Орбанізація Сербії: як дійшло до протестів і чому це важливо для України

Росія може скористатися ситуацією, аби розпалити новий конфлікт в центрі Європи

Александр Вучич
Белград розраховує на підтримку кремля

У Сербії після дострокових парламентських та місцевих виборів 17 грудня загострилися масові протести. Опозиція заявляє, що уряд зловживав владою та сфальшував вибори, зокрема в столиці країни, Белграді. Ситуація в Сербії може бути виграшною для кремля, щонайменше, створюючи можливості розпалити громадські протистояння в центрі Європи. Водночас, ймовірно, вождь росіян володимир путін зацікавлений підтримати президента Александра Вучича, щоб мати ще більш залежний право-популістський уряд, який буде схильний розпалювати територіальні суперечності з Косово.

Що відбувається в Сербії?

У неділю, 25 грудня, тисячі людей вийшли на вулиці Белграда, вимагаючи скасувати результати дострокових парламентських та місцевих виборів, які відбулися два тижні тому. Частина учасників спробувала захопити будівлю мерії, але поліція успішно відігнала їх, використовуючи світо-шумові гранати та перцевий газ. Понад 35 осіб було заарештовано.

Влада повідомляє про спробу «майдану» в тому негативному контексті, у якому його вживає російська пропаганда — державний переворот, інспірований ззовні — хоч прямо нікого й не звинувачує. Прем’єрка країни, Ана Брнабич, подякувала ФСБ за допомогу. Мовляв, російські спецслужби надали інформацію про можливі інциденти на протестах у Белграді. Міністерка заявила, що особисто спілкувалася із західними дипломатами на тему підготовки масових протестів, вочевидь, натякаючи на їхню причетність. За її словами, вони лише сміялися у відповідь.

Російська пропаганда заявляє, що Вашингтон використовує «методику кольорових революцій». Мовляв, технологія та ж сама, що й під час Революції троянд у Тбілісі, Революції гідності в Києві та антиурядових протестів у Мінську: протести виникають після виборів, опозиція збирає людей на майданах і вимагає скасувати результати «легітимного волевиявлення».

«Очевидні спроби колективного Заходу розгойдати ситуацію в країні, використовуючи техніку «майданних переворотів». Суворе дотримання букви та духу конституції країни, повага до вибору сербського народу, який проголосував за національні інтереси своєї країни — єдина можлива реакція», — заявила пресаташе МЗС рф Марія Захарова в понеділок, 25 грудня.

Віра російської влади та особисто путіна в те, що народ є ні на що не здатною біомасою, непорушна, навіть попри власні жалюгідні спроби побудувати Антимайдан. Російська влада переконана, що якщо відтворювати ритуальні танці з бюлетенями та урнами для голосування, зберігаючи формальну законність, то народ не здогадається, що в нього відбирають право голосу й що країна котиться до прірви. Насправді те, що відбувається в Сербії можна охарактеризувати терміном «орбанізація».

Класична «орбанізація»

Виборча комісія присудила перемогу партії Вучича — право-популістській Сербській прогресивній партії (SNS). Вона набрала 46,72 % голосів і тепер не потребує жодних союзників, аби створити уряд. Лівоцентристський опозиційний блок «Сербія проти насильства» взяв 23,56 %. За офіційними даними, SNS набрала 39,3 відсотка голосів на місцевих виборах у Белграді, а Сербія проти насильства — 34,3 відсотка.

Опозиція заявляє, що "майдану не буде
Студенти заблокували одну з вулиць Белграду, протестуючи проти "диктатури". Фото з відкритих джерел

Вучич назвав вибори «найчистішими та найпрозорішими». Але міжнародні спостерігачі з ОБСЄ стверджують, що влада використовувала адмінресурс. ЗМІ упереджено висвітлювали кандидатів. Під час самої процедури голосування широко практикували «каруселі» та підкуп виборців. За даними опозиції, в одному лише Белграді на виборах до муніципалітету проголосувало понад 40 тисяч громадян, які не мешкають у столиці — це 30 % виборців. Проєвропейська «Сербія проти насильства» вважає, що в столиці владу мав отримати їхній кандидат Володимир Обрадович, а в умовах беззаконня протести — єдиний вихід.

«Якщо ця крадіжка пройде, то в майбутньому для перемоги на виборах знадобиться лише достатня кількість автобусів. Сербія перетворилася б на автобусну демократію», — каже Обрадович.

Партія Вучича вже десять років при владі й досі має підтримку, хоч і не обійшлося без гучних корупційних скандалів. Euroaktive пише, що у Сербії переслідують зазвичай тих, хто потрапив в опалу. Як і в Угорщині, заяви про відданість «традиційним» порядкам та неприєднання до санкційного тиску на рф знаходять відгуки в частини виборців. Як і в Польщі, державні ЗМІ відкрито агітували за владу й за довгі роки їхня робота не була даремною. БИА, сербський аналог КГБ, отримало надзвичайні повноваження, які використовує проти тих, кого переслідує влада.

В умовах падіння популярності влада робить спроби, наслідуючи путіна, оживити призабуті вже територіальні претензії. Військові на кордоні з Косово перебувають у стані підвищеної готовності. Опозиційна «Сербія проти насильства» виступає якраз за нормалізацію відносин: на мітингу поряд із гаслом «Злодії!» сканували також «Вучич — це путін».

 

 

Вибухонебезпечна Сербія

Низка сербських опозиційних діячок, зокрема Марініка Тепіч, Єлена Мілошевич і Даніела Груїч, оголосили голодування, вимагаючи справедливості. Відео з протестів показує, що в них явно задіяно не одну-півтори тисячі людей, як описував Вучич, а значно більше. Хоч опозиція заявляє, що «майдану не буде», але збирається і далі продовжувати свій натиск. У понеділок, 25 грудня студенти забарикадували вулиці в Белграді. Справи влади, далеко не блискучі, хоч і катастрофи поки нема.

Перший, з ким зустрівся Вучич на наступний день після протестів, став посол рф Александар Боцан-Харченко. Він запевнив владу Сербії в підтримці й, нібито, надав докази причетності західних спецслужб. У кремля є не лише «добре слово»: у складі тієї ж ПВК «Вагнер», хоч проти цього виступав офіційний Белград, воювало кілька сотень сербів, а спецслужби рф мають гарні зв'язки в кримінальному світі Західних Балкан. Вучич заявив, ніби, отримав «багато пропозицій від людей з інших міст Сербії приїхати й захистити Белград». Це може свідчити про те, що влада не впевнена у своїх силах, принаймні в столиці, й розмірковує над тим, щоб залучити «тітушок».

Ситуація в Сербії виглядає перспективною для кремля: якщо протести поширяться, виникає шанс спровокувати громадянський конфлікт в серці Європи. Якщо влада Вучича втримається, вірогідно, Сербія стане ще більш «орбанізованою», ще більш покладатиметься на союз із путіним, а, можливо, готовою до війни.

Лідер однієї з опозиційних партій Драган Джілас заявив, що російська розвідка працює на Вучича. Водночас, за його словами, найбільш агресивні дії, які дали поліції можливість обґрунтувати насильство, були провокацією влади, адже їх спричинили ультрас з групи Джордже Преліча — сербського злочинця, наближеного до провладних кандидатів та засудженого за вбивство. Але його також пов'язують з ПВК «Вагнер». 

Російський посол заявив, що надав Вучичу докази причетності Заходу. Фото з відкритих джерел
Російський посол заявив, що надав Вучичу докази причетності Заходу. Фото з відкритих джерел

У листопаді президент України Володимир Зеленський попереджав, що за даними української розвідки кремль намагається запалити ще один конфлікт, цього разу в центрі Європи, на Балканах. Представник ЄС Петер Стано підтвердив таку небезпеку, додаючи, що Брюссель докладає зусиль, аби усунути ризики. Досі Вучич обмежувався тим, що всіх лякав перспективою такого конфлікту, але, можливо, цей момент наближається.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube