Сексуальне насильство щодо чоловіків та жінок на окупованих територіях стало звичною практикою для військових РФ
Українці, які змогли вижити і повернутися з полону РФ, кажуть, що ворог веде війну сексуального насильства на окупованих територіях України. Жертвами часто стають не тільки жінка, а й чоловіки. Таким чином, як зізнаються колишні бранці рашистів, вони розважаються.
Журналісти видання CNN розповіли історію затримання трьома російськими силовиками Романа Шаповаленка, в дім якого увірвалися окупанти і погрожували йому зґвалтуванням вже за годину після затримання 25 серпня 2022 року в південноукраїнському портовому місті Херсон (на той час окупованому військами РФ).
Нападники були у масках, вони перевернули все догори дригом у пошуках компрометуючих доказів "зради". І їм вистачило повідомлення на телефоні Шаповаленка, де російських солдат називали "орками". За це його зв'язали, зав'язали очі та посадили в машину без розпізнавальних знаків.
Протягом наступних днів Шаповаленка неодноразово били струмом в область геніталій, погрожували зґвалтуванням скляною пляшкою. Його змушували повірити у те, що його можуть стерилізувати.
"Здається, у них був фетиш на геніталії. Іноді відчинялися двері, і вони говорили: "Ми витягнемо кийки і всіх тут зґвалтуємо" - розповів 39-річний фермер.
Під час розповіді Шаповаленко часто переривався, нервово сміючись. Він зазначив, що гумор допомагає йому впоратися з довгим відновленням, яке на нього чекає попереду. За його словами, росіянам гумор це дуже подобався.
"Я трохи пожартував, і їм це не сподобалося. Мене за це вдарили", - згадує чоловік.
Досвід Шаповаленка з сексуальним насильством з боку російських військ є поширеним серед українців, включаючи цивільних осіб і військових, затриманих після початку повномасштабного вторгнення Росії понад два роки тому. Правозахисники давно повідомляють про нестримне застосування сексуального насильства з боку російської міліції та сил безпеки щодо ув’язнених і затриманих у Росії.
Тепер ця практика поширюється і на окуповану Україну. Небагато чоловіків публічно погоджуються розповісти про свої випробування, але українські прокурори та правозахисні групи кажуть, що кількість постраждалих чоловіків зростає. Ці злочини часто залишаються неповідомими через стигматизацію та сором, пов’язані з ними. У щорічному звіті Ради Безпеки ООН про сексуальне насильство, пов’язане з конфліктом, зазначено, що в 2023 році в Україні було задокументовано 85 випадків, у яких постраждали 52 чоловіки, 31 жінка, одна дівчина та один хлопчик. Окрема доповідь правозахисників ООН, які опитали 60 українських військовополонених чоловіків після їх звільнення, виявила, що 39 з них зазнали сексуального насильства під час ув'язнення російськими військами.
CNN опитав чотирьох чоловіків, які пережили це, двох особисто і двох по телефону, і отримав свідчення ще двох, яких утримували російські підрозділи в п’яти областях України, окупованих або анексованих Москвою: Херсонській, Донецькій, Запорізькій, Харківській та Криму. Всі вони описали примусове роздягання, ураження геніталій електричним струмом - найчастіше дротами від радянського військово-польового телефону ТА-57, відомого як "Тапік", - і погрози зґвалтування.
Їхні розповіді збігаються з випадками, задокументованими обласними прокуратурами Києва, Херсона та Харкова, і були підтверджені свідками, які перебували у тих самих ізоляторах у Харкові та Херсоні. Зібрані разом, ці історії відображають те, що прокурори називають систематичним і постійним використанням Росією сексуального насильства на окупованих територіях як засіб примусу українського населення до покори.
"Ми спостерігаємо це знову і знову в різних окупованих регіонах. Вони застосовують однакові методи сексуального насильства, приниження та виправдання своїх дій перед жертвами", – зазначила Анна Сосонська, прокурор України, яка очолює відділ протидії сексуальному насильству, пов'язаному з війною, в Офісі Генерального прокурора.
В інтерв'ю для CNN зі свого київського офісу Сосонська повідомила, що значна кількість задокументованих злочинів сексуального насильства російськими військами, включаючи примусове роздягання, каліцтво геніталій, зґвалтування та інші форми примусового сексуального насильства, були спрямовані проти чоловіків.
"Особливо це стосується використання електричного струму на статевих органах – це найчастіший метод", – сказала вона.
Роман Черненко розповів, що провів сім місяців у "штрафному ізоляторі" в’язниці в окупованому місті Оленівка на сході Донецької області після того, як був захоплений російськими військами під час боїв на Маріупольському напрямку. 29-річний офіцер української розвідки з позивним "Омен" зазначив, що його катували тричі на день, щодня протягом чотирьох місяців.
"Тапік - це військовий телефон із двома дротами. Один приєднують до ваших яєць, інший до пальця, і вони просто збільшують струм", - сказав він CNN - Вони продовжують крутити, поки людина не скаже те, що від неї вимагають".
Черненко вважає, що в катуваннях брали участь офіцери російського ГРУ, Федеральної служби виконання покарань (ФСИН) і ФСБ, головної розвідувальної служби Росії. Черненко був звільнений в рамках обміну полоненими у січні 2024 року і досі відновлюється після пережитого. В інтерв’ю для CNN через кілька тижнів після звільнення, у день, коли він зробив пропозицію своїй дівчині, він сказав, що саме думки про неї та про матір допомогли йому вижити в полоні.
"Вони сміялися, коли мене катували… казали, що мою маму зґвалтували чеченці. Двічі вивозили на розстріл, погрожували зґвалтуванням", – розповів він.
CNN звернувся до Міністерства оборони Росії, МВС, ФСБ, Національної гвардії (Росгвардії) і військового розвідувального управління, відомого як ГРУ, за коментарем щодо звинувачень у сексуальному насильстві в конкретних місцях утримання. Але не отримав жодної відповіді.
Зґвалтування та сексуальне насильство прямо заборонені Женевськими конвенціями, що регулюють правила ведення війни, і можуть бути кваліфіковані як військові злочини. Під міжнародним правом імітація страти вважається формою тортур. Згідно з Римським статутом Міжнародного кримінального суду (МКС), систематичне або поширене вчинення зґвалтування та сексуального насильства є злочином проти людства. Українські прокурори, які розслідують випадки сексуального насильства, кажуть, що всі докази вказують на те, що це є навмисною тактикою Росії в Україні.
"Це трапляється в кожному регіоні, який був під окупацією. Де б не були російські війська, ми бачимо випадки сексуального та гендерного насильства. Це схоже на російську політику", – зазначила Анна Сосонська.
Станом на початок травня в Україні офіційно зареєстровано 293 випадки сексуального насильства. Однак, за словами Сосонської, оцінити реальну кількість злочинів, особливо на окупованих територіях, де слідство обмежене, неможливо.
За даними українського омбудсмена, близько 37 000 громадян України вважаються зниклими безвісти, а тисячі утримуються в російських в'язницях і піддаються ризику тортур та сексуального насильства. Реальні масштаби сексуального насильства під час війни можуть залишитися невідомими, оскільки багато жертв не звертаються за допомогою. Особливо це стосується чоловіків, які часто не усвідомлюють, що стали жертвами сексуального насильства.
Деякі чоловіки, що зазнали сексуального насильства, описують свої переживання як "катування". Це важливо для майбутніх судових справ і військових трибуналів. Офіс Сосонської також працює над підвищенням обізнаності про те, що чоловіки також можуть бути жертвами сексуального насильства.
Анна Микитенко з Global Rights Compliance (GRC) зазначила, що українські свідки та жертви сексуального насильства свідчать, що російські війська використовували це як "покарання". Також російські військові спеціально шукали дружин українських військових або їхніх матерів чи сестер на окупованих територіях для своїх цілей.
GRC є співкерівником Консультативної групи з питань жорстоких злочинів, ініціативи, започаткованої ЄС, США та Великобританією для допомоги Україні в розслідуванні та судовому переслідуванні жорстоких злочинів. Микитенко зазначила, що хоча більшість зареєстрованих випадків сексуальних злочинів стосувалися жінок, останнім часом зросла кількість випадків із чоловіками, особливо військовополоненими.
"Сексуальні злочини досить поширені в центрах утримання, і часто військовополоненим або цивільним погрожують зґвалтуванням або іншими видами сексуального насильства. Це майже "нормально" для російських сил", – сказала вона.
Офіс українського омбудсмена вважає, що російські збройні сили та Міністерство оборони, а також Федеральна служба виконання покарань Росії несуть відповідальність за те, що відбувається в місцях позбавлення волі. Росгвардія та ФСБ керують кампанією тортур і сексуального насильства проти українців, зазначають омбудсмен та Служба військової розвідки України.
Від початку вторгнення у 2022 році ФСБ відкрила кілька регіональних офісів в окупованій Україні для вербування агентів і збору розвідданих. За офіційною організаційною схемою, ФСБ має управління в самопроголошених "Донецькій і Луганській народних республіках", Криму та окупованих частинах Херсонської та Запорізької областей. Ті, хто вижив у цих місцях, повідомили CNN, що росіяни, які піддали їх сексуальному насильству, називали себе співробітниками ФСБ.
Росгвардія, підпорядкована безпосередньо Путіну, співпрацює з російськими військовими для затримання активістів, придушення протестів і тероризування цивільного населення на окупованих територіях. Служба безпеки України (СБУ) вже виявила кілька співробітників Росгвардії та ФСБ, яких підозрюють у безпосередній участі або організації сексуального насильства щодо ув’язнених.
Служба безпеки України (СБУ) та Херсонська обласна прокуратура повідомили, що Олександра Науменка, заступника голови Росгвардії в Ростовській області, підозрюють у більш як десятку злочинів. Він вважається відповідальним за катування та вбивство кількох жертв електричним струмом в області геніталій під час окупації Херсона.
У повідомленні про підозру Науменку зазначено, що його підлеглі та інші члени російських збройних сил діяли за його наказом, здійснюючи сексуальне насильство над щонайменше 17 жертвами. Ще двох офіцерів Росгвардії також звинувачують у тортурах та ураженні електричним струмом щонайменше 24 жертв.
Додатково, прокуратура звинувачує Дмитра Лайкова з ФСБ Росії у керуванні ураженням статевих органів електричним струмом громадянки України, яка була утримана в поліцейському відділку у Новій Каховці під час окупації. Справи всіх чотирьох обвинувачених зараз розглядаються в суді, а їхнє місцезнаходження залишається невідомим.
39-річний моряк з Херсона отримав допомогу від свого колеги, щоб розклеїти українські прапори навколо їхнього району під час святкування Дня Незалежності. Обидва чоловіки були активними учасниками цивільного добровольчого руху. Один з них, Шаповаленко, допомагав жителям отримувати необхідні ресурси, евакуюватися та отримувати інформацію про розташування російських військ. Інший, Сивак, організовував роздачу їжі, надавав допомогу та просував українські символи.
"Ми вже чули про те, що відбувається у кімнатах тортур; ми розуміли, що звідти немає повернення. Я вирішив роздати їжу, попередити людей, з якими працював, обірвати всі зв'язки і вернутися додому, щоб чекати", - зізнався Сивак. Втекти було безглуздям, додав він, оскільки він зрозумів, що російські війська можуть звернутися до родичів тих, кого вони переслідують.
Він оповів, що його заарештували вісімох чоловік, з яких чотири були у військовій формі, а чотири - в цивільному одязі з закритими обличчями. Їх доставили до місцевого відділку міліції, а потім передали, як вони стверджували, ФСБ. Він згадав, як його били та катували електричним струмом, використовуючи телефон, схожий на той, що використовувався в інших місцях ув’язнення.
"Вони називали його "детектором брехні" і, очевидно, насолоджувалися, запитуючи мене "ти хочеш подзвонити Зеленському?", — поділився він.
Сивак розповів, що спочатку російські військові підключили дроти до його вух, а під час дії струму використовували палицю, ноги та руки... потім вони перемістили ці дроти від його вух до статевих органів. Кати весь час повторювали:
"Зараз ми вас стерилізуємо" і тому подібне, поки вони били струмом мої геніталії. Вони хотіли принизити мене максимально. Це зрозуміло. Як вибрати найбільш болісні способи, щоб завдати чоловікові біль? Поранити його дружину або його геніталії", - пояснив Сивак.
Щодо сотень інших чоловіків, з якими його утримували, Сивак розповів, що близько половини з них стали жертвами сексуального насильства. Він зазначив, що він та кілька інших постраждалих створили неформальну підтримувальну групу та намагаються збільшити усвідомлення про те, що чоловіки також можуть стати жертвами сексуального насильства. Він відвідував зустрічі з урядовцями та конференції, де ділився цим.
"Це система. Чотири людини (мучили мене), але вони були просто інструментами. Так, вони можуть бути безмозкими, так, вони - тварини, але навіть якщо їх покарають, то що з їхніми начальниками? Хтось керував ними, хтось давав їм накази", - додав Сивак.
Нагадаємо, на початку війни було багато історій про те, як російські військові гвалтували чоловіків, жінок і навіть дітей. Цим вони доводили, що ознак чогось людського вони не мають. Убивства мирних жителів, насильство, мародерство – все, на що були здатні ці істоти.
У грудні 2023 року поліція в Україні встановила особи двох російських загарбників, які зґвалтували жінку під час окупації Токмацької громади Запорізької області. Як виявилося, росіяни служать у 19-й мотострілецькій дивізії 503-го гвардійського мотострілецького полку, війська частина №75394 ЗС рф.
При цьому російські окупанти, які скоїли важкі злочини проти цивільних, майже ніколи не підлягають обміну полоненими між Україною та Росією. Таких випадків обміну за всю війну були лише одиниці. Загалом убивці цивільних людей, а також кати та ґвалтівники, після суду відбувають покарання в Україні.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.