Це перша міжнародна поїздка глави ізраїльського уряду після видачі ордера МКС
Прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу разом із дружиною Сарою вранці 3 квітня прибули до Будапешта. Візит ізраїльського прем'єра відбувається попри ордер на його арешт, виданий Міжнародним кримінальним судом (МКС). Угорщина, як член МКС, формально зобов'язана виконати цей ордер. Втім, візит прем'єра пройшов без ускладнень та з великими почестями: його зустріла військова почесна варта, після чого конвой супроводив Нетаньягу до готелю. Згодом Угорщина і взагалі оголосила про вихід з МСК.
В аеропорту ізраїльського політика привітав міністр оборони Угорщини Крістоф Салай-Бобровніцкі. Він також опублікував світлини, на яких зафіксовано момент прибуття ізраїльського лідера до аеропорту Будапешта.
За повідомленнями DW, згодом заплановано спільну пресконференцію з прем’єр-міністром Віктором Орбаном, на якій очікується підтримка Орбаном прем’єра Беньяміна Нетаньягу та ініціативи президента США Дональда Трампа щодо переселення палестинців із сектора Гази. Цей план розкритикували експерти ООН, назвавши його проявом етнічної чистки.
На фоні візиту Нетаньягу Угорщина офіційно розпочала процес виходу з Міжнародного кримінального суду, про що заявив керівник апарату уряду Гергелі Гульяш. Цю інформацію поширило агентство Reuters.
"Уряд у четвер розпочне процедуру відкликання відповідно до конституційної та міжнародно-правової бази", — заявив Гергелі Гульяс.
Гульяш повідомив, що уряд ініціює процедуру відкликання відповідно до положень конституції та міжнародного права. Примітно, що це рішення співпало з візитом до країни прем'єр-міністра Ізраїлю Беньяміна Нетаньягу.
Як учасниця Римського статуту МКС, Угорщина має юридичні зобов’язання виконувати ордери на арешт, видані судом. Згідно з цими нормами, вона була б зобов’язана затримати Нетаньягу під час його перебування в країні. Однак прем'єр-міністр Віктор Орбан заявив, що угорська влада не буде цього робити.
Орбан різко критикував ордер МКС стосовно арешту Нетаньягу через ймовірні воєнні злочини в секторі Газа. Аналогічний осуд висловлював і колишній президент США Дональд Трамп. Варто зазначити, що Сполучені Штати навіть запровадили санкції проти прокурора МКС Каріма Хана, але самі не є стороною Римського статуту, тому юрисдикція суду там не поширюється.
Раніше міністр юстиції Угорщини Бенсе Тузсон повідомляв про наміри країни вийти з МКС на зустрічі за участі послів у Міністерстві закордонних справ і торгівлі.
Для реалізації цього рішення парламент Угорщини має ухвалити відповідну ініціативу щодо відкликання Римського статуту. Політична партія Орбана "Фідес" контролює 117 із 199 місць у законодавчому органі країни, що дає їй значні шанси забезпечити підтримку даного кроку.