Під обстрілами: як працює електростанція ДТЕК, яку намагалися зруйнувати росіяни

Читать на русском

Енергетики тримають систему попри небезпеку

Читать на русском
Під обстрілами: як працює електростанція ДТЕК, яку намагалися зруйнувати росіяни
Фото Forbes

Енергетики тримають систему попри небезпеку

З жовтня росія ракетними ударами намагається зруйнувати українську енергетичну інфраструктуру. Понад 1000 важких ракет і дронів, випущених по українських електростанціях та підстанціях, за даними Міненерго, пошкодили майже 50% української енергетики. Forbes підготував реконструкцію подій під час ракетної атаки росіян на українські електростанції.

За даними Forbes, теплові електростанції виробляють близько 30% електрики в країні і балансують енергосистему, вирівнюючи добові коливання. Електростанції ДТЕК пережили близько 20 атак у вересні – грудні 2022 року. росія переважно завдає ударів, коли навантаження на енергосистему найбільше. Раптова зупинка ТЕС знижує гнучкість системи й може викликати неконтрольовані відключення. 

Дві третини (56) ТЕС України належить компанії ДТЕК. Дві з них розташовані неподалік від лінії фронту і потерпають від артилерії ворога. Запорізька і Луганська ТЕС у тимчасовій окупації. З метою безпеки Forbes не вказує назву станції, життя якої описує та справжні імена співробітників.

Перша атака

7:15, 11 жовтня. Начальниця зміни хімічного відділення теплової електростанції Оксана Кожух, 36, чекає на зупинці автобус, аби встигнути на ранкову зміну, що починається о восьмій ранку. Раптом ранкову тишу розриває звук, що нагадує тріскотіння двигуна мопеда. За мить скрізь туман у небі жінка помічає невеликий літак, що пролітає над зупинкою. Протягом кількох хвилин він завдасть першого удару по електростанції.

Після влучання на станції утворився хаос, росія вдарила по ТЕС під час перезмінки, тобто коли на ній перебуває найбільша кількість людей. Попри удари, станція продовжувала працювати й виробляти електрику. 

Приблизно об 11:30 станція зазнала другого, найбільш потужного удару за день. Співробітники мали близько години, аби зупинити обладнання, що працює, і врятувати систему від ще більшого руйнування. 

Приїхали пожежники, «швидкі», вибухотехніки, обласне керівництво та військові. До розборів завалів долучалися всі працівники станції. Відновлювальні роботи розпочалися ближче до вечора того ж дня і тривали цілодобово протягом тижня. Перший удар був несподіванкою, а коли через тиждень стався другий, люди вже знали, наскільки це страшно, пояснює стан робітників прессекретар станції. «Це як вдруге стрибати з парашутом, – каже вона. – Набагато страшніше, ніж уперше». 

Протягом наступних двох місяців Росія завдала ще двох ударів по цій станції.

8:00, 11 жовтня. Старший начальник зміни Антон Мельник приїхав на станцію після двох влучань дронами, персонал був у стані афекту. «Одна жінка сиділа біля дерева, охопивши його руками, сумка валялася поруч», – пригадує Мельник. Він поспішив до неї, аби допомогти підвестись і наказати йти до укриття. «Це її трохи привело до тями», – каже він. 

З 24 лютого станція готувалася до можливої атаки, каже Мельник. Проводили протиаварійні та протипожежні тренування. Вважалося, що персонал готовий і знає, як діяти. Проте удар 11 жовтня став цілковитою несподіванкою, зізнається він. «Як виявилося, до такого було неможливо підготуватися», – каже він.

Але перший досвід дозволив краще підготуватися до наступних атак: впровадили нові заходи безпеки, додатково інструктували співробітників. 

Аварійна зупинка після ракетного удару була викликана знеструмленням через втрату зв’язку із загальною електромережею, говорить Мельник. Проте навіть без живлення величезні генератори, турбіни й інше обладнання продовжували працювати. 

Золота година

«У працівників є близько години, щоб безпечно зупинити станцію і починати відновлювальні роботи», – каже гендиректор «ДТЕК Енерго» Ільдар Салєєв. Ця година є найважливішою, оскільки неправильна зупинка знеживленої станції може призвести до ще більших ушкоджень та втрати унікального обладнання, каже він. Наприклад, може бути пошкоджена турбіна, а це місяці відновлювальних робіт. За умови, що компанія зможе знайти потрібне обладнання на заміну. Найскладніше обладнання українських ТЕС виготовлялося спеціально під кожну станцію ще за часів СРСР. 

Усі співробітники станції 11 жовтня відпрацювали за інструкцією, змогли безпечно зупинити ТЕС і за деякий час вона знову виробляла електроенергію в об’єднану енергосистему країни. 

За 30 років роботи Мельник пригадує лише одну аварію подібного масштабу – понад 10 років тому станцію аварійно зупинили через обледеніння

Електростанції ДТЕК обстрілюють майже щодня. ТЕС мають першими запуститися після блекауту, тому керівники ДТЕК намагаються пояснювати працівникам важливість їхньої роботи. Бо що швидше відновиться робота ТЕС після удару, то швидше стабілізується енергосистема. 

Чи загрожує Україні блекаут через російські атаки, розповів голова НЕК «Укренерго». Про це Інформатор писав тут.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.