Попалися! НАБУ довело у пресрелізі, що працює на американців - але чи це погано?

Агентство святкує своє 10-річчя в Україні - весь цей час бюро докоряли, що воно працює на Сполучені Штати

Голова НАБУ Семен Кривонос
НАБУ розповіла про святкування свого 10-річчя з акцентом лише на американських партнерах - колаж: Інформатор-Україна

НАБУ у Facebook опублікувало пресреліз про захід до 10-річчя бюро, що відбувся в Києві 18 жовтня У ньому не згадуються імена представників української влади, що відвідали цей захід, проте поіменно перераховані представники посольства США. Це підтверджує напівконспірологічну версію, що НАБУ фактично не підкоряється українській владі.

Показово, що в пресрелізі наводяться цитати лише двох осіб: голови НАБУ Семена Кривоноса, а також програмного офіцера з питань правосуддя відділу з правоохоронних питань Посольства США Вільяма Сібера.

"Відділ з правоохоронних питань та Посольство США в Україні пишаються своїм партнерством із НАБУ протягом останніх десяти років, і продовжуватимуть підтримувати НАБУ в його важливій місії по боротьбі з корупцією. Незалежні антикорупційні інституції, як НАБУ, є життєво важливими для демократичного та євроатлантичного майбутнього України", - каже пан Сібер.

Також у пресрелізі НАБУ перелічені інші американські гості заходу:

  • Узра Зея, заступниця Державного Секретаря з питань цивільної безпеки, демократії та прав людини [до речі прибула пані Зея в Київ 18 жовтня спеціально, щоб відвідати захід за участі НАБУ],
  • Джон Гінкел, заступник голови Місії Посольства США в Україні,
  • Річард Саундерс, директор Відділу з правоохоронних питань Посольства США.

Ще у пресрелізі наявне коротке повідомлення про те, що учасниками заходу стали парламентарі, представники влади, дипломатичних установ, громадянського суспільства. Також додається, що подія відбулася "за повного фінансового та організаційного сприяння посольства США в Україні".

У цьому випадку мова пресрелізу свідчить: американські партнери бюро важливіші для нього, ніж усі ці представники влади та парламентарі. Принаймні саме такий висновок зроблять критики НАБУ.

А може підтримка США - це не погано?

У минулому, особливо до війни, НАБУ неодноразово критикували за нібито роботу на користь Сполученим Штатам, а не Україні. Особливо категоричними критиками дій установи були проросійські політики, такі як Євген Мураєв, оточення Медведчука, Юрій Бойко, "прикормлені" ними експерти та інші люди з кремлівського табору.

Показово, що багато персонажів з цієї групи становились у минулому фігурантами гучних справ - корупційних або щодо державної зради. В експертному середовищі існує версія, що до війни Росія вживала шкідливих дій щодо України, аби утримати її у власній сфері впливу. Поступово ефективність цих дій втрачалася, тож Росія вдалася до відкритої агресії.

Однією зі шкідливих дій Росії проти України звісно була корупція. Саме російські медіа, у тому числі за кордоном, малювали Україну як корумповану державу зі слабкою владою, що краде російський газ та не може бути надійним партнером Заходу.

У той самий час проросійські сили в Україні намагалися дискредитувати НАБУ, як "агента впливу США". Тим вони водночас захищалися від звинувачень у корупції та виконували вказівки своїх московських керівників.

Впливати та тиснути на НАБУ також намагалися й представники влади, що не були пов’язані із Росією - лише були корумпованими. Приклад - гучна історія із депутатом від БПП Розенблатом та низка подібних.

Примітно, що від указу президента Порошенка, оточення якого теж підозрювалось у корупції, до початку роботи НАБУ пройшов неабиякий термін - майже рік. Неодноразово Порошенко намагався впливати на діяльність НАБУ, але мабуть не зміг досягти результатів. 

Наприклад, відбором кандидатів на посаду голови НАБУ з самого початку мала займатись незалежна комісія, а Порошенко у статусі президента міг виключно затверджувати обрану кандидатуру. Проте в лютому 2015-го було внесено поправку до закону, згідно з якою він отримав право обирати главу з 2-3 кандидатів, які пройшли попередній відбір комісії. Тоді керівну посаду отримав Артем Ситник, як найбільш компромісна фігура.

Першого директора НАБУ Артема Ситника вдалося дискредитувати лише за те, що він їздив на базу відпочинку до, як він думав, свого друга (а той ретельно документував відпочинок Ситника, щоб потім це оприлюднити).

Висновок у тому, що НАБУ, мабуть, не вижило або перетворилося б на ще один кишеньковий інструмент влади, якби не захист із боку США. Корупція є чи не найголовнішою проблемою України. Згідно з опитуваннями проведеними Соціологічною групою "Рейтинг" весною 2024 року, українці вважають корупцію навіть шкідливішим явищем для суспільства, ніж війна з Росією.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube