Чи загрожує Україні блекаут через російські атаки, розповів голова НЕК «Укренерго»

Читать на русском

2023 рік стане роком відновлення української енергосистеми на нових принципах

Читать на русском
Чи загрожує Україні блекаут через російські атаки, розповів голова НЕК «Укренерго»
Голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький

2023 рік стане роком відновлення української енергосистеми на нових принципах

Теоретично Україні може загрожувати тотальний блекаут, але на практиці такої небезпеки зараз немає. Динаміка атак показує, що росіяни мають все меншу і меншу здатність спричиняти якісь збурення у нашій енергосистемі. Енергетики, в свою чергу, навчились готуватись до цих атак. Російська воєнщина мало що нового може продемонструвати у війні з українською енергосистемою. Атакувальний потенціал буде вичерпуватись і росіяни, які програють на полі бою, на енергетичному фронті теж програють. Про це повідомив голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький в ефірі телемарафону “Єдині новини”.

Енергосистема України протягом останніх місяців зазнала 10 масованих ракетних атак і ще більше атак дронами. В результаті рівень пошкоджень безпрецедентний. Такого не переживала жодна енергосистема. Велика частина об’єктів або пошкоджена, або зруйнована. 

“Ми говоримо тут не лише про підстанції Укренерго, а й про електростанції. На повне відновлення енергосистеми потрібні місяці, якщо не роки. Але ми вживаємо аварійні заходи,  щоб відновити енергопостачання за резервними схемами живлення. Щоправда, ці схеми менш надійні. А це означає, що після кожної наступної атаки відновлювати все важче. Крім того, потрібні безпрецендентні обсяги обладнання для цього відновлення”, - каже Володимир Кудрицький, - Українська енергосистема єдина, тож усі споживачі знаходяться в єдиному човні. Тож, від нашого ощадливого споживання залежить те, чи буде світло у наших сусідів або навіть наших співвітчизників в інших регіонах.

Як Україні допомагають міжнародні партнери 

Українські закордонні партнери збільшують поставки в Україну енергетичного обладнання. проблема полягає в тому, що нам потрібно обладнання на вчора і не можна чекати, поки воно буде виготовлено. Але так чи інакше, обладнання знаходять на складах та надсилають в Україну. 

“10 жовтня 2022 року темп пошкоджень набагато перевищував темп відновлення. Тоді наша ППО мала менші можливості, обстріли були масштабніші. Але протягом листопада-грудня росіяни свій потенціал нападу вичерпували, а ми отримували додаткові поставки обладнання від партнерів та фінансування. Перед новим роком ми підписали угоду про отримання гранту на 2 млн євро від уряду Нідерландів за сприяння ЄБРР. Ще раніше ЄБРР надав нам кредит на відновлення енергосистеми обсягом 300 млн євро. все це дозволяє нам вийти на паритет: швидкість руйнувань вже не так драматично перевищує швидкість відновлення”, - каже Володимир Кудрицький.

Чи захищає система ППО енергоінфраструктуру

Голова НЕК «Укренерго» зазначив, що країна-терорист під час ведення бойових дій однозначно буде атакувати цивільну інфраструктуру, в першу чергу, об’єкти енергоенергетики. Тому критичні елементи підстанцій та електростанцій будуть захищені від прильотів. Захист не може бути стовідсотковим, але він може бути таким, що росія не захоче атакувати ці об’єкти, адже ступінь пошкодження, який може бути заданим, буде настільки малим, що в цьому не буде ніякого сенсу. “Ми повинні максимально закрити енергосистему від боягузливих атак з Каспійського моря”, - підкреслив Володимир Кудрицький.

Україна створює енергосистему майбутнього

Як зазначив Голова НЕК «Укренерго», 2023 рік має стати роком перемоги України. Тож, він має бути роком відновлення нашої енергосистеми в новому форматі. 

“Вже сьогодні час починати широку професійну дискусію про цей формат, про те, якою має бути енергосистема через рік, через два, через 10-20 років. У 20223 році ми будемо будувати енергосистему нашого майбутнього. Враховуючи, що енергосистема України з’єднана з енергосистемою Європи, наше бачення полягає в тому, що Україна буде експортером електроенергії і, що більш важливо, фактором енергобезпеки сусідніх країн. Не росія з її газопроводами, а Україна, з її чистою електричною енергією”, - сказав Володимир Кудрицький.

Раніше Інформатор повідомляв про стан української енергосистеми після російських атак 31 грудня та 1 січня.

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.