Окупанти використовують заборонену хімічну зброю: що відомо про гранати «К-51» та хлоропікрин

Рашисти продовжують порушувати всі міжнародні заборони

Окупанти використовують заборонену хімічну зброю: що відомо про гранати «К-51» та хлоропікрин
Що таке хлоропікрин та гранати К-51, якими росіяни атакували ЗСУ

4-го листопада з’явилося нове повідомлення про використання росіянами забороненої хімічної зброї. Мова йде про газові гранати «К-51», які росіяни скидають з дронів. У них застосовується речовина хлоропікрин, використанням якої у часи Першої світової прославилися німці. З’ясуємо, що це за речовина, та звідки взялися ці гранати у рашистів. 

4-го листопада ми вже повідомляли про те, що окупанти рф на Сході вдаються до використання забороненої хімічної зброї. Мова йде про гранати «К-51», у яких міститься речовина хлоропікрин. Боєприпаси скидають дронами на позиції наших воїнів. Через це вони вимушені тримати оборону в засобах хімічного захисту. 

Гранати «К-51»

Цю гранату виготовили в СРСР в 1970-х роках. Фактично, це також пояснює, звідки росіяни зараз взяли її – дістали з запасів застарілої зброї. Корпус гранати зроблений з твердого пластику а дно – металеве. Після запалу в гранаті відбувається реакція, що підвищує тиск та вибиває дно, випускаючи хмару хімічної речовини. Газ розповсюджується на площу до 400 квадратних метрів

Створили цю гранату військових та спецслужб. Розрахунок йде на дезорієнтацію противника – військові, що потрапили в хмару без засобів захисту, не зможе вести вогонь. Газ викликає подразнення дихальних шляхів, очей та шкіри, а також викликає кашель і задишку. Ефект посилюється з часом перебування в отруйній хмарі. Граната є нелетальним засобом, але може на деякий час позбавити дієздатності військового. 

Бойове застосування гранати «К-51»

Історично зазначити, що радянська армія встигла скористатися цим спецзасобом. «К-51» використовували для розгону протестів 9 квітня 1989-го року в Тбілісі. Вибух декількох гранат спричинив паніку, що призвело до тисняви та майже 4 тисяч постраждалих, не кажучи вже про ефект самого газу. 

Також росіяни не вперше застосовують ці гранати проти українців. Так, у 2015-му році ворог скидав «К-51» на захисників Донецького аеропорту. Таким чином, рашисти вдавалися до протизаконних хімічних атак ще до початку повномасштабного вторгнення. 

Згодом декілька повідомлень про використання цих гранат з’являлися з 24 вересня 2022-го року. Крім цього, зафіксовані підриви цієї хімічної зброї 12 жовтня та 14 листопада. 

Що відомо про хлоропікрин

Речовину вперше виготовили в часи Першої світової війни з ціллю використати як отруйний газ. Згодом йому знайшли місце і в сільському господарстві у якості пестициду. Проте, він залишається доволі небезпечним для оточуючих, тому робота з ним вимагає хімічного захисту та віддаленість від житлових будинків. 

Речовина дуже шкідлива для людини. Вона системно всмоктується при вдиханні, ковтанні, а також шкірою. У високих концентраціях, як у гранатах «К-51», викликає сильне подразнення легенів, очей та шкіри. Крім цього, газ викликає блювоту, через що одягання протигазу вже ураженій людині може не допомогти – їй доведеться зняти його, аби вивести з організму подразники, знову вдихнувши газ. При ураженні потрібно негайно покинути зону дії речовини. 

Конвенція про хімічну зброю заборонила військове використання хлорпікрину та прирівняла його до фосгену, хлорціану та синильної кислоти. Цей договорі підписала в свій час і росія, але тепер свідомо ігнорує всі домовленості. 

Де застосовувався газ

Газ у початковій його формі під час Першої світової війни застосовували німецькі війська. Вони запускали проти сил Антанти концентрований хлоропікрин у якості сльозогінного газу. Цей газ не був таким смертельним, як інші види хімічної зброї, але викликав у постраждал блювоту, що змушувало їх знімати протигази та вдихати більш отруйні речовини. 

Ця речовина після створення гранати «К-51» стала її складовою. До цього використовувалися інші методи доставки та розпилювання. Зараз росія для ураження газом захисників України використовує дронів зі згаданими гранатами. Концентрація газу в гранаті не викликає смерть, але за умови довготривалого дихання газом може призвести не тільки до згаданих наслідків, але й до втрати свідомості. У поєднанні з іншими симптомами за деяких умов може мати летальні наслідки – у разі нестачі кисню, перекриття дихальних шляхів чи алергічної реакції. Проте, завчасне використання протигазу та прикриття відкритих ділянок тіла захищає від ураження. 

Нагадаємо, що п'ятеро грузинських добровольців загинули в Україні під Бахмутом.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube