Як і коли можна повернути всіх депортованих українських дітей з росії: відповідь від Офісу дитячого омбудсмена

Читать на русском

Від початку війни 250 тиcяч дітей незаконно вивезли з тимчасово окупованих територій до росії чи Білорусі

Читать на русском
Росія продовжує викрадати українських дітей
Представниця дитячого омбудсмена Ірина Суслова вважає, що у російських таборах скоюють низку злочинів проти людяності

Від початку війни 250 тиcяч дітей незаконно вивезли з тимчасово окупованих територій до росії чи Білорусі

Росія планомірно й усвідомлено депортує та примусово переміщує українських дітей у так звані "пункти тимчасового розміщення", з метою подальшого викорінення їхньої української ідентичності. Від початку повтомаcштабного вторгнення близько 250 тиcяч дітей незаконно вивезли з тимчасово окупованих територій до росії та Білорусі. Доля всіх вивезених з України дітей досі достеменно невідома.

Російська влада змінює імена, незаконно усиновлює та мілітаризує депортованих українських дітей. Тема депортації українців до росії та Білорусі, а також їхнього повернення додому була обговорена 31 жовтня під час круглого столу, організованого кампанією Where Are Our People? та PR Army у співпраці з Коаліцією "Україна. П'ята ранку".

До спецтаборів і "пунктів тимчасового розміщення", в яких утримують депортованих людей, не пускають жодну міжнародну організацію. Ірина Суслова, представниця Уповноваженого з прав дитини, вважає, що кількість пунктів тимчасового перебування в росії та Білорусі свідчить про системність та спланованість цього злочину. При цьому повернути всіх депортованих українців з росії буде можливо лише після перемоги України у війні.

"У них [пунктах, – Ред.] відбувається ще низка злочинів проти людяності: відбирання українських документів, залякування, маніпуляції, примусова паспортизація, нелегальне усиновлення дітей, перевиховання та ще багато інших речей, про які ми поки не маємо інформації", – додала Ірина Суслова.

Христина Шкудор акцентує на необхідності консолідації всіх зусиль для повернення українських дітей
Христина Шкудор акцентує на необхідності консолідації всіх зусиль для повернення українських дітей

Адвокаційна менеджерка кампанії Where are our people? Христина Шкудор зазначила на заході, що процес повернення депортованих українців потребує консолідації зусиль всередині України та її всебічної підтримки з боку західних партнерів.

"Важливо визнати, що фінансування української армії та нашої можливості перемогти в цій війні – це прямий зв’язок з поверненням всіх депортованих людей на батьківщину", – наголосила адвокаційниця.

Дар'я Герасимчук
Дар'я Герасимчук

Уповноважена президента України з прав дитини та дитячої реабілітації Дар’я Герасимчук закликала не гаяти час, щоб повернути людей, вивезених російськими окупантами.

"Репатріація депортованих має бути негайною, ми над цим активно працюємо. Це зусилля – спільне: український уряд, громадські організації та міжнародні ініціативи беруть участь у створенні правового механізму повернення примусово депортованих українців. Поки не буде такого механізму, ми можемо говорити лише про окремі випадки. Якщо ми втратимо час, ми втратимо людей", – сказала Дар’я Герасимчук.

Круглий стіл
Круглий стіл

За російськими даними, понад 800 таборів наразі розташовані в Росії та 10 у Білорусі. За словами історика-дослідника кампанії Where Are Our People? Владислава Гаврилова, важливо встановити місцезнаходження всіх таких таборів, в яких утримують українських дітей.

"Найважливішим є встановлення адрес цих таборів, а особливо ідентифікація осіб, які там перебувають. Росія та Білорусь перешкоджають цьому процесу, відмовляючись надавати інформацію Україні, приховують місця розташування цих обʼєктів, а також списки депортованих українських громадян, як дорослих, так і дітей, які стали заручниками тоталітарного путінського режиму і не мають змоги повернутися додому", – сказав він.

Водночас юристка ГО "Регіональний центр прав людини" Катерина Рашевська повідомила, що росія у 2023 році не лише не припинила, а й активізувала зусилля щодо депортації задля "перевиховання" українських дітей.

"Для цього використовуються різноманітні програми, які російська влада позиціонує як рекреаційні. Ми задокументували 87 випадків депортації 8 330 українських дітей у літні табори чи санаторії протягом травня-жовтня 2023 року", - сказала Рашевська.

Правозахисниця зазначила, що за даними ГО "Регіональний центр прав людини", в росії розташовано 46 таборів, у тимчасово окупованому Криму – 7, у Білорусі – щонайменше 4.

"Уряди цих країн витрачають великі кошти на депортацію українців. Цьогоріч на всі ці програми було виділено не менше 69 млрд рублів. Крім того, з Фонду президентських грантів фінансуються спеціальні програми мілітаризації та патріотичного виховання, як-от "Силы россии", "Воин", "Послезавтра". Мінкульт опікується програмою "Мапа 85+4" – екскурсії до Росії з метою швидкого промивання мізків українським дітям", – сказала Катерина Рашевська.

Експертка додала, що у російських таборах і в школах відбувається індоктринація та мілітаризація. Це масове порушення прав українських дітей, передбачених статтями 8, 9, 11, 12, 29 і 30 Конвенції ООН про права дитини, а також відповідних норм міжнародного гуманітарного права.

"Пропаганда служби в збройних силах рф є окремим воєнним злочином, порушення прав дітей має ознаки дискримінаційного переслідування, як злочину проти людяності. Невиправдана затримка з поверненням українських дітей є окремим міжнародним злочином", – наголосила Катерина Рашевська.

Катерина Рашевська
Катерина Рашевська

Директорка PAYBACK4UKRAINE, засновниця благодійного фонду "Мама Джейн" Джейн Алієва повідомила, що її команда з понад тисячі юристів та юридичних компаній з усього світу наразі працює над збором доказів про нелегальне утримання українських дітей в росії, що фінансуються різними юридичними та фізичними особами.

"Зібрані докази допоможуть нашій справі, яка готується до запуску в декількох юрисдикціях, де знайдені російські активи. Наша мета – забезпечити фінансовими компенсаціями всіх дітей та їх сім’ї, яких рф, порушуючи всі наявні закони, утримує нелегально, змінює громадянство та перевиховує своєю пропагандою", – сказала Джейн Алієва.

Джейн Алієва
Джейн Алієва

Скільки всього дітей вивезли до рф

Від початку повномасштабного вторгнення в Україну, за даними ООН російська федерація депортувала понад 2,8 млн українців з тимчасово окупованих регіонів. За даними сайту Children of War, ідентифіковано 19 546 депортованих дітей до росії. Тільки 386 неповнолітніх українців вдалося повернути.

У тому числі 510 - загинуло, 1 139 - поранено, 1 995 - зникло, 19 744 - знайдено, 13 - постраждало від сексуального насильства. Наразі інформація уточнюється. Невідомо, якими будуть цифри, коли пройде деокупація всієї України, адже зараз знайти деяких дітей неможливо через окупацію та брак інформації з тих територій. Наразі перед державою та громадянським сектором стоїть важливе та складне завдання повернути всіх депортованих українців.

Через незаконну депортацію українських дітей Міжнародний кримінальний суд в Гаазі видав ордер на арешт російського диктатора володимира путіна та уповноваженої з прав дитини у рф Марії Львової-Бєлової. Нагадаємо, у ЄС переконані, що викрадення українських дітей під час війни є військовим злочином, тому свій ордер на арешт диктатор путін отримав цілком виправдано.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.