Підвищення податків та пенсійна реформа - що містить проєкт бюджету-2025

Далі проєкт бюджету розглянуть депутати профільного комітету і на найближчому пленарному засіданні 19 листопада законопроєкт приймуть в цілому

Верховна Рада України
Верховна Рада України

Проєкт Державного бюджету України на 2025 рік 8 листопада затверджений урядом до другого читання. За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, ключовими сферами залишаються оборона, освіта, медицина та підтримка ветеранів, а також ремонт критичних доріг для безпеки і економіки. Щоправда, народні депутати з цим не згодні і критикують підготовлений Мінфіном документ. 

Видатки зросли, треба підвищувати податки

Народний депутат Ярослав Железняк назвав низку параметрів проєкту Бюджету 2025 до другого читання: 

  • Видатки зросли більше ніж на 66 млрд грн. Тут більша частина це перенесення Дорожнього фонду в загальний бюджет.
  • Видатки на інвестиційні проекти зросли з 25 млрд грн до 36,4 млрд грн. 
  • З прокурорів зняли, але не 2,7 млрд, а тільки 1,2. Тобто знизили на зарплати згідно правки.
  • Зʼявилися 150 млн грн на діяльність Агенції єдності українців при Мінекономіки.
  • Дорожній фонд прибрали, але на дороги запланували 12,5 млрд грн. 
  • На єВідновлення, трошки більше дали: на компенсацію за знищене житло передбачено 3 млрд грн, а за пошкоджене майно — 1 млрд грн.

“Я так розумію, головна зміна Бюджету 2025 це те, що видатки зростуть на 50 млрд грн. Враховуючи, що досі не підписаний 11416д (законопроєкт про істотне підвищення податків досі не підписав Президент - ред.), то цікаво тоді як збалансували військові видатки на 120 млрд грн, які під нього закладені? І виплати вчителям ось ці +1000 грн закладені теж (цдеться про виплату кожному вчителю щомісяця 1000 грн з 1 січня та по 2000 грн з 1 вересня). Сума 12 млрд грн на них”, - написав Ярослав Железняк.

За словами нардепа, в проєкті бюджета повністю враховані вже доходи, які мають прийти від законопроекту про підвищення податків 11416д, не підписаний Президентом. Уряд проігнорував правку про вилучення популістської норми про фінансування Національного кешбеку. Фінансувати його будуть за рахунок грошей Соцстраху.

“Я поки не знайшов окремо гроші на ще більш ідіотську ідею під назвою «1000 для всіх», але є відчуття що вона теж в цій статті закладена”, - зазначив Ярослав Железняк.

Прокурорські пенсії та пенсійна реформа

“По «спецпенсіям» прокурорів і інших. Поки чекаємо на зміни закону, то Кабмін запропонував цікаву норму. Зараз діє обмеження до 23 тис грн пенсії. Але багато хитро пішли у суди і відсудили собі значно більшу пенсію. Але немає тих грошей, які не може забрати Мінфін. Тому з наступного року вони вводять норму, що все що більше 23 тис по пенсіям йде через коефіцієнт …який встановлює Кабмін. Тобто, якщо у прокурора пенсія 60 000, то свої 23 він отримає, а інші 37-м тисяч помножаться на коефіцієнт….це може бути 100%-50%-10%….або 0%” - пише Ярослав Железняк.

Гроші на ремонт дорог

“Аналіз положень проєкту не додає оптимізму. Бюджетні висновки ВРУ при його голосуванні в першому читанні передбачали скорочення видатків на дороги та спрямування вивільнених коштів насамперед на національну безпеку та оборону. Уряд традиційно звітує, що виконав цю вимогу. На першій же сторінці пояснювальної записки вказано, що виконано "зарахування доходів дорожнього фонду до загального фонду державного бюджету" в сумі 42,3 млрд грн. Але це не так – просто перекинули кошти на будівництво доріг зі спеціального фонду до загального фонду, навіть збільшивши видатки за окремими статтями на дороги! А на Міністерство оборони додали лише 0,7 млрд гривень. Немає слів, невже думають, що всі такі слабкі і не побачать!” - пише народний депутат Ніна Южаніна.

Гетманцеву проєкт бюджету подобається

"В проєкті загалом враховані мої пропозиції щодо додаткових надходжень від податку на надприбутки банків, скорочення Дорожнього фонду, скасування підвищення зарплат чиновникам, зокрема прокурорам, та перерозподіл відповідних коштів на програму розмінування, освіту, медицину та ОПК. Розумію, що бюджет не ідеальний, але не маю ілюзій, що в умовах триваючої повномасштабної війни у нас є багато простору для маневру чи пропонування тих видатків, які б ми могли собі дозволити у мирні часи. Маємо пам'ятати, що пріоритетом №1 залишаються видатки сектору безпеки і оборони, на які ми спрямовуватиме все, що зможемо заробити своїми силами. З урахуванням цього і внесених змін, вважаю, що бюджет вартий підтримки", - написав народний депутат Данило Гетманцев.

За словами Ярослава Железняка, далі проєкт бюджету розглянуть депутати профільного комітету і на найближчому пленарному засіданні після з 19 листопада законопроєкт приймуть в цілому. Таким чином норма Регламенту про прийняття Бюджету до 20 листопада буде виконана.

Що про бюджет кажуть в Кабміні

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що на 2 трлн 225 млрд грн будуть спрямовані на підтримку Збройних Сил України, виготовлення та закупівлю нової зброї, дронів та техніки, що є критично важливим для захисту країни. Додаткові 50 млрд грн будуть спрямовані на соціальну сферу, освіту та медицину:

  • 24 млрд грн на освіту: з цих коштів 12 млрд грн планується витратити на доплати вчителям, а ще 12 млрд грн - на інвестиційні проєкти в освітній сфері.
  • 6,3 млрд грн на медицину: додаткові кошти підуть на розвиток медичних установ і поліпшення надання медичних послуг.
  • 5 млрд грн на підтримку ветеранів: ці кошти будуть спрямовані на підтримку військових, які захищали країну.

У 2025 році не планується фінансування дорожнього фонду, проте для ремонту важливих ділянок, необхідних для оборони та функціонування економіки, буде виділено 12,6 млрд грн. Також продовжиться фінансування програми єВідновлення для відновлення зруйнованої інфраструктури. Шмигаль підкреслив, що бюджет відповідає на головні виклики, які стоять перед Україною.

"Це наша гарантія, що Україна матиме необхідні ресурси, аби вистояти, перемогти й стати ще сильнішою", - зазначив Денис Шмигаль.

Ухвалення держбюджету-2025: основні етапи

Як писав Інформатор, 31 жовтня Верховна Рада підтримала держбюджет на 2025 рік у першому читанні. За відповідне рішення проголосували 247 народних депутатів. Заплановані доходи (без грантів та міжбюджетних трансфертів) – 2 трильйони 7 мільярдів гривень. Це на 411 мільярдів більше, ніж у 2024 році.

Згідно з регламентом, розгляд у другому читанні проекту закону про Державний бюджет України на наступний рік завершується не пізніше 20 листопада, а остаточне прийняття - не пізніше 1 грудня. Докладніше про проєкт бюджету на 2025 рік Інформатор писав тут.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube