Є думка, ніби радник ОП будує свій політичний бренд
Цими вихідними на першому місці в інформаційному полі була трагедія в Дніпрі – там в багатоповерхівку влучила ракета. А на другому – заява Арестовича про те, що її збили українські сили ППО. Її спростували в Повітряних силах, але підхопила російська пропаганда. І тепер вся країна будує раднику ОП антирейтинг.
Політтехнологи припускають, що саме це сприяє політичному потенціалу.
Після того, як в Повітряних силах заявили, що ЗСУ навіть не мають зброї, здатної збити ракету Х-22, і закликали не вірити гучним заявам, стало зрозуміло: Олексій Арестович потрапив у гучний скандал. Його подальшу заяву розцінили як відповідь, але вона не містить ані виправдань, ані вибачень.
Спочатку він переконує, що в будь-якому випадку провина лежить на росії, і світ Україну не звинуватить. І нагадав про те, як ніхто не звинувачував Україну в тому, що ракета ППО у Польщі вбила двох громадян. Далі він заявляє про те, що “ніяка ракета ППО й близько не могла спричинити половини таких руйнувань”. І в завершенні додав, що нас не має турбувати реакція російських соцмереж і ЗМІ. Треба зосередитись на перемозі й притягненні до відповідальності винних у трагедії – від льотчиків до цих саме ЗМІ. Щоправда, російські ЗМІ вже підхопили заяву Арестовича і розповідають своїм співгромадянам про те, що трагедія у Дніпрі – наслідок контратаки української системи ППО. При цьому прессекретар путіна Пєсков посилався саме на “висновки деяких представників української сторони”.
Потім Арестовичу хтось підказав (принаймні так він пише у себе на сторінці), що насправді він ні в чому не винен, і в тому ж етері підкреслив, що лише припускає збиття ракети ППО, і цю версію треба перевіряти. Нагадав, що він - радник поза штату з застереженнями. І змістив фокус уваги на те, що:
Цікаво, що цей пост він почав зі слів “Я відкликав вибачення”. Хоча в жодному з постів їх не було.
Після скандалу в соцмережі шириться конспірологічна версія про те, що радник ОП навмисно сказав про версію збиття ППО для наративу російської пропаганди. Військовий експерт Дмитро Снігірьов в етері на YouTube-каналі Олександра Шелеста сказав: до заяви Арестовича в телеграм-каналах рф ширилась версія про те, що під прикриттям російського обстрілу багатоповерхівку підірвали. Але вона мала вигляд контроверсійної. Тож слова радника ОП він назвав “рятівним кругом” для пропаганди.
Не треба бути спеціалістом, щоб прослідкувати в словах Арестовича розбіжності:
Після того, як Олексій викликав хвилю обурення на свою адресу, в публічному просторі з’явились цікаві історії з його біографії, про які мало хто знає. Принаймні, ті, хто їх розповідає, робить це впевнено. Так, військовий експерт Дмитро Снігірьов нагадав про те, що радник позиціює себе як розвідник-професіонал, підполковник ГУР МО. В 2005 році Арестович зустрічався в Москві з ідеологом “руського міра” Дугіним. За легендою Арестовича представили як заступника керівника політичної партії “Братство”. Але ще до зустрічі він публікує в інтернеті свою біографію з фото у формі офіцера ЗСУ і фактами, за допомогою яких його можна ідентифікувати як розвідника. За словами експерта, російські спецслужби не могли цього не знати. Втім, до зустрічі з Дугіним Арестовича допустили. А після цього він починає зніматись в російських серіалах.
Мер Дніпра Борис Філатов спочатку відреагував на заяву радника ОП доволі різко. А потім видав допис у Facebook, в якому розповів про своє знайомство з ним. Але перед цим він звернув увагу на те, що “цілий командувач Повітряних сил вимушений був спростовувати заяву Арестовича”. Не людей, які дали розголос його словам, а саме першоджерело – слова Арестовича в прямому етері. Після цього Борис Філатов написав, що ще в 2014 році теперішній позаштатний радник ОП прийшов до нього в кабінет і запропонував:
Нагадаємо, що у 2014 році для боротьби з російською навалою почали формуватись загони добровольців. Але ідеї Арестовича все одно пояснити важко. Філатов з початку війни не приховував своєї антипатії до радника ОП. Тепер він критикує дії (точніше – бездіяльність) влади, яка ніяк не реагує на заяви Арестовича:
“Олексій – високоосвічена, талановита, інформована та харизматична людина. І саме тому він – зло. Чарівний Воланд. З таких, як він, стають або геніальні шахраї, або чудові комівояжерир, або проповідники. Я казав про те, що він загрався, неодноразово. Як публічно, так і непублічно. В тому числі і на Банковій. Ми живемо у вільній країні, де кожен має право на власну думку. Але він розповідає свої історії як офіційна особа. А хтось спостерігає за його “дитячими витівками” з посмішкою. Тому, що завжди зручно тримати при собі зрозумілих негідників, ніж пристойних, професійних, але незручних. Хто буде казати прямо правду, а не співати осанну. Запам’ятайте, коли ви берете до себе в служіння бісів, то не думайте, що не плодите зло”.
Здається, влада починає реагувати. Видання “Детектор Медіа” публікує інформацію про збір підписів під зверненням до керівника Офісу президента Андрія Єрмака з проханням звільнити Арестовича і відмежувати ОП від його експертиз. А народна депутатка Верховної Ради Соломія Бобровська готує колективне звернення до Служби безпеки України – про це вона написала на власній сторінці у Facebook. “Детектор медіа” посилається й на нього і зазначає, що йдеться про державну зраду, якою є гіпотеза Арестовича.
“Слід також зауважити, що впродовж останніх місяців медіа-активність Олексія Арестовича наповнена подібними “необережними” і “неточними”, але “клікабельними” висловлюваннями. Безумовно, з огляду на таку інтенсивність його медійної роботи, деякі невдалі вислови можна пробачити. Але комплексний їх аналіз більше нагадує політичну діяльність та формування власного іміджу, ніж виконання пропагандистської функції”, – йдеться у зверненні нардепів, яке публікує видання.
Політтехнолог Олег Постернак вважає, що заява Арестовича – не помилка, а стратегія. На його думку, збиття ракети над Дніпром є альтернативною версією, розрахованою на електорат умовної “ОПЗЖ”, а сам Олексій формує орієнтувальний рефлекс для них. Пізніше прийдуть нові політики, які знову намагатимуться втягнути українців у кремлівську стратегію. Скандал в цій історії допоможе йому політизувати вже створений образ блогера-коментатора. А провокація – додасть до образу ознаки “правдоруба”, який не втрачає зв’язок з реальністю.
“Він дуже добре знав, що і як треба сказати, щоб вчинити цей хейт. Саме цим хейтом формується політична надбудова. Адже право на великий хейт мають лише важковаговики. Вітаю - ви зробили Арестовича важковаговиком! Це задумка. І лише ваша справа - поставити попереду свої емоції чи раціональність при оцінці слів Арестовича”, – написав фахівець.
Отже, є вірогідність, що ми ще зустрінемо ім’я Арестовича в списках на виборах. Від цього скандалу він отримав додаткову порцію впізнаваності й уваги. Але є й втрати для особистого бренду Арестовича:
14 січня під час масованої атаки одна з російських ракет влучила в багатоповерхівку Дніпра. Внаслідок цього було зруйновано 2 під'їзди, загинуло як мінімум 40 осіб. В день трагедії позаштатний радник Офісу Президента Олексій Арестович заявив в інтерв'ю російського блогера Марка Фейгіна, що це, можливо, наслідок збиття ракети силами ППО. З моменту удару минуло кілька годин. Командувач Повітряних Сил ЗСУ генерал-лейтенант Микола Олещук виступив з простуванням слів Арестовича. Він сказав, що у сил ППО України немає зброї, за допомогою якої вони могли б збити ракету Х-22.
Нагадаємо, що у СБУ назвали прізвища російських окупантів, які причетні до ракетного удару по Дніпру. Також читайте, що з-під завалів дістали батьків дівчини, фото якої облетіло мережу.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.