Політична доцільність чи турбота про дітей: чому Захід забороняє TikTok

Заборона популярної платформи частково продиктована політичними, а частково безпековими причинами

Користувачі соцмережі
Користувачі не хочуть відмовлятися від соцмережі

TikTok став частиною життя понад 12 мільйонів українців. Однак на Заході розгортається рух за заборону мережі: її вважають такою, що спонукає до насильства та суїциду, викликає побоювання також проблема витоку даних. Для окремих європейських урядів заборона TikTok може також стати альтернативою більш рішучих заходів проти Китаю. Політика конфіденційності на платформі дійсно викликає ряд запитань, але ключовим для нас є те, що інформація про користувачів збирається на території союзника країни-окупанта.

TikTok і трагічні випадки з дітьми

У Дніпропетровській області помер 15-річний хлопчик, який надихався газом пропаном із побутового балончика. Купуючи газ, він із друзями сказав, що хоче зняти кумедне відео для TikTok, пише ТСН. Очевидно, алгоритми мережі могли показувати йому подібний відеоматеріал. Схожі ситуації трапляються по всьому світі.

У США 16-річний підліток покінчив життя самогубством після того, як переглянув у TikTok понад 1000 відео зі сценами насильств та виправданням самогубств. Батьки загиблого подали позов проти компанії, вони звинувачують її у свідомій подачі депресивного контенту.

«Відповідачі TikTok знають, що насильницький, небезпечний, екстремальний і психологічно тривожний контент викликає більшу реакцію дофаміну в неповнолітніх, ніж безпечний і доброякісний контент. Щоб максимізувати залучення користувачів і збільшити прибуток, TikTok створює та допомагає створювати такий контент і навмисно націлює на дітей у Сполучених Штатах насильницький, небезпечний, екстремальний і психологічно тривожний контент, від якого вони не можуть відвести погляд», — йдеться в позові.

Батьки хлопчика
Батьки загиблого підлітка звинувачують TikTok у тому, що він спонукав його до суїциду. Фото: People

У TikTok натомість заявляють, що підліток мав психологічні проблеми й раніше, тому й шукав відповідний контент. Компанія, буцім-то, не має ніякого відношення до самогубства.

Ці випадки посилюють страхи й додають масла у вогонь до руху із заборони TikTok, який розгорнулася в США, ЄС та інших країнах. Американці вважають, що китайська соцмережа збирає особисті дані користувачів, а далі їх може використовувати на свою користь китайський уряд. Керівництво соцмережі заперечує звинувачення. Проблема здобуває виразне політичне забарвлення.

Кампанія проти TikTok

Цікаво, що хоча додаток розробили в Китаї, на батьківщині ним не користуються. Там його навіть не можна завантажити. НАТО, Єврокомісія та Європарламент заборонили користуватися TikTok на службових телефонах. Таку ж заборону ввели уряди США та Канади. Платформу заборонили для користування чиновникам чи військовим у низці європейських країн: Великобританії, Естонії, Канаді, Нідерландах, Норвегії, Франції, Швеції, Данії, Німеччині та Чехії. Крім Заходу соцмережею заборонено вільно користуватися в Новій Зеландії, Індії, Індонезії, Тайвані. Не можна користуватися мережею, щоб не бентежити народ, і в Афганістані та, у Північній Кореї. В Україні на сайті електронних петицій Президента України 24 березня з’явилася петиція щодо заборони ТікТок. А вже 30 квітня було три петиції за заборону й одразу 7, які закликали цього не робити. Наразі обмежень нема.

Емануель Макрон
Для деяких урядів заборона TikTok може бути вимушеною жертвою. Фото: The Hill

Заборони платформи по всьому світі пов’язують із підозрами в шпигунстві на користь Китаю. І не сказати, що безпідставно. Але виглядає так, що принаймні частково, рішення про блокування TikTok — політичне. Країни, які мають гарні стосунки з Піднебесною, як росія, не блокують платформу. Частина східноєвропейських столиць, для яких у пріорітеті безпека, виступають за тіснішу співпрацю зі США та підтримують Сполучені Штати у конфликті з Китаєм. 

У той самий час на Заході Європи, як показав візит президента Франції Емануеля Макрона до Китаю, є чимало охочих співпрацювати з Піднебесною, навіть, ціною трансатлантичної співпраці. Заборона TikTok дає можливість таким урядам не виглядати крайніми китаєфілами, адже підтримка Пекіну дуже непопулярна серед європейських виборців, пише «Медуза». При цьому деякі з країн на Заході не виконують по-справжньому важливі для Китаю санкції, такі як продаж напівпровідників. Bloomberg повідомляє, що США тиснуть на Нідерланди, аби вони заборонили компанії ASML Holding NV продавати Китаю технології, необхідні для виробництва великої частини мікросхем. Тобто обмеження щодо TikTok для них – це така спроба замилити очі. 

Що не так з TikTok

Не можна нехтувати тим, що соцмережі дійсно можуть бути небезпечними, якщо їх використовують, аби завдати шкоди. В Україні TikTok найпопулярніша мережа серед молоді. Загальна кількість користувачів в Україні понад 12 мільйонів. Усі вони підписують угоду, у якій дозволяють збирати дані про себе: вік, стать, ім’я профілю, номер телефону, IP-адресу.

TikTok збирає також дані про приблизне, або й точне місце розташування, веде облік покупок, які роблять користувачі через мережу, включно з номером картки. TikTok має доступ до інформації щодо того, які сайти переглядав користувач, які покупки робив, які програми є на телефоні — усе це для того, щоб «оптимізувати контент». Платформа дає зібрані дані стороннім особам, які «допомагають у її роботі».

Так або майже так діють всі інши соцмережи, але для нас ключова відмінність між TikTok і, скажімо, YouTube, полягає в тому, що сервери TikTok, на яких зберігається інформація, знаходяться в Китаї. А значить, ці дані можуть бути доступні кремлю. За допомогою сучасних технічних засобів можна багато чого знайти в мережі. Що тато повернувся з фронту, побачити нашивки на його рукавах, чи як пересувається техніка.  Не кажучи вже про те, що китайська платформа збирає набагато більше даних про користувача, ніж YouTube. 

Є докази, що фільтри TikTok використовується для маніпуляцій. У мережі приховують небажану для Пекіну інформацію, а сама компанія видаляє контент із критикою Китая. Подібне можуть запровадити також і для москви. 

Дослідження, проведене в березні 2022 року показало, що й у Німеччині TikTok блокує контент зі словами «ЛГБТК», «секс», «націонал-соціалізм», ім’я китайської тенісистки, яка звинуватила в сексуальних домаганнях спортивного функціонера, пише Dolsche Welle. 9 лютого видання Bloomberg повідомило, що у TikTok близько 1,7 тисячі фейкових аккаунтів поширювали російську пропаганду серед більш ніж ста тисяч європейських користувачів. 

У грудні 2020 року мережу звинуватили в блокуванні хештегу #АТО. Відео російсько-української війни, докази російської агресії, а також усі відео, де був записаний цей хештег на якийсь час зникли з топпереглядів і, як заявляють викривачі, були приховано заблоковані. На відміну від хештегів #днр #лнр #лднр #новороссия.

Це означає, що при потребі TikTok може скоригувати свої алгоритми так, щоб, до прикладу, пропонувати українцям більше «зради» в стрічку, а інформацію, про «перемогу» навпаки приховувати. «Радіо Свобода» повідомляє, що росія використовує фейкові аккаунти від імені українських військових у TikTok, які кілька місяців публікують патріотичний контент, а потім починають поширювати проросійські наративи.

Не все так погано

В інтервʼю LIGA.net голова Мінкульту Олександр Ткаченко заявив, що уряд звернувся до YouTube щодо причин падіння трафіку телемарафону Freedom. Є також кейс Facebook щодо блокування сторінок українців, які розповідають про війну. Тобто TikTok не єдина компанія, яка уникає проблеми війни в Україні.

Випадки самогубств підлітків та дорослих були впродовж усієї історії людства. Немає доказів, що вони стали частішими з появою саме TikTok. Платформа просто найпопулярніша серед молоді. Ймовірно, якби її не було, замість неї користувалися б іншими.

Підтримувати депресивний стан людини, схильної до суїциду, може що завгодно, від збірки віршів про нещасливу любов, до пісень, таких як, наприклад, гурту «Him». Те ж стосується ризикованих розваг, на зразок «зацеперства».

Знімаючи їх на відео, підлітки демонструють, які вони «круті». Але в 90-ті підірвати петарду, коли тусуєшся в компанії однокласників, теж вважалося дуже непоганим способом підняти соціальний статус. Хоч відео подібного рідко вдавалося знайти. 

готи - 90- ті
"Готи" 90-тих депресували і без соцмереж. Фото: Dazed

Однак Bloomberg пише, що під час опитування підлітків виявили кореляцію між їхньою активністю в соціальних медіа та депресією, самоушкодженням і самогубством. Дані Центрів з контролю та профілактики захворювань показують, що майже 1 з 4 підлітків заявив, що серйозно задумувався про самогубство, що майже вдвічі перевищує той рівень, який був десять років тому. Американська психологічна асоціація та інші органи влади частково покладають провину на соціальні мережі.

Є дані дослідження, яке показує, що TikTok пропонуватиме відео з пропагандою екстремізму чи ненависті вже за 10 хвилин після реєстрації в соцмережі, і це потрібно виправляти. У компанії визнають проблему. З іншого боку, подібні відео, пошукавши трохи довше, можна знайти і в інших соцмережах. Алгоритми TikTok чи інших соцмереж, пропонуватимуть до перегляду відео, як вирощувати вазони, чи як дресувати собаку, якщо користувачу це подобається. Їм всеодно, аби збільшувалися перегляди.

Залежність від соцмереж
Залежність від соцмереж стає серйозною перепоною у спілкуванні. Фото: Healthline

Однак, зважаючи на обставини, чиновникам і військовим точно не варто користуватися TikTok. Навіть якщо дуже не хочеться дратувати Китай. Так само зрозуміло, що сучасне людство дуже залежне від соцмереж і потрібно шукати шляхи, аби розв'язати цю проблему.

Інформатор раніше писав про те, що TikTok заважає розширити виробництво боєприпасів для України. А ще ми пояснювали, чому в НАТО заборонили використовувати TikTok.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube