Пентагон планує відновити дві надсекретні програми в Україні - що відомо

США готуються відновити фінансування двох секретних програм Пентагону, які працювали в Україні напередодні війни. Зараз вирішується питання щодо їх фінансування.

Пентагон планує відновити дві надсекретні програми в Україні - що відомо
Пентагон/Українські військові

Пентагон наполягає, щоб Конгрес США відновив фінансування двох таємних програм в Україні, які були зупинені напередодні повномасштабного вторгнення Російської Федерації.

Якщо це рішення приймуть - американським військовим підрозділам дозволять залучати українських військових для контролю за пересуванням російських військ та боротьби з дезінформацією, пише The Washington Post.

Представники військової служби підготують пропозицію для розгляду законодавцями найближчим часом, коли розпочнеться робота над законопроєктом Пентагону про політику та фінансування наступного року.

Якщо ці пропозиції будуть прийняті, то програми можуть бути відновлені вже у 2024 році. Однак залишається невідомим, чи дозволить адміністрація президента Джо Байдена американським військовим повернутися в Україну, або ж вони спробують це здійснити з сусідньої країни. Відомо, що військовослужбовці з США не працювали в Україні з початку війни, окрім невеликої кількості персоналу в посольстві США у Києві.

У Конгресі зазначили, що важко прогнозувати результат, особливо враховуючи розбіжності серед республіканців відносно величезної суми, витраченої на забезпечення військових потреб України. Інші стверджують, що $15 мільйонів на рік для такої діяльності вважаються вигідним вкладенням, порівняно з десятками мільярдів, які витрачаються на навчання та озброєння українських військ, а також на комплектацію арсеналів США.

Військові керівники намагаються відновити діяльність в Україні, щоб не втрати важливі здобутки, поки йде російсько-українська війна, зазначив Марк Шварц, генерал у відставці, який керував спецопераціями США в Європі, коли програми почалися у 2018 році.

“Коли ви призупиняєте ці речі через зміну масштабу конфлікту, ви втрачаєте доступ, а це означає, що ви втрачаєте інформацію про те, що насправді відбувається в конфлікті”, – сказав він.

Американські командоси за допомогою аналогічних програм протягом багатьох років платили іноземним військовим і бойовим угрупованням на Близькому Сході, в Азії та Африці. Цих "сурогатів" використовували для проведення контртерористичних операцій проти "Аль-Каїди", "Ісламської держави" та їх філій.

Більш нові програми, як, наприклад, розгорнуті в Україні, вважаються формою "нерегулярної війни". Вони використовуються проти Китаю та Росії, з якими США конкурують, але не перебувають у стані відкритого конфлікту.

Критики відновлення програм стверджують, що це може залучити Штати до більш безпосередньої участі у війні проти Росії. Однак у Міноборони США спростували таку теорію. За словами представників Пентагону, оперативники та їх куратори будуть виконувати виключно ненасильницькі завдання.

Опоненти Міноборони стверджують, що РФ може сприйняти відновлення програм як провокацію і розширити масштаби війни. Один з чиновників заявив щодо цього:

"Те, що починалося як розвідувальна місія, може швидко перетворитися на бойові дії, коли в "сурогатів" почнуть стріляти. Я думаю, що це реальний ризик в Україні, і я не впевнений, як Міністерство оборони збирається змінити думку людей в Конгресі з цього приводу".

До припинення програм в Україні діяли "сурогати", проте США не постачали їх зброєю, яка могла б викликати проблеми. Про це розповів Марк Шварц генерал у відставці і колишній командувач спецопераціями в Європі:

"Ми не збиралися оснащувати українців складними засобами для використання вибухівки, тому що якщо вони пронесуть її через кордон в Росію і будуть використовувати американську вибухівку для диверсійних операцій, які ми не санкціонували, це буде ескалацією".

Оперативники, які фінансувалися Штатами, переслідували дві цілі. Перша полягала в протистоянні кремлівській пропаганді і публікації правдивих матеріалів, а друга — в зборі розвідувальних даних.

Військова допомога США

Загалом Сполучені Штати вже виділили Україні 30 мільярдів доларів на безпекову допомогу з початку роботи адміністрації Байдена.

З 2014 року Сполучені Штати виділили понад 32 мільярди доларів на безпекову допомогу Україні та понад 29,3 мільярда доларів з початку неспровокованого повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року.

“Сполучені Штати продовжуватимуть працювати зі своїми союзниками та партнерами, щоб забезпечити потреби України на полі бою та загалом довгострокові потреби у сфері безпеки”, - йдеться у повідомленні адміністрації президента США.

Нагадаємо, раніше Інформатор повідомляв, що ЗСУ для ударів по ворогу використовують координати, які надають військові США.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube