Польща готується до масового призову: повістки на ВЛК отримають понад 230 тисяч осіб, зокрема й жінки

З початку 2026 року польська влада планує викликати на обов’язкове проходження військово-лікарської комісії понад 235 тисяч громадян, серед яких - і жінки певних спеціальностей. Рішення стосується як нових призовників, так і тих, хто раніше був тимчасово непридатним

Польща, ВЛК
У Польщі з 2026 року викликатимуть на ВЛК не лише чоловіків, а й жінок окремих професій. Фото: Міноборони Польщі

Починаючи з січня 2026 року, польські органи влади планують викликати на проходження військово-лікарських оглядів 235 тисяч громадян. Серед них будуть і жінки. Процедура стане обов’язковою для всіх, хто отримає офіційне повідомлення.

Про це повідомляє видання Wyborcza. Як зазначається, кампанія з проведення ВЛК триватиме з 2 лютого по 30 квітня 2026 року - за винятком святкових днів. Метою є оцінка фізичного та психоемоційного стану потенційних резервістів, а також визначення їхньої придатності до проходження служби в Збройних силах Польщі.

Участь у комісії мають взяти чоловіки, яким виповнилося щонайменше 19 років, а також ті, хто в попередні роки був тимчасово визнаний непридатним або ще не отримав офіційної військової категорії. Також до огляду залучать певну категорію жінок - зокрема тих, хто вже має або здобуває фах у галузях, що вважаються стратегічно важливими для армії. Це, зокрема, медичні працівниці, фахівчині з реабілітації, ІТ-спеціалістки, перекладачки та працівниці лабораторної діагностики.

Після проходження медичного обстеження та бесіди з представником військової установи, дані осіб вноситимуть до реєстру. Кожному буде присвоєне звання рядового, однак військовий квиток отримають лише ті, хто самостійно виявить бажання вступити до лав ЗС Польщі. Решту буде зараховано до так званого "пасивного резерву". Комісія присвоюватиме одну з чотирьох категорій придатності:

  • A - повністю придатний до служби;
  • B - тимчасово непридатний;
  • D - не придатний у мирний час, але може бути призваний у разі потреби;
  • E - повністю звільнений від служби як у мирний час, так і під час війни.

Призов українців у Польщі

За оцінками української влади, у Польщі можуть перебувати десятки тисяч чоловіків призовного віку, які не пройшли мобілізаційний облік. Аби оновити свої дані українцям хочуть дати можливість зробити це у дистанційному режимі. Для цього не буде потрібно повертатись в Україну.

Від 23 квітня минулого року українським чоловікам призовного віку тимчасово припинили надавати консульські послуги. Ця новина викликала шквал критики серед громадян, адже у такий спосіб порушується ціла низка їхніх конституційних прав. Згодом "ДП"Документ пояснив, що паспорти, які мали виготовити до того, як був ухвалений закон про мобілізацію, громадянам таки віддадуть. Утім за кордон більше документів пересилати не будуть. Після 16 травня за новим паспортом слід буде їхати в Україну.

На фоні цих заяв з'явилася фейкова інформація про те, що військовозобов'язаних чоловіків повертатимуть в Україну, одна влада Польщі поспішила заспокоїти громадян: їх з країни депортувати не будуть, навіть у випадку, якщо український паспорт буде простроченим. Польща захистить чоловіків-біженців і надасть їм усім тимчасовий прихисток. Нагадаємо, раніше Інформатор писав, що у Польщі можуть обмежити видачу паспортів студентам з України.

Слідкуйте за нами у Telegram

Image
Оперативні новини та разбори: Україна, світ, війна

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube