Попит на нові квартири впав до критичного мінімуму, але ціни тримаються. З чим це пов’язано?

Попит на нові квартири впав до критичного мінімуму, але ціни тримаються. З чим це пов’язано?

Читать на русском

Проте є регіони, що показали приріст нових проектів житлових комплексів

Читать на русском
Попит на нові квартири впав до критичного мінімуму, але ціни тримаються. З чим це пов’язано?
Нерухомість Києва

Проте є регіони, що показали приріст нових проектів житлових комплексів

В Україні за три квартали 2022 року прийнято в експлуатацію житла на 44,9% нижче показника за аналогічний період минулого року, повідомила Державна служба статистики. При цьому  ціна за один квадратний метр все одно зростає. Експерти кажуть, що це пов'язано із кількома факторами. 

Падіння показників по всім категоріям житлового будівництва

За даними Держстату, в Україні за три квартали 2022 року прийнято в експлуатацію 4 млн 825 тис. 286 кв. м житла, що на 44,9% нижче показника за аналогічний період минулого року. При цьому трохи менше – на 33,7% – знизилася активність приватного домобудівництва – до 2 млн кв. м у складі одноквартирних будинків проти 3 млн кв. м рік тому, тоді як майже вдвічі впала площа введених в експлуатацію квартир у багатоквартирних будинках - 2,8 млн кв. м проти 5,7 млн кв. м.

Житла у складі гуртожитків запроваджено 6,2 тис. кв. м, що на 72% менше ніж за аналогічний період минулого року. Загалом квартир запроваджено 60 тис. 980, що вдвічі менше, ніж за аналогічний період минулого року. З них 13 206 у одноквартирних будинках, 47 774 – у багатоквартирних.

За даними Держстату, у третьому кварталі спад прийому житла в експлуатацію уповільнився до 39,2% з 54,1% у другому кварталі, зокрема по одноквартирних будинках – до 12,8% із 48,6%, багатоквартирних – до 48 ,4% із 57,5%.

В абсолютних показниках у третьому кварталі було введено в експлуатацію 2 млн 405,1 тис. кв. м житла, зокрема в одноквартирних будинках – 881,1 тис. кв. м, у багатоквартирних – 1 млн. 519,7 тис. кв. м, у гуртожитках – 4.3 тис. кв. м.

Ціни на житло зростають. Експерти називають причини

 У Києві продаж нового житла впав до історичного мінімуму. До війни забудовники повідомляли про 150-250 угод з купівлі на місяць, а зараз кількість продажів скоротилася близько десяти угод. Таким чином, статистика столичного ринку нерухомості серед новобудов упала у 10-15 разів.

При цьому ціна за один квадратний метр  зростає. Це пов'язано із кількома факторами. Зокрема, причиною подорожчання є те, що собівартість усіх видів робіт зросла, адже дорожчають матеріали і потрібно налагоджувати нові ланцюжки поставок. До того ж багато вітчизняних виробників більше не представлені на ринку, а їх виробничі активи знаходяться на сході або зруйновані. У зв'язку із цим забудовникам потрібно завозити будматеріали з-за кордону.

Ще однією причиною є те, що наростає кадровий голод. Це насамперед пов'язане з мобілізацією. На даний момент багато працівників сфери служать у збройних силах, і робочі колективи сьогодні не в змозі виконувати колишні обсяги роботи. При цьому рішення Нацбанку відпустити курс долара вже на початку осені спричинило поступове подорожчання житла.

"У гривневому еквіваленті ми бачимо підвищення вартості квартир на 45%", - каже  експерт ринку нерухомості Вікторія Берещак.

При цьому вона підкреслила, що найактивніше дорожчає житло класу "комфорт плюс", житло у форматі "місто в місті". Зростають ціни і в поліфункціональних комплексах із міксом інфраструктури, де є різноманітні хаби, коворкінги. Крім того, спостерігається зростання цін у тих комплексах, де забудовники подбали про генератори та інші джерела живлення. При цьому спостерігається нова тенденція – покупцям стало важливо, щоб комплекс перебував подалі від енергетичних та інших об'єктів, які стають цілями ракетних ударів окупанта.

Берещак також звернула увагу на те, що найгірше під час війни припадає мас-маркет. Квартири у таких комплексах фактично не продаються.

"У будинках такого класу, ймовірно, покладатимуться на державні програми відновлення житла та купівлі квартир пільговим категоріям за державні гроші. Також – частково на іпотеку", - пояснила вона.

Ситуація по Києву та областях

За десять місяців цього року у Києві почали будувати 91 нову чергу, у 2021 році за аналогічний період було розпочато 154 черги житлових комплексів. Київська область, раніше багаторічний рекордсмен за кількістю введеного в експлуатацію житла, також скоротила кількість нових черг майже вчетверо: 55 за цей рік проти 205 минулого.

Львівська область також демонструє зменшення обсягів початку нових будівель – 73 черги проти 110 торік.

Одеський регіон, попри війну, демонструє активне будівництво починаючи з квітня-березня цього року, хоча значно меншою кількістю нових черг — 52 цього року проти 141 минулого.

Один із найбільш постраждалих регіонів серед тих, що активно забудовувалися до повномасштабного вторгнення, — Харківська область. Там цього року розпочали лише 18 черг, проти 87 минулого.

У Дніпропетровській області падіння практично уп'ятеро – з 53 за десять місяців 2021 до 12 у цьому.

Проте є й регіони, що показали приріст нових проєктів. Це Вінницька – 18 стартів будівництва за десять місяців цього року проти 16 за аналогічний період 2021 року, і Закарпатська – 16 проти 10, Миколаївська – 4 цього року проти 2 у 2021 році.

Раніше ми повідомляли, що через загрозу військових дій та проблеми зі світлом ціни на квартири в Києві помітно впали і останні півроку залишаються стабільними. Житло стало доступним незалежно від умов. Але кожен обирає відповідно до власних потреб: комусь важлива квартира біля центра, хтось переймається через вартість. Деякі хочуть квартиру поменше, щоб заощадити на опаленні. Що пропонують ріелтори?

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.