Кажуть, що 27 квітня росіяни намагатимуться провести «референдум»
Херсон з 3 березня перебуває під російською окупацією. Весь цей час міськрада працювала під українським прапором, поки 25 квітня загарбники не вигнали законно обраного мера та чиновників з будівлі міськради та не представили наступного дня нових «керівників». Кажуть, що 27 травня росіяни намагатимуться провести «референдум», а херсонці збираються на черговий проукраїнський мітинг, участь у якому смертельно небезпечна.
Інформатор розібрався, що відбувається у Херсонській області. Зробити це було нелегко. Багато хто відмовлявся говорити зі страху за своє життя та життя своїх близьких.
19 квітня компанія Active Group опублікувала опитування, проведене в окупованому Херсоні. Опитавши 600 людей, соціологи з'ясували, що більшість жителів Херсона зазнають страху через присутність російських військових у місті. При цьому вони підтримують Україну. «Це була дуже важка робота, – каже керівник компанії Андрій Єрьоменко, – багато хто боявся відповідати, а ті, що були готові, перебували в дуже пригніченому стані. Я вперше зустрівся із таким масовим відчуттям пригніченості».
Андрій Єрьоменко сам родом з Херсону. У цьому місті має багато друзів. І він знає, як там справи.
Зайшовши в Херсон, російські війська в перші дні займалися мародерством. Потім у місті це припинилося, але в окупованих селах подібні прояви тривали й надалі. Там переховують дітей, особливо дівчаток, там був випадок, коли витягли дитину та стріляли їй по ногах, щоб поржати над тим, як вона стрибає. Там багато зґвалтувань. Але все ж таки рівень звірств не такий, як був у Бучі. Зникають активісти, журналісти, мери. Декого з них потім обмінюють.
Ключова емоція – страх. При цьому страх з обох боків. Мирні жителі бояться окупантів, та й самі росіяни бояться ворожого до них населення. Саме тому вони пересуваються здебільшого групами на машинах із кулеметами», – каже Андрій Єрьоменко.
Експерт Центру близькосхідних досліджень Сергій Данилов добре поінформований про ситуацію в Херсоні.
«У багатьох селах гуманітарна катастрофа. Люди змушені були їсти макуху, корм для худоби. Велика проблема з доставкою продуктів та особливо ліків. Тяжкохворим ліки з Одеси та Миколаєва доставляють волонтери.
Величезна кількість людей була викрадена та піддана тортурам. Окупанти затримують учасників АТО, людей мистецтва, загалом усіх, хто демонструє українську ідентичність. Їх дратує наявність в Україні українців. Вони воюють проти українськості», – каже Сергій Данилов.
До 25 квітня Херсоном керував законно обраний мер Ігор Колихаєв, а над міськрадою майорів прапор України. В інших населених пунктах окупанти проганяли законну владу з будівель сільрад та викрадали мерів.
Андрій Єрьоменко вважає, що збираючись надовго закріпитися на Херсонщині, росіяни не розуміють, як керувати територією.
«Місцеві чиновники не хочуть з ними співпрацювати. До 25 квітня міськрада Херсона працювала під українським прапором. ХНР не виходить, бо людей, які здатні перебирати папірці, вони можуть і з Криму привезти. А от людей, здатних реально керувати — віддавати команди та добиватися їх виконання, знайти важко», – каже Андрій Єрьоменко.
Проте 26 квітня міський голова Херсона Ігор Колихаєв написав у Facebook імена призначених окупантами керівників: «Було озвучено, що повноваження Херсонського міського голови делегуються, згідно з наказом обласного військового коменданта рф, Кобець Олександрові Юрійовичу, який у свою чергу підпорядковується новому голові Херсону Сальдо Володимирові Васильовичу».
Це підтвердив у відеозверненні у своєму ТГ-каналі голова Херсонської облдержадміністрації Геннадій Лагута і додав: «Я впевнений, що ці колаборанти після нашої перемоги відповідатимуть. Вони та їхні спільники. Ці призначення є незаконними».
Ігор Колихаєв написав, що залишається у Херсоні та з херсонцями. Співпрацювати із окупантами відмовився. За словами Геннадія Лагути, він виїхав з Херсону, але продовжує працювати на забезпечення життєдіяльності регіону.
Тим часом багато мешканців окупованих територій намагаються їх покинути. Тисячі людей пішки та велосипедами йдуть на північ до першого українського блокпосту. Звідти автобусами їх довозять до Кривого Рогу, звідки вони можуть їхати далі евакуаційними поїздами. Свої велосипеди вони просто кидають у полі.
Інші їдуть через відкритий для в'їзду Крим керченським мостом до Росії, звідки намагаються виїхати до Європи. Треті намагаються проїхати на підконтрольну ЗСУ територію через російські блокпости. Це дуже небезпечно.
«Щодо виїзду з міста, все залежить від того, хто стоїть на блокпості. Іноді просять просто показати паспорт, іноді вимагають багатотисячні хабарі, іноді не пропускають або відводять у незрозумілому напрямку.
Народ у росію не хоче, як і в ХНР. Дозволяючи загалом виїзд, росіяни позбавляються найактивніших українців, щоб на території залишилися або пасивні, або байдужі», – каже Андрій Єрьоменко.
Про долю захоплених окупантами людей розповідає депутат Херсонської облради Сергій Хлань, який захищає Україну у лавах ЗСУ. За це окупанти «націоналізували» його агрофірму, але Сергій упевнений, що поверне собі своє майно після того, як росіян виб'ють з України.
Багато моїх друзів потрапили в полон до окупантів, пройшли через нелюдські тортури. Окупанти створили «Ізоляції», як це було на Донеччині: великі центри, де утримують полонених. Вони розташовані у Новій Каховці, у будівлі СБУ у Херсоні.
Людей затримують, приковують наручниками до батареї, тримають так 3-4 дні практично без їжі та пиття, а потім змушують підписувати папери із засудженням української влади та вітанням російських «визволителів», змушують записувати пропагандистські відео. Ми бачили у мережі такі відео з екс-мером Херсона Володимиром Ніколаєнком. Добре видно, що він просто не витримав тортур.
Тих, хто не погоджується, як ми бачимо на прикладі екс-глави ОДА Андрія Путілова, продовжують утримувати в полоні. За деякими даними, його вивезли до Криму, щоб там провести судилище за те, що він мав відношення до перекриття води в Крим.
Викрали депутата облради Сергія Максименка, який з 2014 року потужно допомагав українській армії. Ніхто не знає, де він зараз. Складна ситуація і з воїнами АТО. Окупанти розшукують їх. Я закликаю людей берегти себе і підпільно чинити опір окупантам, як це відбувається в Генічеську, де ночами то знищують військкомат, то місцеву прокуратуру», – сказав він.
«Останні тижні кажуть, що 27 квітня у Херсоні мають намір провести «референдум», – каже Сергій Данилов. – Це не перша спроба окупантів його провести. В умовах, коли вони неспроможні сформувати жодну комісію, вони можуть привезти людей з Криму, щоб зробити пропагандистську картинку. Окупанти вимагають прийти на референдум під загрозою розстрілу, останніми днями розвертають машини на блокпостах. Але згодом знову почали випускати. Ми бачимо повну зневагу навіть до пропагандистського аспекту, який можна продати самим жителям Херсонщини. На Донбасі вони хоча б намагалися це зробити і могли показати хоч когось, хто брав участь у референдумі. У Херсоні тотальне нічого. Ці спроби лише посилять ненависть до окупантів. Втім, це все не має жодного значення. Доля і Херсонщини, і України вирішиться на полі бою», – каже Сергій Данилов.
Згодний з ним і адвокат Віталій Погосян: «Всі чудово розуміють, що повториться сценарій «референдумів» 2014 року, тільки з єдиною різницею — відбудеться миттєве визнання рф цих псевдореспублік. І тим сильніше надалі це дійство вдарить саме по країні-агресору».
«27 квітня о 10-й ранку люди збираються виходити на проукраїнський мітинг. Це дуже небезпечно. Востаннє під час такого мітингу окупанти використали дрони для ідентифікації осіб, щоб затримувати учасників після мітингу», – каже Сергій Хлань.
За його словами, окупанти підтягують з Криму військову техніку через Каховську ГЕС та Антонівський міст, сподіваючись до 9 травня вийти на адміністративні кордони Херсонської області, але ВСУ дають їм потужну відсіч, звільняючи все нові населені пункти. «Ми виб'ємо окупантів з Херсона та Херсонської області», – упевнений Сергій Хлань.
Ольга Палій