Переселення дітей з Херсона: NYT розкрило російську схему викрадення дітей з Херсонського дитбудинку

Читать на русском

Російські війська вивезли 46 вихованців дитбудинку на Херсонщині. Як подія відбувалася та що це означає для майбутнього цих дітей

Читать на русском
Депортовані сироти з Херсонщини
Росію викрили на масових злочинах проти дітей

Російські війська вивезли 46 вихованців дитбудинку на Херсонщині. Як подія відбувалася та що це означає для майбутнього цих дітей

Росія запровадила спеціальну кампанію з викрадення українських дітей з окупованих територій України. Зокрема, з Херсонського будинку дитини вивезли 46 дітей. У момент вторгнення у будинку перебували діти віком до 5 років, деякі з них із серйозними вадами, такими як церебральний параліч, аутизм та інші. Проте вони не були сиротами; деякі мали батьків з обмеженими правами на дитину, що чекали на судовий вирок.

Докладні деталі цієї схеми, яку втілювали загарбники, розкриває видання The New York Times. Журналісти проаналізували записи в російських соцмережах, отримали доступ до фото, відео, текстових повідомлень та документів, а також провели понад 110 інтерв'ю з юристами та українськими та російськими посадовцями.

За думкою експертів у сфері права, події, що сталися з дітьми, можуть вважатися воєнними злочинами, зазначають автори розслідування. Серед згаданих у тексті посадовців - колишній "міністр охорони здоров’я" Криму Ігор Кастюкевич (відомий як "Навігатор") та російська омбудсменка з прав дитини Марія Львова-Бєлова.

Викрадення дітей відбувалися за такою хронологією. Першого дня повномасштабного наступу, 24 лютого 2022 року, під час активного наступу росіян на Херсонщині, лікарка дитячого будинку Наталя Лукіна вирушила до своїх вихованців, щоб захистити їх. За декілька тижнів перед тим, як росіяни ввели війська, для малюків були сформовані тривожні валізки на випадок вторгнення.

Однак у дитбудинку не було міцного укриття, що могло б врятувати дітей від ворожих обстрілів. На карті бомбосховищ Наталія знайшла бетонний підвал, в який помістила 46 дітей разом з їхніми візками та матрацами. Вони також з собою взяли їжу, ліки, електричні помпи та гастрономічні трубки для хворих дітей.

Того ж дня пастор місцевої церкви "Голгофа" відвідав підвал та переконав персонал перевезти дітей у кращі умови. Так діти потрапили до підвалу церкви. Працівники дитбудинку затулили вікна коробками з підгузками, щоб ніхто не міг зазирнути всередину.

Діти у Херсонському дитбудинку під час окупації. Фото з архіву працівників закладу
Діти у Херсонському дитбудинку під час окупації. Фото з архіву працівників закладу

У Москві всього через два дні з моменту початку повномасштабного вторгнення в Україну (а саме 26 лютого) відбулася низка зустрічей посадовців найвищих рангів. Марія Львова-Бєлова, уповноважена з прав дитини РФ, особисто звернулася до Володимира Путіна з проханням про допомогу у переміщенні вихованців дитячих установ України, які опинилися в зоні бойових дій. Він пообіцяв вирішити будь-які "бюрократичні тяганини" на шляху "влаштування дітей у російські сім’ї".

У квітні 2022 року уповноважена з прав людини в Україні опублікувала пост у Telegram із закликом допомогти врятувати дітей з Херсона, розкривши їхнє місцеперебування. Росіяни не забарилися з "відповіддю". Того ж дня до церкви прибули озброєні люди, вимагаючи повернути дітей у дитячий будинок. Представники пропагандистських ЗМІ РФ, які супроводжували російських військових, звинувачували українську владу в спробі викрасти дітей.

Тетяна Завальська, педіатриня, яка стала новою "директоркою" дитбудинку, яка працювала в нічні зміни й на вихідних, відкрито висловлювала свої проросійські погляди. На фасаді було видно триколор, а російські політики почали робити "подарунки" та надсилати гуманітарну допомогу.

Нова "директорка" дитбудинку, що погодилась на співпрацю з РФ. Фото: Telegram
Нова "директорка" дитбудинку, що погодилась на співпрацю з РФ. Фото: Telegram

Вже у травні 2022 року Володимир Путін підписав указ, який спрощував умови для отримання громадянства маленьких українців. Опікуни в зоні бойових дій мали право подати заяву на отримання російського громадянства від імені українських прийомних дітей і сиріт. У жовтні 2022 року перед українським контрнаступом на Херсон росіяни вивезли з міста 46 вихованців дитбудинку та перевезли їх до двох дитячих будинків у Сімферополі.

Стівен Репп, колишній посол США в Управлінні глобального кримінального правосуддя, назвав цей факт "насильницьким переміщенням", а не евакуацією. Він пояснив, що російська влада забрала дітей без інформування української сторони.

Марія Львова-Бєлова заявила, що її офіс допоможе влаштувати цих дітей у російські прийомні сім'ї тільки в тому випадку, якщо їхні батьки не будуть знайдені в Україні. Це була ще одна брехня, бо росіяни "присвоювали" громадянство українським дітям, перекладали їхні документи та робили все, аби позбавити їх ідентичності, що є порушенням Конвенції про права дитини і воєнним злочином.

У грудні 2022 року Путін підписав указ, який дозволяє опікунам відмовитися від українського громадянства від імені дітей під їхньою опікою та пришвидшує процедуру отримання громадянства (Раніше отримання громадянства могло зайняти до 5 років, а тепер діти могли стати громадянами Росії за 90 днів або й швидше - ред.). У відповідь Генеральний прокурор Міжнародного кримінального суду видав ордери на арешт Путіна та його Уповноваженої з прав дитини за "незаконне" вивезення "щонайменше сотень дітей" із дитячих будинків по всій Україні.

Відтоді пройшло 19 місяців. За цей час діти подорослішали, але лише сімом з них вдалося повернутися в Україну. Ще 22 дитини з’явилися у російському банку даних дітей-сиріт, проте інформація про їх місце народження не надана. 

Як Росія пояснює викрадення українських дітей

Росіяни навіть не приховують викрадення маленьких українців і відверто хизуються тим, що у перший рік повномасштабного наступу понад тисячу дітей було викрадено та примусово передано російським сім'ям. Рашисти з того часу продовжували свою злочинну діяльність на тимчасово окупованих територіях. 

Росія планомірно й усвідомлено депортує та примусово переміщує українських дітей у так звані "пункти тимчасового розміщення", з метою подальшого викорінення їхньої української ідентичності. Від початку повномасштабного вторгнення близько 250 тисяч дітей незаконно вивезли з тимчасово окупованих територій до Росії та Білорусі. Доля всіх вивезених з України дітей досі достеменно невідома.

Російська влада змінює імена, незаконно усиновлює та мілітаризує депортованих українських дітей. Саме через незаконну депортацію українських дітей Міжнародний кримінальний суд в Гаазі видав ордер на арешт російського диктатора Володимира Путіна та уповноваженої з прав дитини у РФ Марії Львової-Бєлової. Нагадаємо, у ЄС переконані, що викрадення українських дітей під час війни є воєнним злочином, тому свій ордер на арешт диктатор Путін отримав цілком виправдано.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.