Україна не була поінформована про необхідність дотримання безпеки повітряного простору поблизу Бєлгорода в той час, коли впав Іл-76
Росія не повідомила Україні про перевезення її військовополонених на літаку Іл-76, який розбив у Бєлгородській області. Якщо цей факт підтвердиться, це буде свідчити про перше використання росією українців як живий щит для прикриття транспортування боєкомплекту. При цьому ЗСУ продовжують знищувати російські літаки.
Про це на засіданні Ради Безпеки ООН 25 січня заявила заступниця постійного представника України при ООН Христина Гайовишин. Вона нагадала, що росія цього тижня посилила свої атаки на Харківську область, внаслідок чого загинули та отримали поранення цивільні українці. Гайовишин пов'язала ці атаки зі збільшенням кількості військово-транспортних літаків, зокрема й Іл-76, які останнім часом прибувають до Бєлгорода.
"З огляду на ситуацію, Збройні Сили України й надалі вживатимуть заходів зі знищення засобів доставки, а також контролю повітряного простору для ліквідації терористичної загрози, зокрема на напрямку Бєлгород - Харків. Нагадаю, що за законами ведення війни, військово-транспортні літаки збройних сил рф є легітимною військовою ціллю", - наголосила Гайовишин.
За її словами, 24 січня мав відбутися черговий обмін полоненими між Україною та росією, але цього не сталося. При цьому Україна вчасно доставила російських полонених військових в узгоджене місце, де вони у безпеці очікували на обмін.
"Росія мала гарантувати такий самий рівень безпеки полонених військовослужбовців України. Водночас українська сторона не була поінформована про необхідність дотримання безпеки повітряного простору поблизу Бєлгорода у визначений період, як це неодноразово робилося в минулому", - додала заступниця постійного представника при ООН.
Вона наголосила, що рф не повідомила про кількість транспортних засобів, маршрути та способи перевезення полонених. Вже це може свідчити про умисні дії Москви для створення загрози життя і безпеки полонених.
"Якщо інформація про те, що на борту літака перебували українські військовополонені, підтвердиться, це буде перший випадок використання росією живого щита у повітрі для прикриття транспортування ракет для їх подальшого використання проти мирних українських міст", - резюмувала Гайовишин.
24 січня в Бєлгородській області росії впав військовий транспортний літак Іл-76. Міноборони рф одразу заявило, що на борту Іл-76 нібито були 65 українських військовополонених, яких везли на обмін. Також рф оприлюднила список тих, хто начебто був на борту.
Наразі Україна не підтверджує заяву про загибель військовополонених, цю інформацію перевіряють. А омбудсмен Дмитро Лубінець висловив сумніви щодо правдивості списку українських військовополонених, який оприлюднила російська сторона. Він зауважив, що серед перелічених осіб є ті, кого вже обміняли раніше. До того ж рф досі не представила жодних доказів присутності українських військовополонених на борту збитого літака.
Служба безпеки України відкрила кримінальне провадження за фактом падіння Іл-76. Наразі з'ясовуються всі обставини інциденту. Триває розслідування.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.