П'ять речей, які потрібно зробити, щоб зупинити хворобу страшнішу за COVID

Наступна велика пандемія теж буде пов’язаною з тваринами

Колаж: Інформатор Україна
Всі небезпечні віруси останніх десятиліть пов'язані з тваринами

Ковід навчив нас, що ми не можемо зупинити еволюцію мікробів або втекти від них. Однак ми можемо зробити принаймні п'ять речей, які не лише зменшать ризик виникнення пандемій, але й допоможуть полегшити їх тяжкість.

Реформування сільського господарства

Тварини відіграють важливу роль у майже всіх великих спалахах захворювань, починаючи з 1970 року. За цей короткий проміжок часу з’явилося близько 500 нових тваринних хвороб, у тому числі пташиний грип, Ебола, Марбург, Ковід -19 та ВІЛ/СНІД. Люди ще ніколи не були ближче до патогенів інших видів.

Люди ще ніколи не вирощували стільки тварин так інтенсивно: понад 70 мільярдів з них щорічно забивають на м’ясо. Глобальне виробництво продуктів харчування зараз залежить від величезних отар і стад генетично ідентичної птиці, великої рогатої худоби та свиней, які вирощуються в умовах високої інтенсивності, перенаселених, обмежених і абсолютно неприродних умовах. Зростаюча небезпека полягає в тому, що промислові ферми стають фабриками хвороб, інкубуючи та розмножуючи патогени, такі як грип, і дають можливість гіпервірулентним патогенам поширюватися в стадах або переходити до людей.

Чи можливо уникнути смертельної пандемії, яка може бути небезпечнішою за COVID-19? 1

Відновлення екосистеми

За останні 30 років відбулася дивовижно швидка трансформація лісів у світі, водно-болотних угідь і ґрунтів для забезпечення продуктами харчування; найбільший видобуток і видобуток викопного палива для отримання енергії, електроенергії та корисних копалин в історії людства; і найбільше зростання торгівлі та людських подорожей за будь-який час. Вирубка лісу, урбанізація та зростання населення призвели до фрагментації екосистем та сприяли створенню умов для появи та поширення хвороб. Ми повинні звести до мінімуму порушення природи та зменшити взаємодію між собою та патогенами інших видів.

Чи можливо уникнути смертельної пандемії, яка може бути небезпечнішою за COVID-19? 2

Контроль парникових викидів

Глобальне потепління збільшує загрозу появи хвороб і змінює місце і час їх появи та поширення. Коли температура підвищується, дощі йдуть сильніше або посухи та хвилі спеки тривають довше, тоді змінюються умови для життя – і комахи, кажани, кліщі та інші дикі тварини, які здебільшого переносять патогени або хвороби, такі як малярія, лихоманка та холера, географічно поширені. Зміна клімату вже заганяє дику природу в нові райони, руйнуючи середовище існування та змушуючи її виживати в нових екологічних умовах, де ізольовані види можуть паруватися та обмінюватися патогенами. Якщо кліматичне потепління не буде взято під контроль, людство не тільки постраждає, але, ймовірно, й зіткнеться з купою нових смертельних хвороб, причому в неочікуваних місцях.

Чи можливо уникнути смертельної пандемії, яка може бути небезпечнішою за COVID-19? 3

Контрольні лабораторні дослідження

Немає єдиної думки щодо походження Covid-19, але ризик початку пандемії в лабораторії реальний і зростає з кожним роком. У медичних і військових дослідженнях використовуються найнебезпечніші у світі бактерії, віруси та патогени, і зараз вони проводяться в тисячах державних, корпоративних і академічних лабораторіях по всьому світі. Нові способи пошуку вакцин і боротьби з небезпечними патогенами зараз є багатомільярдною глобальною індустрією. Ризик майбутніх пандемій, що виникають у результаті суперечливих досліджень «посилення функції», спрямованих на підвищення вірулентності збудника для можливого військового чи медичного використання, високий.

Чи можливо уникнути смертельної пандемії, яка може бути небезпечнішою за COVID-19? 4

Нагляд за захворюваннями

Інфекційні хвороби продовжуватимуть спалахувати, мутувати та переслідувати нас. Але на кого вони вплинуть і, де “вдарять”, залежить від нас. Потужні системи охорони здоров’я, особливо у великих містах світу, найкраще підходять для моніторингу нових спалахів захворювань, визначення штамів, які можуть поширюватися, а також тестування та зупинення їх на місці. Але для цього потрібні зобов’язання всіх країн вкладати значні кошти у викорінення глобальної бідності. Можливо, це найкращий страховий поліс від майбутніх пандемій.

Чи можливо уникнути смертельної пандемії, яка може бути небезпечнішою за COVID-19? 5

Усунути ризик інфекційних захворювань зараз так само неможливо, як це було 20 років тому, але якщо ми намагатимемося лікувати симптоми хвороби лише за допомогою вакцин і технологій, ми ризикуємо не запобігти їх виникненню. Єдиний спосіб забезпечити гарне довгострокове здоров’я людини та планети – це звести до мінімуму порушення природи та уникнути взаємодії між нами та патогенами інших видів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube