з міста Лопатина. Роботи мають провести до кінця серпня наступного року. А ще 187 тис. грн витратять на технагляд за цими роботами та 49 тис. грн за авторський нагляд. Парк буде “інклюзивним”, і там зможуть проходити реабілітацію постраждалі від війни. Також у цьому році вирішили поновити роботи з створення громадського простору біля Бернардинського дворику (запланували витратити 5 млн грн у поточному році), ці роботи припинилися через початок повномасштабної війни у 2022 році.
Загалом, за підрахунками журналістів, на закупівлю квітів, дерев, косіння газонів, утримання фонтанів і тому подібне цьогоріч з бюджету хочуть витратити понад 28,6 млн грн. Наприклад, щоб посадити квіти в Галицькому районі готові витратити майже 1,2 млн грн і ще 700 тис. грн за догляд за деревами, які ростуть у важкодоступних місцях. За утримання фонтана на площі Двірцевій заплатять 645 тис. грн, а на демонтаж рекламних конструкцій місто витратить 395 тис. грн. І ще майже 600 тис. піде на фарбування та скління елементів благоустрою у Шевченківському районі. А встановлення стовпців у Галицькому районі обійдеться у понад 768,5 тис. грн.
Дорожче за все районним адміністраціям обійдуться прибирання і благоустрій дитячих, дитячо-спортивних і спортивних майданчиків у Залізничному районі (понад 4,4 млн грн), висадка рослин і догляд за ними у Галицькому районі (понад 2,7 млн грн), озеленення і догляд за рослинами у ландшафтному комплексі “Цитадель” поруч з 5-зірковим готелем Citadel (понад 2,25 млн грн), озеленення і утримання рослин у Личаківському районі (понад 2,18 млн грн), покіс газонів у Галицькому районі (1,89 млн грн) та придбання там саджанців рослин на 930 тис. грн. При цьому вартість окремих послуг і товарів може бути завищеною.
Це лише частина з тих закупівель, які продивилися журналісти. Загалом їх у місті набагато більше. Як бачимо, керівництво Львова на чолі з Андрієм Садовим не гребує витрачати бюджетні мільйони під час війни на не дуже актуальні речі. Одна справа коли йдеться про відновлення постраждалого від російських ракет будинку, а інша — не актуальні послуги з благоустрою, які й можуть почекати.
На фоні подібних дій влади Львова та інших великих міст 8 листопада Верховна Рада України проголосувала за позбавлення міських бюджетів частини ПДФО — податку на доходи фізичних осіб. Міста отримували частину цього податку і тому числі від військових, зареєстрованих у цих містах, а потім витрачали кошти на будівництво стадіонів, капремонт доріг, озеленення парків, рекламу та інші не надто потрібні під час війни речі. Тепер таких витрат з місцевих бюджетів має стати менше, бо ПДФО з військових піде на потреби оборони.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.