Під Києвом арештували фабрику екс-депутата держдуми росії: про кого йде мова

В Україні триває процес націоналізації майна росіян

Під Києвом арештували фабрику екс-депутата держдуми росії: про кого йде мова

В Офісі Генпрокурора повідомили, що арештували корпоративні права і майно одного з найбільших виробників паперу в Україні. За даними джерел, йдеться про Київський картонно-паперовий комбінат у місті Обухові. Комбінат і пов’язані компанії підозрюють в ухиленні від сплати податків на понад 132 млн грн. Підприємство належить колишньому російському депутату Володимиру Крупчаку. Ми розкажемо, що відомо на цей час та про яке саме майно може йти мова. 

Що це за підприємство?

За даними аналітичної платформи Youcontrol, АТ "КИЇВСЬКИЙ КАРТОННО-ПАПЕРОВИЙ КОМБІНАТ" засноване у 1994 році в Обухові на Київщині. Статутний капітал складає 10 мільйонів гривень. Очолює підприємство Олександр Кравченко. Основний вид діяльності - виробництво паперу і картону. 

Київський картонно-паперовий комбінат - одне з найбільших у Європі підприємств з випуску картонно-паперової продукції. На комбінаті виробляють різні види картону і виробів з нього, туалетний папір, паперові рушники, серветки, тари для яєць тощо. За даними податкової звітності, протягом 2019-2020 років виручка картонної фабрики складала понад 5,7 млрд грн на рік

Картонному комбінату також належать Житлово-соціальний комлпекс АТ "ККПТ", ПрАТ "Енергія" (постачання пари і гарячої води), ТОВ "Вторресурси Київського КПК", ТОВ "Автоспецтранс - Київського КПК" в Обухові, переробні підприємства ТОВ "Дніпровторма" у Дніпрі, ТОВ "Вторресурси Захід" у Львові, ТОВ "Вторресурси Схід" у Харкові, на 80% ТОВ ОВЗП "Херсонвторресурси" у Херсоні та на 100% ТОВ "Верхньодніпровський завод потужного радіобудування" на Дніпропетровщині. Не виключено, що прокурори арештували і частину з майна цих підприємств.

На підприємстві побоювалися націоналізації через зв’язки з російською федерацією. Підприємство на 100% записане на австрійсько-німецьку групу Pulp Mill Holding GmbH. Кінцевий власник - уродженець росії та громадянин Кіпру Володимир Крупчак. Він мешкає у Великобританії. 6 липня 2022 року Володимира Крупчака звільнили з посади заступника голови наглядової ради Київського картонно-паперового комбінату. Він займав посаду протягом 4 років. Відповідно українські правоохоронці нібито тиснуть на “європейських інвесторів”. Але ці інвестори є росіянами.

Що цікавить правоохоронців

Прокурори підозрюють посадових осіб підприємств, які належать колишньому депутати держдуми росії Володимиру Крупчаку, в легалізації майна в особливо крупних розмірах. Мова насамперед про ухилення від сплати податків протягом 2019-2021 років на понад 132 млн грн. Загальна вартість арештованого майна перевищує 1 мільярд гривень. За подібні злочини винні можуть каратися позбавленням волі на строк від 2 до 12 років (ст. 209 Кримінального кодексу України) та штрафом від 17 до 425 тисяч гривень (ст. 212 ККУ). Зазначимо, наразі у судовому реєстрі не опубліковані документи, згідно з якими арештовано майно підприємства. Розслідування веде Бюро економічної безпеки України.

Наприкінці травня 2022 року в приміщеннях Київського картонно-паперового комбінату в Обухові вже проходили обшуки. Тоді, за даними поліції, "починаючи з 2021 року, посадові особи підприємства, власником якого є громадянин рф та екс-депутат від провладної партії, через сумнівні операції вивели на рахунки товариств країни-агресора 52 млн грн".

За даними з офіційного сайту комбінату, підприємство звинувачували, що за 9 місяців 2021 року компанія не сплатила до бюджету України податок на прибуток. Всупереч таким заявам, керівництво підприємства стверджує, що комбінат за 2021 рік сплатив податку на прибуток 89 мільйонів 873 тисячі 350 грн, з яких 73,6 мільйона – тільки за дев’ять місяців. А всього за 2021 рік комбінат сплатив понад 930 мільйонів гривень податків. Щодо нових арештів майна Офісом Генпрокурора на початку вересня на підприємстві поки не давали коментарів.

3 червня, на позачерговій сесії Обухівської міськради виступив голова правління комбінату Ігор Олещук із звернення до президента, прем’єр-міністра і головного прокурора «з проханням сприяти суто правовим діям правоохоронних органів». Також він повідомив, що підприємство експортує продукцію у 35 країн.

Чим відомий власник підприємства

Володимир Крупчак був депутатом Архангельської обласної думи у росії протягом 2000-2003 років. А у 2004-2007 роках був депутатом державної думи (парламенту) російської федерації. У 2000-2007 був членом партії "единая россия". Зараз цю партію очолює екс-президент росії дмітрій мєдвєдєв. У 2008 році Крупчак завершив свою політичну діяльність. У 2007 році він отримав громадянство України. А пізніше громадянство Кіпру. Невідомо, чи відмовився він від російського і українського громадянства.

Власник комбінату Володимир Крупчак
Власник комбінату Володимир Крупчак

У 2000-2011 роках Крупчак був уповноваженим представником вищого керівництва Київського картонно-паперового комбінату, після цього у 2011-2018 роках радник з інвестиційної діяльності холдингу Pulp Mill. З 2020 року - директор з інвестицій Pulp Mill Holding. До цієї бізнес-групи крім Київського картонно-паперового комбінату належать також ВАТ "Архангельський целюлозно-паперовий комбінат", ВАТ "Архбум" у московській області росії та інші підприємства. 

На офіційному сайті Крупчака написано, що з 1990 по 2000 рік він обіймав посаду генерального директора компанії з лісозаготівлі та деревообробки в росії "Титан". З 1996 по 2004 рік був головою Ради директорів "Архангельського целюлозно-паперовий комбінату", "Лісозаводу 25" та президентом групи компаній "Титан". Між іншим, українські правоохоронці закидали Київському картонно-паперовому комбінату, що він брав сировину з росії - з інших підприємств Крупчака. Хоча у 2022 році, згідно з даними журналістів, підприємство не проводило розрахунки з російськими компаніями за сировину.

Більше того, в одній з публікацій стверджується, що Володимир Крупчак є українцем за походженням. Там пишуть, що батько бізнесмена був з Західної України, але його вислали до Сибіру. А син вже народився і жив у росії, а потім ніби відмовився від російського громадянства та став громадянином Кіпру. Але не відмовився від ведення бізнесу у росії. У 2003 році Володимира Крупчака навіть нагородили українським орденом "За заслуги" за збереження культурних традицій українців в росії. Чим закінчиться історія з картонним комбінатом - ми будемо активно спостерігати. 

Дмитро Чернишов

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube