"Ми готові до будь-якого формату діалогу, але є умова - повне й безумовне припинення вогню."
«Ліфт» — про внутрішню трансформацію. Про той момент, коли залишаєшся сам на сам із собою у замкненому просторі й не можеш втекти від розмови з власним «Я».
Пітер Хіггс відомий тим, що довів існування бозона, який пізніше назвали на його честь
На 95-му році життя у Великій Британії помер фізик-теоретик, лауреат Нобелівської премії та професор Единбурзького університету Пітер Хіггс. Його не стало 8 квітня після нетривалої неназваної хвороби. Хіггс відомий тим, що відкрив "бозон Хіггса" – зробивши це за 48 років до того, як бозон дійсно був знайдений.
Як пише пресслужба Единбурзького університету, де Пітер Хіггс був почесним професором, вперше фізик заявив про існування елементарної частинки – бозона – ще у 1964 році, що дозволило розгадати секрет утворення маси та врешті-решт завершити так звану Стандартну модель фізики елементарних частинок. Проте тільки у 2012 році, коли був запущений Великий адронний колайдер на базі Європейського центру ядерних досліджень (ЦЕРН), бозон змогли знайти експериментально, а у 2013 році офіційно підтвердили його існування.
Відкриття зробило Хіггса одним з найавторитетніших фізиків у світі. Проте сам Хіггс не любив спілкуватися з пресою, всіляко уникав урочистостей (навіть під час вручення йому Нобелівської премії), а відкриття відсвяткував пляшкою пива у літаку, поки летів додому. Хіггс однаково не любив, коли бозон називали "частинкою Бога" (таку назву йому дали журналісти - ред.) або "бозоном Хіггса": перше дратувало його, як атеїста, а друге, на думку вченого, принижувало заслуги його колег.
"Пітер Хіггс був видатною особистістю – справді талановитим ученим, чиє бачення та уява збагатили наші знання про світ, який нас оточує. Його новаторська робота надихнула тисячі вчених, і його спадщина продовжуватиме надихати багатьох майбутніх поколінь", – сказав директор Единбурзького університету сер Пітер Метісон, коментуючи смерть Хіггса.
Бозон Хіггса – це елементарна частинка Всесвіту, про існування якої Пітер Хіггс заявив ще у 1964 році. Тоді підтвердити його слова експериментально не вдалося, оскільки знайти частинку було важко – період її існування мав складати тільки одну септільйонну долю секунди; проте низка теоретичних досліджень доводили, що бозон Хіггса має існувати. Це відкриття дозволило дослідити та з'ясувати механізм формування маси в елементарних частинках, які теоретично мати її не могли. Саме тому відкриття бозона вважається дуже важливим для фізики.
У 2012 році після запуску Великого адронного колайдера існування бозона було доведено експериментально, за що сам Хіггс та один з авторів теорії існування бозонів, фізик Франсуа Англер, отримали Нобелівську премію. А вчені завдяки його відкриттю змогли завершити свою Стандартну модель фізики елементарних частинок, яка пояснює взаємодію найменших складових Всесвіту, в якому ми існуємо.
Нагадаємо, що минулого року Нобелівську премію в області фізики отримали вчені П'єр Агостіні, Ференц Краус та Анн л'Юйє. Вони отримали свою нагороду за "експериментальні методи, які генерують аттосекундні імпульси світла для дослідження динаміки електронів у речовинах".
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.