До нового об'єднання можуть увійти Україна, Польща, Литва, Латвія та Естонія.
Президент Польщі Анджей Дуда у своєму зверненні до польського народу сказав, що найближчим часом кордону між Польщею та Україною практично не буде. Російська пропаганда одразу підхопила цю заяву і розтиражувала висновки своїх керівників, мовляв, саме так і виглядає захоплення України Польщею.
Інформатор розбирався, що мається на увазі під відсутністю кордонів між двома державами і чому тісна співпраця так хвилює агресора.
З перших днів повномасштабної війни Польща приймає вимушених переселенців з України. Лише станом на 4 квітня польська сторона заявила, що прийняла понад 2,5 мільйона українців, які рятуються від запеклих бойових дій. Це найбільший показник серед усіх країн, котрі прийняли наших громадян. Також Польща одна з перших ще 2020 року відкрито заявляла, що Україні потрібно надати можливість стати членом Європейського союзу найближчим часом. А 3 травня у річницю прийняття польської Конституції президент держави Анджей Дуда зробив короткий екскурс в історію, нагадавши, як рік тому президенти Польщі, Латвії, Литви, Естонії та України зробили спільну заяву про братерство їхніх народів, про свободу, про право на самовизначення. існування народів та держав. Тоді ж глави згаданих держав вкотре наголосили на своїй незгоді з імперіалізмом, який намагається поширювати росія.
Крім того, президент Польщі подякував співвітчизникам за те, що вони, не роздумуючи, протягли українцям руку допомоги в цей нелегкий час. Також Анджей Дуда висловив сподівання, що коли війна в Україні закінчиться і вимушені переселенці зможуть повернутися додому, поляки допоможуть своїм сусідам у роботі з відновлення вільної, суверенної та незалежної України.
А фінальним акордом стала заява, яка й наробила так багато галасу в росії.
«На десятиліття, а дай Боже, і на віки… між нашими країнами – Польщею та Україною – не буде більше кордонів. Щоб ми жили разом на цій землі, будуючи та відновлюючи своє спільне щастя та спільну силу, яка дозволить нам протистояти будь-якій небезпеці та будь-якій можливій загрозі», - сказав Анджей Дуда.
Історія з розколом України активно мусується російськими засобами масової інформації роками. Хто тільки не зазіхав на територіальну цілісність нашої держави, за версією російської федерації. Звичайно ж, сама росія, яка вже 8 років веде війну з Україною у всіх повідомленнях, фігурує виключно як «країна, яка намагається сіяти мир в Україні».
Після 24 лютого російська пропаганда знову активізувала роботу з просування міфу про розкол України, який готують НАТО та США на чолі з Польщею. Приблизно з 20 по 23 березня кремлівські рупори присвятили сотні матеріалів про нібито підготовку до захоплення України Польщею. Причиною такої активізації стала заява польських керівників про те, що їхня країна хотіла б допомогти Україні миротворцями.
Потім вже наприкінці квітня росія знову повторила дезінформаційний наратив, мовляв, Польща під виглядом травневих військових навчань планує встановити «військово-політичний контроль над західними регіонами України». Тоді ж цю тезу підхопили і у світі, але з застереженням, що це лише заява країни, яка, по суті, і війну в Україні називає «спецоперацією». Агентство Reuters опублікувало матеріал під назвою «Керівник російської розвідки заявив, що США та Польща готують розділ України». Польща відкинула усі звинувачення, наголошуючи, що брехні російського походження щодо планів Польщі напасти на Україну вже кілька років.
І ось після виступу Анджея Дуди 3 травня росія знову підключила псевдоаналітику у вигляді напівзабутого політичного трупа Дмитра Медведєва. І цей колишній президент росії (лише номінальний президент, яким керував путін) сказав, що такий варіант співіснування двох держав без кордонів і є захопленням українських територій. Польська преса відреагувала на таку заяву, опублікувавши маревну заяву російського політичного трупа лише як нерозумну рефлексію на спіч польського президента.
Відреагували і в Україні. Радник голови Офісу Президента Михайло Подоляк зазначив, що у ведмедєва вселився дух покійного жириновського, який і вигадав фейк про напад Польщі на територію України.
Дух Жириновського вселився в Медведєва й витанцьовує на клавіатурі фейки про імперські плани Польщі. Цивілізований світ працює інакше. #Польща – великий друг, союзник і партнер України. Варшава не ніж у спину встромляє, як Рф, а подає руку допомоги. Не всі такі варвари, як 🇷🇺.
— Михайло Подоляк (@Podolyak_M) May 6, 2022
Можна довго будувати різні теорії, як саме українці відчують озвучену президентом Польщі відсутність кордонів. Проте, на думку політичного технолога Ігоря Павленка, йдеться про якусь альтернативу Європейському союзу.
«Польща та Україна підписали угоду у сфері безпеки. І, по суті, деталі цього документу не відомі широкому загалу. Ймовірно, вже у цьому документі є якісь елементи створення майбутньої спілки. Це може бути локальна альтернатива Альянсу НАТО, можливо навіть угода про створення східно-європейського економічного союзу, який передбачатиме об'єднання не лише України та Польщі, але й інших країн», - говорить Ігор Павленко.
Таке пояснення цілком лягає у канву виступу Анджея Дуди, який, крім України, у своїй промові неодноразово згадував про Латвію, Литву та Естонію. Цікаво, що представники цих держав консолідовано вже відвідували Україну.
«Я не сумніваюся, що величезний потенціал криється насамперед у людях. І не лише в поляках та українцях, а й у наших сусідах: литовцях, латишах, естонцях. Я глибоко вірю, що ми можемо побудувати тут, у нашій частині Європи, велику спільноту націй, яка, як вчить нас наша історія, може бути сильною», - наголосив Анджей Дуда 3 травня.
Нагадаємо, ще місяць тому політологи Олег Саакян та Володимир Фесенко у коментарі Інформатору заявляли, що на зміну класичним міжнародним об'єднанням таким, як ООН та ОБСЄ, прийдуть нові дрібніші міждержавні об'єднання.
«Країни об'єднуватимуться з тих чи інших питань для того, щоб уникнути, умовно кажучи, казусу Угорщини, коли одна країна може блокувати серйозні процеси, щодо яких є консенсус серед інших. І Україна буде частиною таких дрібніших альянсів. Багато чого залежить від нашого керівництва, але є привід для оптимізму. Наша дипломатія демонструє високий рівень професіоналізму і мотивації. І в умовах війни ці якості лише гартуються», – пояснював Олег Саакян.
І одним із перших кроків на шляху до створення економічної співдружності, можливо, став бездозвільний проїзд вантажівок з паливом, про яке Україна домовилася з Польщею буквально сьогодні. Найімовірніше, що подальші дії державних діячів України та Польщі будуть спрямовані на розширення співпраці та в інших сферах життєдіяльності двох сусідніх держав, з можливістю подальшого поширення дії договорів та на країни Балтики.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.