Переселенцям, безробітним та навіть боржникам: що зміниться у виплаті субсидій у 2023 році

На субсидії у 2023 році виділено 37 млрд грн

Переселенцям, безробітним та навіть боржникам: що зміниться у виплаті субсидій у 2023 році
Допомогу обіцяють всім, хто потребує

В Україні триває поетапна зміна порядку призначення та виплати житлових субсидій. Також з’явилася можливість звернення щодо надання субсидій в електронній формі. Який сенс цих змін і як вони торкнуться тих, хто субсидії отримує?

Без прив’язки до реєстрації

Функції з призначення, нарахування і виплати житлових субсидій від органів соціального захисту населення перейшов до Пенсійного фонду України. Сенс таких змін у тому, що сервісні центри Пенсійного фонду працюють за екстериторіальним принципом - без прив'язки до місця реєстрації людей, які туди звертаються. 

В умовах воєнного стану екстериторіальний принцип дозволить безперебійно надавати соціальну підтримку від держави всім категоріям населення, включно з внутрішньо переміщеними особами. Крім того, це дасть можливість централізовано зберігати дані громадян, необхідні для призначення та розрахунку пільг, та не втратити їх у разі окупації певної території. 

Можна оформити субсидію через веб-портал

Також з’явилася можливість звернення щодо надання субсидій в електронній формі - через веб-портал електронних послуг та мобільний додаток Пенсійного фонду. Передбачено, що вся інформація про одержувачів субсидій передається  Пенсійному фонду - автоматично, в електронному вигляді.

Разом з тим, залишиться можливість звертатися за допомогою у вигляді субсидій до уповноважених осіб місцевих рад, керівників територіальних громад, посадових осіб Центру надання адміністративних послуг, а також - через портал "Дія".

Якщо є борг за комунальні послуги

За наявності простроченої за понад три місяці заборгованості за житлово-комунальні послуги, загальна сума якої перевищує 40 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 680 грн, субсидія може бути призначена у разі укладення договору про її реструктуризацію або оскарження споживачем заборгованості в судовому порядку. Заборгованість з оплати комунальних послуг аналізується лише під час призначення субсидій. А коли ця допомога вже призначена до закінчення опалювального сезону, тобто до квітня 2023-го, наявність боргу буде враховуватися вже під час призначення субсидій на наступний період у травні 2023 року.

Як допоможуть переселенцям та безробітним

Внутрішньо переміщені особи для того, щоб отримати субсидію, мають підтвердити своє місце проживання договором оренди житла у фактичному місці проживання та довідкою про оплату комунальних послуг у цьому житловому приміщенні. Також мають право отримувати субсидії і офіційно зареєстровані безробітні, і ті українці, які втратили роботу в період воєнного стану. Причому для тих, хто стоїть на обліку у Центрі зайнятості, середньомісячним сукупним доходом вважається призначена допомога з безробіття.

Попри тяжку економічну ситуацію в країні, чиновники обіцяють, що кожен, хто потребує допомоги, отримуватиме її.

"На субсидії у 2023 році виділено 37 млрд грн. Ми переконані, що цих коштів вистачить. Відповідно, якщо ми побачимо, що потреба зростає, будемо перерозподіляти всередині бюджетних видатків та додавати кошти", -  пояснила міністр соцполітики Оксана Жолнович.

Раніше ми писали, що при розгляді заяв на призначення державної допомоги на оплату житлово-комунальних послуг враховується сума боргів за них. Якщо сума заборгованостей перевищує 680 гривень, субсидію можуть не призначити. Якщо її вже призначили на цьогорічний опалювальний сезон, наявність заборгованості враховуватимуть лише під час призначення субсидії на наступний період — у травні 2023 року. 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube