Pandora Papers: як за законом може відповісти президент

Більшість фігурантів розслідування - українці

Pandora Papers: як за законом може відповісти президент

З 336 публічних особистостей, згаданих в розслідуванні під назвою Pandora Papers, 38 українців. Це - рекорд, яким, на жаль, майже нікого вже не здивуєш. За останні 5 років глобальний витік конфіденційної інформації про офшори політиків і публічних осіб різних держав відбувався тричі - у 2016 році, у 2017-му та у жовтні 2021-го. Ніхто зі згаданих у розслідуваннях політиків особливо не постраждав, лише прем'єр-міністр Ісландії пішов у відставку після першого витоку. А чим зараз загрожує президенту Володимиру Зеленському та іншим українським політикам наявність пов'язаних з ними офшорних компаній?

У чому звинувачують Зеленського, Шефіра та Баканова

Якщо коротко, то журналісти обробили терабайти документів і знайшли підтвердження того, що за пару тижнів до президентських виборів 2 роки тому, Володимир Зеленський передав свою частку в бізнесі близькому другу Сергію Шефіру. Пізніше Сергій Шефір став першим помічником президента на волонтерських засадах. Так як перший помічник - фрілансер, закон не зобов'язує його декларувати свої доходи і майно. Як виявилося, це дуже зручно для власника офшорних компаній. Приблизно така ж історія і з головою Служби безпеки України. Перш, ніж очолити силове відомство, Іван Баканов теж подарував свою частину офшорного бізнесу партнеру по "Студії квартал 95". Також документи з Pandora Papers показують, що через офшорні фірми, побічно пов'язані з президентом і главою СБУ, "ПриватБанк" у 2012 році вивів понад 40 млн доларів. Частина цих грошей, можливо, пішла на покупку елітної нерухомості в Лондоні. Крім того, згадані раніше фірми підозрюються в мільярдних відмивання грошей "ПриватБанком".

Після опублікованого журналістами "Слідство. Інфо" фільму-розслідування "Про таємниці бізнесу президента Зеленського" у публічній площині часто звучали фрази про те, що нічого нового репортери не знайшли, а складу злочину в діях Володимира Олександровича просто немає.

"Вони опублікували інформацію без документів, тому нічого не можу сказати точно, але, виходячи з тієї інформації, яку вони опублікували, немає складу правопорушення, вчиненого Зеленським або його бізнес-партнерами. А сам факт власності корпоративних прав, вигодоодержувача власності компаній, які зареєстровані в так званій офшорній зоні - це не є правопорушенням", - пояснює експерт Центру протидії корупції Тетяна Шевчук.

За словами Шевчук, в даній ситуації мова більше йде про етичність відкриття компаній в офшорних юрисдикціях. Коли президент у публічній площині декларує боротьбу з олігархами і тіньовим бізнесом, досить дивно бачити розслідування такого плану. Вся ця історія, пояснює експерт, більше псує не імідж самого президента або ТОП-чиновників країни, а саме України.

Реакція українських правоохоронців

Реакція оточення президента і представників силових відомств була досить млявою. Головний прокурор країни Ірина Венедиктова образилася через те, що її журналісти називають "100% своєю людиною" для Володимира Зеленського. А в достовірності фактів, наведених у фільмі Венедиктова взагалі засумнівалася.

“Можу сказати - лише те, що будь-якого роду інформація, що має стосунок до діяльності "Приватбанку", давно перебуває в розпорядженні наших колег із НАБУ, перевірялась раніше, і перевіряється зараз практично "під мікроскопом". Іншими словами, для працівників правоохоронної системи весь цей матеріал не став і не міг стати сюрпризом. Детективи НАБУ (в рамках своїх коментенцій і обмежень щодо нерозголошення таємниці слідства) популярно пояснили своє бачення”, - написала прокурор у Facebook.

Однак в розслідуванні журналістів про офшори Зеленського і його найближчого оточення мова йде про транзакції в "ПриватБанку" 2012 року, а розслідування НАБУ щодо того ж "Приватбанку" охоплює більш пізній період - з 2014 по 2016 рік. Тому, що саме силовики розглядають "під мікроскопом", зрозуміти складно, адже дати періодів, що розглідаються, не збігаються.

А ось у Національному агентстві з питань запобігання корупції (НАЗК) пообіцяли врахувати інформацію з Pandora Papers при перевірці декларацій президента Володимира Зеленського і глави СБУ Івана Баканова.

Але найчастіше офшорні компанії створюються не для того, щоб уникнути оподаткування, говорить в минулому корпоративний юрист, а нині представник моніторингової організації StateWatch Олександр Лємєнєв. В основному в таких зонах власники намагаються захистити свій бізнес, приховати бенефіціарів та мінімізувати податкове навантаження. Але якби ж то йшлося про олігархів, з якими бореться Зеленський, а тут сам президент не повертає бізнес в країну, якою править вже понад 2 роки.

“Пану Шефіру передають ті частини, які належали Володимиру Олександровичу. Як наслідок, Шефір є власником частин Зеленського, знаходиться біля Зеленського, у нього є свій кабінет поруч з кабінетом Зеленського. І за фактом, але не юридично, він є особою, уповноваженою на деякі переговори, виконує функції державного службовця. Негарно якось”, - говорить Лємєнєв. 

Також юрист майже впевнений, що юридично Зеленському нічого не буде, тому що ніхто з правоохоронців не візьметься за розслідування з кількох причин.

Що каже закон

Матеріали журналістських розслідувань можуть стати підставою для реєстрації кримінального провадження. Про це говорить ст. 214 Кримінально-процесуального кодексу України. Для цього, як пояснює юрист Олександр Лємєнєв, протягом 24 годин після оприлюднення інформації про потенційне правопорушення необхідно внести відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Якщо реєстрації немає, можна подати скаргу в суд, тоді справу зареєструють в примусовому порядку, але, звичайно ж, це не дає гарантії, що органи правопорядку будуть розслідувати дану інформацію.

У 2016 році, коли одним з фігурантів міжнародного розслідування Panama Papers був П'ятий президент Петро Порошенко, в НАБУ заявили, що "Панамські документи" будуть використані, щоб встановити підстави для проведення досудового розслідування. Згідно із законом, чинний президент не міг бути підслідною НАБУ особою. Відповідно, у Бюро не було повноважень починати досудове розслідування. Така ж ситуація могла б виникнути і зараз, ажде, незважаючи на закон про імпічмент, президент все одно залишається особою недоторканою для НАБУ. А імпічмент главі держави можуть оголосити лише в разі доведеної державної зради і "інших правопорушень" (без деталізації). Однак стаття 216 Кримінально-процесуального кодексу України говорить, що подібне розслідування по Зеленському може проводити ДБР. Саме їх слідчі "здійснюють досудове розслідування кримінальних правопорушень, вчинених Президентом України". І ось тоді вже можна було б говорити про те, є чи немає в оприлюдненій інформації склад злочину. Якщо склад злочину є і доведений, можна починати процедуру імпічменту.

Експерти сходяться у думці, що вся ця історія не сильно зашкодить іміджу і рейтингу Володимира Зеленського. Єдине питання на межі конфлікту інтересів - це нюанс з декларуванням і можливим ухиленням від сплати податків. Все це можна простежити, вдавшись до міжнародно-правової допомоги. Для цього через Офіс генерального прокурора необхідно зробити відповідний запит.

"У нас є презумпція невинності. Гроші можуть бути заморожені на рахунку компанії, якщо буде доведено, що вони отримані неправомірним шляхом. А доказ - це фіктивні договори. Так, за таке повинні відповісти власники юридичних осіб. Чи будуть відповідати бенефіціари? Якщо буде доведено. А тягар доказу лежить на органах правопорядку. Але, з огляду на те, що зараз на 100% свій генпрокурор, то мені здається, що нічого вони не знайдуть. І нічого доводити не будуть", - резюмує Лємєнєв.

Panama, Paradise, Pandora papers...

Вперше розслідування по офшорам політиків та інших публічних осіб були опубліковані в квітні 2016 року. Тоді в міжнародному розслідуванні Panama papers фігурували такі українські діячі, як Петро Порошенко, мер Одеси Геннадій Труханов, колишній прем'єр-міністр України Павло Лазаренко. У Франції, Австралії та Норвегії почалися розслідування за оприлюдненими фактами, в Ісландії прем'єр-міністр подав у відставку, в Україні НАБУ заявило, що нічого зробити не може.

У листопаді 2017 року знову відбувся глобальний витік інформації. Під прицілом журналістів виявилися люди з найближчого оточення тодішнього президента США Дональда Трампа. Також з'ясувалося, що навіть королева Єлизавета ІІ має офшори. В Україні розслідування Paradise papers знову зачепило Петра Порошенка.

У жовтні 2021-го ситуація з витоком повторилася. За інформацією журналістів, Pandora papers містить докази офшорної діяльності сотень чиновників по всьому світу. 3 жовтня була опублікована лише частина інформації, решту журналісти обіцяють оприлюднити протягом пари тижнів. Примітно, що більшість фігурантів офшорного розслідування родом з України.

Pandora Papers: як за законом може відповісти президент 1

Експерти такий розклад пов'язують з тим, що в Україні високий ступінь толерантності до корупційних скандалів. І наша політична культура істотно відрізняється від скандинавської. Відповідно, поки є загальне виборче право і контроль над великими медіа, які є ключовим постачальником інформації для основної частини виборців, ми будемо мати історію з короткою політичної пам'яттю і низьким рівнем юридичної свідомості електорату.

 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал,щоб не пропустити важливі новини. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері стежте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live.Підписатися на канал у Viber можна тут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube