Новий закон зробить роботу обов’язковою вимогою для отримання виплат
У Польщі можуть внести зміни до законодавства, які обмежать доступ до соціальних виплат на дітей для іноземців. Згідно з новою ініціативою уряду, отримати фінансову допомогу зможуть лише ті біженці та іммігранти, які офіційно працюють у країні. В країні працевлаштовані 78% українців.
Про це пише Euractiv. Протягом останніх восьми років щомісячна виплата у розмірі 800 злотих (близько 191 євро) надавалася всім іноземцям, які мали право на легальне проживання в Польщі. Ця допомога була доступною не лише для громадян ЄС, а й для українців, білорусів, в’єтнамців і росіян. Станом на 2024 рік таку підтримку отримували понад 509 тисяч іноземних дітей, що на 70 тисяч менше, ніж у попередньому році.
Наразі право на допомогу мають іноземці з картою перебування з позначкою "доступ до ринку праці". Проте працевлаштування не є обов’язковою умовою - достатньо легального проживання в країні разом із дітьми, а не перебування у країні з туристичною візою. Новий закон, який ще має ухвалити парламент, змінить цю норму, зробивши роботу обов’язковою вимогою для отримання виплат.
Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск підтримує ініціативу, а уряд наразі розробляє механізм її реалізації. Водночас пропозиція викликає опір серед партнерів по коаліції, зокрема центристської партії "Польща 2050" (Renew) та лівих сил (S&D).
Депутат Європарламенту від "Польщі 2050" Міхал Кобоско заявив, що така зміна може вдарити по найбільш вразливих категоріях населення, зокрема по українських сім’ях, де дітьми часто опікуються бабусі, дідусі або непрацездатні матері-одиначки. Він наголосив, що українці сприяють польській економіці, оскільки легко інтегруються та працюють у сферах із нестачею робочої сили.
Ліві політичні сили також виступають проти реформи, вважаючи, що скасування виплат може призвести до зростання бідності. Євродепутат Кшиштоф Шмішек назвав ініціативу політичним кроком, спрямованим на здобуття громадської підтримки перед президентськими виборами. Він також зазначив, що серед українських громадян рівень зайнятості в Польщі є високим: працюють 78% українців, а також 68% біженців.
Згідно з опитуванням United Surveys, 85,9% поляків підтримують обмеження виплат лише для тих іноземців, які працюють у Польщі та сплачують податки. Лише 8,4% висловилися проти таких змін.
Українські біженці в Польщі, які проживають у центрах колективного розміщення, можуть отримати кошти на оренду квартири завдяки загальнонаціональній програмі "Разом до Незалежності". Окрім того, підтримку також пропонують при пошуку роботи.
Також українці, які опинилися в Польщі через повномасштабну війну, зможуть отримати тимчасовий документ, т.з. "сірий паспорт". Це стосується громадян України, які не в змозі оформити собі новий закордонний паспорт, а отже для них запровадили можливість отримати тимчасовий подорожній документ іноземця (TDP). Завдяки документу можна буде легально перебувати в країні, працювати та подорожувати.
Нагадаємо, Інформатор писав, що українські біженці стали масово покидати Польщу.