Коломойський отримав нову підозру: у чому НАБУ підозрює олігарха

Читать на русском

Олігарх отримав підозру у справі, яка стосується ПриватБанку

Читать на русском
Підозра Коломойському
Коломойському вручили нову підозру, яка стосуються справи про заволодіння 9,2 мільярда гривень ПриватБанку

Олігарх отримав підозру у справі, яка стосується ПриватБанку

Олігарху Ігорю Коломойському оголосили ще одну підозру. Йдеться про заволодіння коштами ПриватБанку на суму понад 9,2 мільярда гривень. У справі фігурують ще п'ять осіб. 

Про це йдеться у повідомленні Національного антикорупційного бюро України (НАБУ). Детективи за погодження керівника САП Олександра Клименка повідомили колишньому кінцевому бенефіціарному власнику ПриватБанку та п’ятьом членам організованої ним групи про підозру у заволодінні коштами фінустанови на суму понад 9,2 мільярда гривень.

"У січні-березні 2015 року кінцевий бенефіціар банку, на той момент голова Дніпропетровської обласної держадміністрації (Коломойський, - ред.), розробив план заволодіння коштами ПриватБанку для подальшого фінансування підконтрольної офшорної компанії та збільшення власної частки у статутному капіталі банку. Для цього банк штучно зобов’язали виплатити вказаній підконтрольній компанії понад 9,2 мільярда гривень під приводом нібито зворотного викупу власних облігацій за завищеною вартістю", - зазначили у НАБУ.

Надалі частину суми у розмірі понад 446 мільйонів гривень для легалізації перерахували на рахунки трьох пов’язаних юридичних осіб під виглядом операцій з купівлі-продажу цінних паперів, а згодом – на рахунки ще двох. Врешті-решт кошти надійшли на особовий рахунок кінцевого бенефіціара ПриватБанку. Ними він розпорядився на власний розсуд – вніс до статутного капіталу ПриватБанку на виконання вимог Національного банку України. Наразі серед підозрюваних:

  • колишній кінцевий бенефіціарний власник ПриватБанку, організатор групи;
  • колишній голова правління ПриватБанку;
  • заступник керівника напрямку – директор департаменту міжбанківського дилінгу банку, який одночасно був довіреним представником компанії-нерезидента, пов’язаної з АТ КБ "ПриватБанк";
  • заступник голови правління ПАТ КБ "ПриватБанк" – директор казначейства;
  • начальник департаменту підтримки міжбанківських операцій казначейства ПАТ КБ "ПриватБанк";
  • заступник керівника департаменту з обслуговування рахунків ЛОРО банків-кореспондентів, нерезидентів головного офісу ПАТ КБ "ПриватБанк".

Дії осіб кваліфіковано за статтями 191, 209, 366 Кримінального кодексу України. Заступника керівника напрямку – директора департаменту міжбанківського дилінгу банку, який одночасно був довіреним представником компанії-нерезидента, пов’язаної з АТ КБ "ПриватБанк" затримано у порядку ст. 208 КПК. Досудове розслідування триває.

 

Про справу 

У лютому 2021 року НАБУ і САП повідомили експосадовцям банку про підозру у розтраті понад 136 мільйонів гривень через схему страхових виплат. Вже за місяць підозри оновили новим епізодом, додавши розтрату майже 315 мільйонів доларів (близько 8,2 мільярда гривень) через акредитивну схему. А у вересні 2022 року добірка інкримінованих колишнім менеджерам ПриватБанку злочинів поповнилася ще однією розтратою у розмірі 85,2 мільйона гривень. У жовтні 2022 року НАБУ і САП визнали, що для доведення вини підозрюваних детективи зібрали достатньо доказів за трьома попередніми епізодами та відкрили матеріали слідства. 6 вересня 2023 року обвинувальний акт скерували до суду.

Як Коломойський виводив гроші з України  

Як йдеться у матеріалі "Економічної правди", у підозрі, яку 2 вересня Коломойський отримав від СБУ та БЕБ, йдеться про схему, яку олігарх начебто реалізував двома етапами. Перший, описаний детективами в підозрі, стосується грудня 2013 року. Тоді він, на думку правоохоронців, розробив злочинний план, кінцевою метою якого було заволодіння великою сумою коштів. Для його реалізації, за даними слідства, колишній мільярдер залучив кількох співробітників ПриватБанку, прізвища яких не змогли встановити. У документі фігурують прізвища двох посадовців фінустанови: головного скарбника Андрія Зорби та голови департаменту з касових операцій Вікторії Ладни. Вони про плани Коломойського не знали.

За твердженням детективів, на першому етапі Коломойський начебто імітував внесення до каси ПриватБанку 949 мільйонів гривень, які насправді до банку не потрапили, але їх зарахували на особистий рахунок олігарха. У такий спосіб він отримав можливість розпоряджатися безготівковими коштами.

Після цього Коломойський уклав договори поруки з ПриватБанком та "імітовано погасив кредит контрольованої ним" компанії "Нафтохімік Прикарпаття" перед банком від свого імені. Таким чином, у нафтової компанії виник борг перед самим Коломойським. Згодом кошти з компанії "Нафтохімік Прикарпаття" переказали на рахунок Коломойського в іншій фінансовій установі – "Айбокс банку". На цьому етапі оборудки Коломойський начебто заволодів 572 мільйонами гривень. 

На другому етапі – у 2020-2021 роках – відбулася легалізація зазначених коштів, вважають слідчі. За їхніми даними, зазначену суму Коломойський обміняв на євро та переказав на рахунки чотирьох компаній за оплату юридичних послуг. 25,5 мільйонів євро отримали дві компанії з реєстрацією в США, по одній – у Великобританії та Швейцарії.

"Таким чином було завершено другий етап злочинного плану Коломойського", - заявили детективи.

Якщо правоохоронці доведуть цю справу до кінця, то за статтями про шахрайство та відмивання коштів Коломойському світить позбавлення волі від 8 до 12 років. За даними співрозмовників ЕП у владних колах, підозра від СБУ та БЕБ може виявитися не останньою. Суми в нових епізодах вимірюються не сотнями мільйонів, а десятками мільярдів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.