Полонених окупантів, які вбивали, ґвалтували та катували цивільних, Україна не обмінює - Офіс Генпрокурора

Читать на русском

Якщо окупант вчиняв особливо тяжкі злочини, то після полону і суду він відбуває покарання в Україні й не підлягає обміну

Читать на русском
Юрій Бєлоусов
Юрій Бєлоусов поділився деякими деталями обміну полоненими/Фото: Офіс генпрокурора

Якщо окупант вчиняв особливо тяжкі злочини, то після полону і суду він відбуває покарання в Україні й не підлягає обміну

Російські окупанти, які скоїли важкі злочини проти цивільних, майже ніколи не підлягають обміну полоненими між Україною та росією. Таких випадків обміну за всю війну були лише одиниці. Загалом убивці цивільних людей, а також кати та ґвалтівники, після суду відбувають покарання в Україні. 

Про це розповів Юрій Бєлоусов, керівник Департаменту війни Офісу генпрокурора. В ексклюзивному інтерв'ю "Інтерфакс-Україна" він назвав це "червоними лініями" в питанні обміну полоненими між Україною та рф. 

"Це дуже складна тема, але немає жодних обмежень щодо того, щоб людина, яка має вирок, підлягала обміну. Звичайно, тут повинен бути певний баланс. З одного боку, Україна має зобов’язання перед потерпілими, жертвами, - люди чекають на справедливість і покарання винного. З іншого боку ми маємо зобов’язання перед нашими громадянами, які тримаються у ворога. Тому тут складні рішення", - розповів керівник Департаменту війни. 

Бєлоусов наголосив, що Україна має чітку позицію: якщо особа вчиняла особливо тяжкі злочини, то вона відбуває покарання в Україні й не підлягає обміну. Кілька особливо небезпечних злочинців все ж таки на обмін потрапили, але їх, за словами представника Офісу генпрокурора, лише кілька. Лік йде на одиниці, а не десятки. 

"Це такі наші умовні "червоні лінії". Бо якщо ми всіх будемо обмінювати, то що тоді буде зупиняти їх від вчинення воєнних злочинів? Якщо мова про вбивства, сексуальне насильство, катування, то за цими вироками відбуватимуть покарання в Україні," - сказав Юрій Бєлоусов. 

Щодо тих росіян, які не вчиняли воєнного злочину, то кримінального переслідування з боку України немає. Якщо українець з так званих "лнр" чи "днр", не вчинив воєнного злочину, то його обвинувачують у держзраді. І ті, й інші підлягають обміну полоненими. 

Злочини рашистів проти цивільних 

За перший рік повномасштабної війни рф проти України зареєстровано понад 68 тисяч воєнних злочинів російських військових та 952 факти застосування заборонених засобів ведення війни. Понад 2 600 воєнних злочинів рашисти скоїли проти дітей. Йдеться про загибель або поранення, факти збройного нападу на установи та заклади для дітей, а також факти примусової депортації або викрадення. Генеральний прокурор України Андрій Костін зазначає, що реальна кількість злочинів набагато вища, оскільки немає доступу до територій, які досі в окупації.

Як розповідав Інформатор, деякі родичі українських військовополонених стають носіями ворожої пропаганди. У цьому немає їхньої провини, адже виходячи на акції протесту, більшість з них не розуміють, що ними маніпулюють. 

Ми також писали про важливий закон: за українськими полоненими зберігаються виплати в розмірі посадового окладу за останнім місцем служби, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років та інших щомісячних додаткових видів грошового забезпечення. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут. 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.