Міська влада Львова з початку року по вересень витратила понад 450 млн грн на речі, не пов’язані з безпекою і обороною
По всій Україні тривають мітинги із закликами до місцевої влади витрачати якомога більше коштів на ЗСУ, а не на ремонти проспектів, парків і висадження квітів. Втім, це не усюди розуміють. А Львів з понад 1,5-мільярдним бюджетом на чолі з Андрієм Садовим дозволяє собі й ремонт вулиці за 92 млн грн і багато іншого, про що ми й розповімо.
Станом на кінець вересня 2023 року журналісти Lviv. Media порахували, що міська влада Львова з початку 2023 року витратила понад 450 млн грн на речі, не пов’язані з безпекою і обороною. Насамперед йдеться про ремонти доріг, озеленення, підтримку у робочому стані фонтанів, прибирання, транспортні послуги для чиновників тощо. Більше за все вирішили витратити саме на дороги. При цьому, річний бюджет Львова на 2023 рік планувався у розмірі 1,8 млрд грн (на 300 млн грн більше, ніж рік тому). Загалом про плани з витрат на інфраструктурні проєкти на початку року можна почитати тут. Звичайно, що з амбіційних планів використати бюджет на покращення стану міського господарства в умовах війни вдасться реалізувати не все.
У вересні 2023 року КП “Львівавтодор” підписало угоду про реконструкцію вулиці Степана Бандери за 92 млн 715 тис. 412 грн з турецькою компанією “Onur”. Хоча реконструкція вже була проведена раніше, але це борг міста перед компанією-підрядником. Компанія турків займалася роботами на цій вулиці з кінця 2021 року та отримала понад 209 млн грн за них. Після скандалу представники мерії заявили, що “розрахуються за ці роботи після війни”. Тобто загалом “оновлення” вулиці обійдеться місту у понад 300 млн грн, з яких дещо менше за третину залишиться заплатити.
Вочевидь, те ж саме відбулося в кредит з реконструкцією вул. Пилипа Орлика (“Онур” має отримати за це 33 млн 294 тис. 951 грн) та капремонтом вул. Пекарської і вул. Шимзерів (тут мають заплатити 20 млн 303 тис. 785 грн фірмі “Вельт Капітал” львів’янки Тетяни Павленко). Ці вулиці доступні для проїзду. А ще міська влада планує заплатити представництву турецького “Онуру” 11 млн 450 тис. 132 грн за реконструкцію Двірцевої площі. А за 33 млн 327 тис. 901 грн проведуть капремонт вулиці Старознесенської (отримає кошти українська компанія “БК “Захід Нео Буд”). Звичайно, це не означає, що ці суми покриють у 2023 році.
А ще “Львівавтодор” вирішив витратити кошти на “прибирання та підмітання паркувальних майданчиків”, на що піде ще понад 428 тис. грн. Гроші отримає підприємиця Мар’яна Пуцило та її наймані робітники. Роботи проводять у поточному році. На початку року автодору знадобилися нові дорожні знаки на понад 2,1 млн грн.
Дороги ремонтують і районні адміністрації Львова, підпорядковані міській владі. На це запланували видатки на понад 66 млн грн. Найбільші замовлення можна подивитися на скріні нижче:
Ще однією кричущою і значною закупівлею є капремонт центральної алеї та прилеглих територій парку “Замарстинівський”. Замовником виступає комунальне підприємство мерії “Зелений Львів”. Вартість — майже 25,6 млн грн. Тендер виграло ТОВ “БК “Захід Нео Буд” Світлани Шостак з міста Лопатина. Роботи мають провести до кінця серпня наступного року. А ще 187 тис. грн витратять на технагляд за цими роботами та 49 тис. грн за авторський нагляд. Парк буде “інклюзивним”, і там зможуть проходити реабілітацію постраждалі від війни. Також у цьому році вирішили поновити роботи з створення громадського простору біля Бернардинського дворику (запланували витратити 5 млн грн у поточному році), ці роботи припинилися через початок повномасштабної війни у 2022 році.
Загалом, за підрахунками журналістів, на закупівлю квітів, дерев, косіння газонів, утримання фонтанів і тому подібне цьогоріч з бюджету хочуть витратити понад 28,6 млн грн. Наприклад, щоб посадити квіти в Галицькому районі готові витратити майже 1,2 млн грн і ще 700 тис. грн за догляд за деревами, які ростуть у важкодоступних місцях. За утримання фонтана на площі Двірцевій заплатять 645 тис. грн, а на демонтаж рекламних конструкцій місто витратить 395 тис. грн. І ще майже 600 тис. піде на фарбування та скління елементів благоустрою у Шевченківському районі. А встановлення стовпців у Галицькому районі обійдеться у понад 768,5 тис. грн.
Дорожче за все районним адміністраціям обійдуться прибирання і благоустрій дитячих, дитячо-спортивних і спортивних майданчиків у Залізничному районі (понад 4,4 млн грн), висадка рослин і догляд за ними у Галицькому районі (понад 2,7 млн грн), озеленення і догляд за рослинами у ландшафтному комплексі “Цитадель” поруч з 5-зірковим готелем Citadel (понад 2,25 млн грн), озеленення і утримання рослин у Личаківському районі (понад 2,18 млн грн), покіс газонів у Галицькому районі (1,89 млн грн) та придбання там саджанців рослин на 930 тис. грн. При цьому вартість окремих послуг і товарів може бути завищеною.
Це лише частина з тих закупівель, які продивилися журналісти. Загалом їх у місті набагато більше. Як бачимо, керівництво Львова на чолі з Андрієм Садовим не гребує витрачати бюджетні мільйони під час війни на не дуже актуальні речі. Одна справа коли йдеться про відновлення постраждалого від російських ракет будинку, а інша — не актуальні послуги з благоустрою, які й можуть почекати.
На фоні подібних дій влади Львова та інших великих міст 8 листопада Верховна Рада України проголосувала за позбавлення міських бюджетів частини ПДФО — податку на доходи фізичних осіб. Міста отримували частину цього податку і тому числі від військових, зареєстрованих у цих містах, а потім витрачали кошти на будівництво стадіонів, капремонт доріг, озеленення парків, рекламу та інші не надто потрібні під час війни речі. Тепер таких витрат з місцевих бюджетів має стати менше, бо ПДФО з військових піде на потреби оборони.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.