Пакет допомоги Україні від Джонсона: про що йдеться та які шанси пройти Конгрес

Читать на русском

Трамп намагається загравати з виборцями Нікі Гейлі й це дає шанс, що законопроєкти про допомогу союзникам приймуть в Палаті представників

Читать на русском
Майк Джонсон
Частина коштів надійде у вигляді позики

Трамп намагається загравати з виборцями Нікі Гейлі й це дає шанс, що законопроєкти про допомогу союзникам приймуть в Палаті представників

Спікер Палати представників Майк Джонсон планує поставити на голосування в суботу проєкт закону про підтримку союзників США. Політик пропонує розділити сенатський законопроєкт на чотири частини: окремо по Ізраїлю, Україні, союзникам в Тихому океані та інші важливі для республіканців ініціативи. Супроти спікера повстала частина ультраправих однопартійців, які погрожують Джонсону імпічментом. Однак є великі шанси на те, що законопроєкт про допомогу Україні приймуть.

Джонсон наважився

Після кількох місяців затягування спікер Нижньої палати Конгресу Майк Джонсон заявив, що готовий у суботу, 20 квітня, поставити на голосування пакет допомоги союзникам. Політик, до якого їздили цілі делегації європейських лідерів і в розпорядженні якого є звіти розвідок, вважає, що настав час відсунути в бік проблему мігрантів та кордон, що стояла на заваді прийняттю сенатського законопроєкту. Тепер його риторика набула рис «рейганізму» й дуже нагадує позицію сенатора-республіканця Мітча Макконнелла.

«Нині настав критичний час — критичний час на світовій арені… Я вважаю, що Сі Цзіньпін, Володимир Путін та Іран справді є віссю зла. Я думаю, що Путін пройшов би маршем через Європу, якби йому дозволили», — сказав Джонсон в етері американського телеканалу C-SPAN.

Спікер пропонує розділити один законопроєкт на чотири окремі частини: допомога Ізраїлю, Україні, Тайваню та інші питання, такі як арешт російських активів, санкції проти Ірану та заборона TikTok у Сполучених Штатах. Розглядали також п’ятий пакет, який передбачає розгляд питань щодо незаконної міграції, але зрештою від цього відмовилися.

Усі ключові комітети Конгресу підтримують ініціативу. Демократи готові за це проголосувати, а президент Джо Байден каже, що підпише законопроєкт, якщо він потрапить до нього на стіл, повідомляє CNN.

Ультраправі республіканці з «Кокусу свободи» погрожують влаштувати спікеру імпічмент за «зраду» партії. Але фаворит республіканців Дональд Трамп, на прийом до якого в резиденцію Мар-а-Лаго їздив Джонсон, заявив, що не проти допомоги Україні у вигляд кредиту, повідомляє The Hill. Джонсон дав зрозуміти, що домовився з Трампом. Зараз спікер сподівається на підтримку частини демократів та поміркованих республіканців і вважає, що зуміє зберегти крісло.

«Я не подам у відставку. Нам потрібне стійке лідерство. Нам потрібні тверді руки на кермі. Послухайте, я вважаю себе спікером воєнного часу», — передає слова Джонсона Washington Post.

У сукупності це означає, що ймовірність прийняття закону про допомогу Україні висока, якою вона ніколи не була за останні пів року. Але як Джонсон сподівається пройти поміж крапель?

Джонсон каже, що він спікер воєнного часу 

Про що йдеться в законопроєктах Джонсона

Текст ініціативи спікера опублікували в середу, 17 квітня. Загальний пакет витрат становить 95,3 мільярда доларів, як у сенатському законопроєкті, прийнятому у лютому. Згідно з пропозицією Джонсона, допомога Ізраїлю має становити 26 мільярдів доларів, сюди ж додано фінансування операцій США на Близькому Сході та 9 мільярдів на гуманітарну допомогу Сектору Гази. На союзників у Тихоокеанському регіоні планують витратити 8 мільярдів доларів.

Пакет допомоги Україні передбачає виділення майже 61 мільярд доларів. З них 13,8 мільярда мають спрямувати на закупівлю новітніх систем озброєнь, товарів і послуг оборонного призначення. Ще на понад 23 мільярди мають поповнити запаси Збройних сил США, що дасть можливість передати Україні озброєння, яке зберігається на складах. Ці кошти осядуть на рахунках підприємств США, тому їх виділяють у форму гранту. А 7,85 млрд мільярдів економічної допомоги виділять Києву у вигляді безпроцентної позики. Після листопада 2024 року президент США матиме право списати половину суми кредиту, а через пів року — іншу половину. По суті, використовується формула ленд-лізу.

Фактично йдеться про модифікований сенатський законопроєкт, на прийнятті якого наполягають демократи. При тому формально Трамп отримав те, що хотів — США за бажанням може вимагати від Києва повернення позики.

Ще одним реверансом Джонсона в сторону республіканців є вимога до адміністрації Байдена впродовж 45 днів надати Конгресу план і стратегію щодо того, чого вона прагне досягти в Україні. Законопроєкт від спікера також передбачає передачу Україні далекобійних ракет ATACMS, чого вимагали проукраїнські конгресмени-республіканці. Але це радше рекомендація для президента, а не зобов’язання, адже він може від цього відмовитися, якщо вважатиме, що це шкодить національним інтересам. А ще Вашингтон має взяти під посилений контроль витрати коштів, щоб Україна не отримала міфічного «чистого чека».

Трамп та Джонсон на спільній пресконференції в Мар-а-Лаго
Трамп та Джонсон на спільній пресконференції в Мар-а-Лаго

Які шанси в законопроєкту пройти Конгрес

Експрезиденту Трампу, який трохи відстає від Байдена в рейтингах, потрібні голоси прихильників його проукраїнської конкурентки на праймеріз Нікі Гейлі, але невідомо, наскільки він щирий. Можна констатувати, що частині його прибічників це не подобається. Як пише Politico, Heritage Action, політичне відділення найвпливовішого фонду консерваторів Heritage Foundation, закликатиме провалити голосування свого спікера.

Ультраправі республіканці на чолі з Марджері Тейлор Грін, яку називають представником Трампа в Нижній палаті, намагаються зірвати голосування та погрожують звільнити спікера. Конгресмен Пол Госар подав поправку, у якій пропонує перед тим, як виділити допомогу Україні, ініціювати мирні переговори України та Росії. Конгресменка Грін хоче зобов’язати кожного конгресмена, який проголосував за допомогу Україні, йти служити в ЗСУ. А на кошти, виділені Ізраїлю, закупити лазерні установки, щоб відганяти ними мігрантів з лінії кордону. Попри абсурдність заяв, вони привертають увагу й чимало республіканців вважають, що спікер дешево продав своє сприяння у виділенні допомоги союзникам.

Ультраправий сенатор Джей Ді Венс вдався до безпрецедентної спроби впливати на іншу палату, повідомляє Politico з посиланням на власні джерела. На закритій зустрічі він закликав колег заблокувати дебати щодо плану іноземної допомоги спікера, оскільки, на його думку, має сенс лише проведення голосування по допомозі Ізраїлю. Далі по пріоритетності, каже він, є питання мігрантської кризи. Частина конгресменів тиснуть на спікера, аби він виніс це питання пакетом із голосуванням про допомогу Україні та Тайваню, що гарантовано означатиме провал розгляду.

Однак така активність ультраправих є найкращим доказом того, що більшість конгресменів-республіканців виступає за схвалення законопроєктів. Це дає високі шанси, що законопроєкт про допомогу Україні ухвалять. Вони перебувають під постійним тиском ультраправих, але відсутність прямої публічної заборони Трампа дає поміркованим простір для маневру.

Конгресмен Дон Бекон вважає, що спікеру Джонсону потрібно підтримати союзників США, навіть, якщо є ризик втратити роботу. Фото: Getty Images
Конгресмен Дон Бекон вважає, що спікеру Джонсону потрібно підтримати союзників США, навіть, якщо є ризик втратити роботу. Фото: Getty Images

Щоби протистояти MAGA, офіс Джонсона почав активну PR кампанію, заявляючи про підтримку губернаторів-республіканців, впливових партійців та релігійних лідерів, повідомляє Assosited Press. Втім, зважаючи на гостре невдоволення його персоною серед ультраправих, навряд Джонсон міг би розраховувати підтримку на Марджері Тейлор Грін в оновленому складі Конгресу, після листопадових виборів. Обрана стратегія принаймні дає йому сприяння поміркованих однопартійців.

«Це шанс зробити правильні речі. Якщо він розплатиться за це, він будете відомий в історії як людина, яка вчинила правильно, навіть якщо це коштувало йому роботи», — сказав конгресмен-республіканець Дон Бекон.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.