Податки за допомогу армії: українцям, які збирають донати на особисті банківські картки, можуть виставити круглі суми податків та штрафів

У податківців не буде питань лише до тих, хто числиться у реєстрі волонтерів та може документально підтвердити витрачання грошей

Штраф за донати
Податкова підтвердила неоподаткування лише «офіційних» волонтерів

Українцям, які збирають на свої банківські картки гроші на армію та інші благодійні внески, можуть нарахувати податки на ці суми – 18% ПДФО плюс 1,5% військового збору. Нещодавно Державна податкова служба дала роз'яснення, як з 1 серпня оподатковуватимуться так звані «гроші волонтерів». З листа ДПС випливає, що не оподатковуватимуться кошти тих, хто числиться в національному реєстрі волонтерів. Але на даний момент у ньому зареєстровано лише близько 5 тисяч учасників.

Хоча насправді тих, хто з початку війни збирав «гроші на ЗСУ» значно більше, може йтися про сотні тисяч громадян. І їм податківці зможуть виставити рахунок, — каже податковий адвокат Андрія Тамошюнас. За його словами, є нюанси навіть щодо тих, хто зареєструвався у реєстрі волонтерів, оскільки зібрані суми необхідно підтвердити документами, а вони є далеко не у всіх.

Чи можуть нарахувати податки за благодійні перерахування і кому доведеться платити?

Звільнення від податків – для офіційних волонтерів 

З початку війни в Україні відкрилося безліч зборів на армію та допомогу постраждалім громадянам. Гроші збирають не лише благодійні фонди та великі волонтерські центри, а й комерційні компанії та просто небайдужі громадяни – на дрони для ЗСУ, обмундирування, медикаменти, продукти харчування та ін.

Причому часто благодійні внески перераховуються не на спеціальні рахунки, а на звичайні банківські картки фізосіб. І щодо цих сум у податкової тепер можуть бути питання.

«За нормами нещодавно ухваленого законопроекту №8401 (це закон про повернення довоєнних податків, які нещодавно підписав президент, і з 1 серпня він набирає чинності) вносяться зміни до Податкового кодексу та встановлюється, що від оподаткування звільняється та допомога, яку збирають волонтери. Звільнення від оподаткування застосовується у звітному податковому році, який передує році внесення фізособи до реєстру волонтерів (тобто не потрібно платити за минулий рік)

Наразі звільняються від податків волонтери, які були включені до реєстру до 1 січня 2023 року», — каже голова Секретаріату Ради підприємців при Кабміні Андрій Забловський.

Державна податкова служба своїм листом нещодавно роз'яснила, як оподатковуватимуться з 1 серпня цього року «волонтерські гроші».

«Одне з ключових питань — чи після 1 серпня оподатковуватимуться кошти, які надходили у 2022 році і продовжують надходити у 2023 році на рахунки фізичних осіб як донати», - зазначила нардеп Ніна Южаніна.

Ось що на це відповіла податкова

Благодійна допомога, отримана з 1 січня 2022 року, не включається до загального оподатковуваного доходу фізособи-волонтера за такі періоди:

  • за рік, який передував внесенню людини до реєстру волонтерів
  • За рік, у якому волонтер зареєструвався у реєстрі
  • У звітних періодах після року внесення до Реєстру, але не пізніше 31 грудня наступного року, в якому буде скасовано військовий стан. 

«Тобто законом розширено тимчасові рамки звільнення від оподаткування ПДФО грошової допомоги, отриманої з 1 січня 2022 року офіційно зареєстрованими волонтерами, яка йде, зокрема, на потреби учасників бойових дій - військовослужбовців та членів їхніх сімей», - пояснила у своєму Телеграм Ніна Южаніна.

Але в реєстрі волонтерів на сьогоднішній день лише близько п'яти тисяч волонтерів. Хоча насправді людей, які збирали гроші на допомогу армії та переселенцям, набагато більше.

«У нас півкраїни з початку війни збирало донати. Ми теж збирали – на дрони та медичне обладнання, хоча у реєстрі волонтерів не зареєстровані», — каже голова адвокатського об'єднання «Кравець та партнери» Ростислав Кравець. Про таких «незареєстрованих волонтерів податкова у своєму листі нічого не говорить. Це означає, що податки їм можуть нараховувати, фіскальна служба просто не сприймає таких людей, як волонтерів, - додав Кравець.

Ніна Южаніна, посилаючись на дані аналітиків, зазначає, що реальна кількість українців, які збирають кошти на власні банківські картки та волонтерять, але при цьому офіційно не зареєстровані в реєстрі волонтерів, набагато більші за офіційні 5 тисяч.

Одним із найпоширеніших способів акумулювати пожертвування є збір на «банках» у monobank. У травні цього року кількість відкритих «банок» для збору допомоги становила 48662 – у 23 рази більше, ніж на початок повномасштабного вторгнення у березні 2022 року. Також більш ніж 20 разів з початку війни збільшилися поповнення цих «банок» для збору допомоги. У середньому в 2023 році українці роблять 3,1 млн транзакцій на місяць, тоді як на початку березня минулого року поповнень було близько 158 тисяч на місяць», - приводить дані щодо зборів Южаніна.

Можуть нарахувати 19,5% податку та виписати штраф

Які ризики для тих, хто збирає допомогу, але не зареєстровано у реєстрі волонтерів? Чи можуть нарахувати податки на зібрані суми?

«Виходить, що якщо людина не зареєстрована офіційно в реєстрі волонтерів, до неї можуть виникнути питання щодо податків. Фактично, перерахування на банківську картку фізособи – це її доходи. А з доходів, за законодавством, потрібно сплачувати податки – 18% ПДФО та 1,5% військового збору. Доходи, отримані не за основним місцем роботи, потрібно вносити до податкової декларації. Термін подання декларацій закінчився 1 серпня цього року. Тобто люди, які збирали гроші на карти, але не задекларували їх та не заплатили податки, фактично стають порушниками податкового законодавства. І, якщо податкова перевірка це виявить, таким громадянам крім податків на отримані кошти можуть нарахувати також штраф у розмірі 25% від суми несплаченого податку», - пояснив нам Андрій Тамошюнас.

Наприклад, якщо ви зібрали на картку минулого року 100 тисяч гривень (і при цьому не зареєстровані у реєстрі волонтерів), то вам можуть нарахувати податки у розмірі 19 500 гривень. Плюс – штраф 4875 гривень за те, що ви не «засвітили» гроші у декларації та не сплатили податки вчасно.

Чи це означає, що вже завтра податківці прийдуть до кожного, хто збирав «на ЗСУ» і виставлять рахунок?

Кравець каже, що тотального стягнення податків не буде.

«До кожного не прийдуть. Щоб донарахувати податки, податківці спочатку мають виявити порушників. Якщо йдеться про сотні тисяч громадян, які збирають донати, зробити це не так просто. Але можуть бути вибіркові перевірки, якщо податкова служба отримає того чи іншого волонтера «сигнал», - зазначає Кравець.

За словами Тамошюнаса, потрапити під ковпак податківців людина найбільше ризикує у двох випадках: якщо про її збори на банківську картку спеціально повідомлять фіскалам «інші громадяни» або якщо в податкову службу звернеться банк.

«Банки регулярно проводять фінансовий моніторинг. І велика кількість перерахувань по тій чи іншій банківській картці може змусити їх віднести такого клієнта до «ризикових» та повідомити про нього податківців», — зазначає Тамошюнас.

Іншими словами, українці, які збирають кошти, заходять у зону ризику – податківці їх можуть не помітити, але можуть і нарахувати податки та виписати штраф. При цьому зрозуміло, що платити доведеться вже зі своєї кишені, адже отримані донати люди відразу ж витрачають за призначенням – купують дрони, медикаменти чи обмундирування.

Чи можна зареєструватися в реєстрі волонтерів прямо зараз і що це змінює

Щоб уникнути цих ризиків, можна зареєструватися в реєстрі волонтерів.

"Якщо в 2022 і в 2023 роках благодійник не був зареєстрований у реєстрі волонтерів і отримував кошти на свою картку на допомогу ЗСУ, то при реєстрації, наприклад, цього року отримані минулого донати також будуть звільнені від податків", - зазначає юрист. ЮФ «Ілляшев та партнери» Іван Маринюк.

Зареєструватися в реєстрі не складно – потрібно просто подати відповідну заяву. Втім, поки що черга бажаючих не стоїть (хоча кількість реєстрацій і зростає).

«Багато хто просто побоюється реєструватися, щоб не привертати до себе зайвої уваги податківців. Вони начебто й не повинні брати податки, але все може бути – приблизно так міркують українці. Крім того, багатьох лякає необхідність вести облік і звітувати про зібрані гроші», — зазначає Тамошюнас.

Відповідно до законодавства, щоб отримати звільнення від оподаткування, зареєстрований у реєстрі волонтерів громадянин повинен мати документи, які б підтверджували витрачання зібраних благодійних коштів, — пояснив Іван Маринюк.

Йдеться, зокрема, про чеки, накладні, акти приймання-передачі придбаних на благодійні внески товарів.

«В ідеалі потрібні документи і з доходів, і з витрат. Людина має підтвердити, що суми, які заходять на її банківську картку – благодійні перерахування. Це може бути, наприклад, відповідні призначення платежів «благодійний внесок», «збір на дрон» тощо.

Документами, що підтверджують видаткову частину, можуть вважатися, наприклад, заявки від військових частин для придбання тих чи інших товарів, накладні на товари, акти їх приймання-передачі. Плюс – не зайвими стануть фото товарів, які ви купували за благодійні внески», – перераховує Тамошюнас.

При цьому він додає, що такі документи є далеко не у всіх. «На початку війни люди просто збирали гроші і купували все необхідне, про чеки та накладні тоді ніхто не думав. Та й багато продавців нічого не давали, у них теж була плутанина», - додав Тамошюнас, фірма якого також збирала донати на допомогу військовим.

 «У нас, наприклад, немає жодних підтверджень – просто збирали кошти, купували необхідні товари та передавали їх за призначенням», – каже Кравець

І тепер, виходить, якщо документів за всіма сумами немає, податки все одно можуть нарахувати - на ті кошти, витрата яким нічим підтверджена.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube