У перший тиждень грудня у світі обговорювали шляхи завершення війни в Україні, події в Сирії, а також протистояння президента та опозиції у Південній Кореї
Цього тижня багато важливих подій відбувалося не лише в Україні, а й в усьому світі. У Південній Кореї на декілька годин оголошували воєнний стан, що закінчилося підозрою президенту в державній зраді. Володимир Зеленський зустрівся в Парижі з Еммануелем Макроном та Дональдом Трампом. А в Сирії пав режим диктатора Асада.
Ввечері 3 грудня президент Південної Кореї Юн Сок Йоль несподівано оголосив у країні воєнний стан. Він звинуватив опозицію у намаганні отримати контроль над парламентом, антидержавній діяльності та у співчутті до КНДР. Військові заявили, що уся політична діяльність в країні припинена на час дії воєнного стану. Однак вже через кілька годин парламент, до якого попри заборону вночі зібралися тисячі корейців, проголосував за його скасування.
На тлі цих подій опозиційні сили почали офіційно вимагати імпічмент президента. Однак 7 грудня парламент провалив відповідне голосування. Водночас у Сеулі, столиці країни, відбувся масштабний мітинг з вимогою відставки Юн Сок Йоля.
Врешті-решт Юн Сок Йолю оголосили підозру в держзраді. Приводом стали "численні скарги", повідомили в прокуратурі країни. Також за цією ж статтею звинуватили колишнього міністра оборони країни.
У день відкриття міністерської зустрічі НАТО в Брюсселі, 3 грудня, Міністерство закордонних справ України оприлюднило офіційну позицію щодо прийнятних гарантій безпеки для нашої держави. Одна з найголовніших тез документа: Україна наперед відмовляється від форматів, альтернативних до членства в Альянсі.
“Ми переконані, що єдиною реальною гарантією безпеки для України, а також стримуючим фактором для подальшої агресії Росії проти України та інших держав, є лише повноправне членство України в НАТО... Маючи за плечима гіркий досвід Будапештського меморандуму, ми не пристанемо на жодні альтернативи, сурогати чи замінники повноправного членства України в НАТО", - йдеться в заяві.
Однак на зустрічі голів МЗС країн НАТО рішення щодо запрошення України в Альянс очікувано не приймали. А ЗМІ потім писали, що Франція та Великобританія підтримали ідею запрошення Києва. Однак проти цього все ще виступають низка країн Альянсу. Серед них - США, Німеччина та Угорщина.
У вівторок, 3 грудня, Верховна Рада проголосувала за призначення голови Нафтогазу Олексія Чернишова на посаду віцепрем’єра – міністра з питань національної єдності. Новостворене міністерство, анонсоване президентом Володимиром Зеленським, покликане об'єднувати українців за кордоном та протидіяти російським наративам.
Пізніше прем’єр-міністр Денис Шмигаль пояснив, що це відомство з’явиться шляхом перейменування Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. За його словами, створення такої інституції сприятиме формуванню стратегії щодо того, як повернути українців жити й працювати в Україну.
Цього тижня також обговорювалися ймовірні плани Росії наступати на Херсон. Зокрема голова Херсонської обласної адміністрації Олександр Прокудін у коментарі Financial Times повідомив, що окупанти вже підготували 300 човнів, що мають забезпечити форсування річки Дніпро.
Також повідомлялося, що росіяни хочуть захопити стратегічні річкові острови, а також просуваються до західного берега Херсона. Нещодавно вони атакували Козацький острів, що розташований недалеко від Нової Каховки.
Однак експерти та українські військові впевнені: операція з форсування Дніпра і наступу на Херсон, якщо її дійсно втілять у життя, для ворога стане самогубством. Чому саме - читайте в матеріалі Інформатора “Суїцидальна місія: окупанти готують десант та човни для захоплення Херсона - експерти пояснюють, що відбувається”.
У суботу, 7 грудня, у Парижі відбулася тристороння зустріч президентів України Володимира Зеленського, Франції Еммануеля Макрона та Дональда Трампа. Заздалегідь її не анонсували. А видання Axios навіть стверджує, що спершу Трамп не бажав зустрічатися із Зеленським, але після низки бесід з Макроном пішов на такий крок.
Вже на наступний день після цього, 8 грудня, республіканець виступив із низкою заяв. Зокрема він закликав до негайного припинення вогню та переговорів. Трамп заявив, що Україна і Зеленський хотіли б укласти мирну угоду.
Також він озвучив своє бачення втрат Росії та України у війні. За його словами, вони складають 600 000 та 400 000 відповідно. Після цього Зеленський публічно відповів Трампу. Він сказав, що від початку повномасштабної війни Україна втратила 43 тисячі воїнів, також зафіксовано 370 тисяч випадків надання допомоги пораненим. Російські втрати, за його словами, перевищують 750 тисяч військових. Це 198 тисяч убитих росіян та понад 550 тисяч поранених.
Коментуючи заклик Трампа до негайного припинення вогню, Зеленський зауважив, що без твердих гарантій це не підходить Україні, оскільки кремлівський правитель Володимир Путін будь-якої миті може знову відновити бойові дії. Відреагували на заклик Трампа і в Кремлі. Речник Путіна Пєсков вкотре повторив вимоги Путіна. Йдеться про відмову України від чотирьох її областей та Криму, нейтральний статус тощо.
Сирійські повстанці у ніч проти 8 грудня взяли під контроль Дамаск. Вранці вони оголосили про повалення уряду Башара Асада, який правив Сирією майже 25 років (а загалом клан Асадів правив понад 50 років - ред.).
На тлі цих подій прем'єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаніягу приїхав на кордон із Сирією. Він заявив, що ЦАХАЛ зайняв там буферну зону, яка перебуває під контролем ООН, — щоб захистити Голанські висоти. Він каже, що Ізраїль пішов на це, тому що через відхід сирійських військ перестала діяти угода про розмежування із Сирією 1974 року.
Ключовим союзником Асада довгий час була РФ. Російська військова допомога допомагала йому залишатися при владі. Тепер росіяни виводять кораблі з бази у Тартусі та перекидають залишки озброєння літаками з Хмейміма.
Наразі, за даними ЗМІ, Асад з родиною перебуває в Москві. А зранку з'являлися навіть повідомлення, що він нібито загинув в авіакатастрофі. Українська розвідка стверджує, що втекти Башару Асаду допомогла РФ, а дані про збиття його літака - дезінформація. Її запустила Москва, щоб скрити операцію з його порятунку.
У російському МЗС заявили, що Асад залишив свій пост і країну після переговорів з "іншими учасниками збройного конфлікту" і дав вказівки про мирну передачу влади. Інформатор детально пояснював, чому крах режиму у Сирії болючий саме для Росії.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.