Окупанти перетворили ЗАЕС на військову базу, ситуація вкрай загрозлива - експерт

Загарбники розмістили свою військову техніку на ремонтних майданчиках на п’яти енергоблоках з шести

ЗАЕС
Окупанти постійно порушують вимоги МАГАТЕ щодо безпеки на ЗАЕС

Російські окупанти перетворили Запорізьку АЕС на військову базу. При цьому загарбники інсценують вибухи на ЗАЕС, звинувачуючи в них Україну. На додачу до цього на станції гостро не вистачає кваліфікованих співробітників. Ситуація залишається вкрай загрозливою.

Про це РБК-Україна розповів спеціаліст з експлуатації ЗАЕС Олексій Мельничук й депутат міськради Енергодару, який віддав роботі на станції 19 років життя. За його словами, окупанти постійно порушують вимоги МАГАТЕ. Зокрема, здійснюють атаки з території станції.

"По-друге, була вимога не зберігати на станції важке озброєння, і щоб на станції не було військовослужбовців, яких можуть використати для нападу. Але в соцмережах самих росіян за 12 березня 2024 року є фото, де два танки стоять між енергоблоками та береговими насосними станціями енергоблоків. Також в березні російські військові публікували фото, де вони відверто позують з протитанковим озброєнням, де тренуються прямо у машинному залі. На одному з відео видно, що ремонтний майданчик 4 енергоблоку повністю заповнений військовою технікою, серед якої є БТРи та інші великі військові машини", - розповідає Мельничук.

Спеціаліст додав, що розміщення військової техніки на ремонтних майданчиках зафіксоване на п’яти енергоблоках з шести. Особовий склад військових РФ розміщений на кожному енергоблоці, спецкорпусах та у лобароторно-побутових корпусах ЗАЕС.

"Тобто вже давно очевидно, що з першого дня окупації росіяни перетворили атомну станцію на військову базу", - наголосив Мельничук.

За його словами, окупанти також не можуть забезпечити безперебійне зовнішнє електропостачання підприємства. В Україні дуже часто фіксують відключення ліній електромереж: вимикаються як 750 кВ, так і резервна лінія феросплавного заводу 330 кВ. Лінії постійно відновлюють наші енергетики.

Мельничук каже, що серед пунктів щодо безпеки станції від МАГАТЕ була також вимога захистити всі структури системи та компоненти, важливі для роботи зі станцією, від атак або диверсій. Експерт наголошує, що дивно чути, що росіяни будуть від чогось захищати станцію.

"Адже Україна в жодному разі її не атакує: всі ми розуміємо, як важливий цей об'єкт, і що його взагалі не потрібно чіпати. Радіаційна безпека ЗАЕС є пріоритетом для вищого керівництва України. Цинічним виглядають заяви окупантів про нібито обстріли з боку України, бо вони захоплювали станцію з використанням тяжкого озброєння", - розповів спеціаліст.

Окрім того, РФ інсценує вибухи на ЗАЕС та в Енергодарі й знімає це на відео. Експерт наголошує, що ці дії окупантів показують наміри перекинути увагу світу від своїх порушень принципів безпеки на начебто атаку ЗАЕС Україною.

"Створення фейкових відео окупантами не повинно жодним чином відвернути увагу світу від самого факту захоплення ЗАЕС, відсутності кваліфікованого персоналу для забезпечення радіаційної безпеки атомної електростанції. Інформаційна війна, яку веде Російська Федерація в Україні - це дуже страшна річ. І протидіяти цьому потрібно всіма доступними способами. Все, що вони публікують і заявляти, треба спростовувати на найвищому рівні. Цим фактично Україна вже давно займається", - каже Мельничук.

Він також розповів про найгірший можливий сценарій для ЗАЕС, і це - відключення електроенергії, а також відсутність палива в дизель-генераторах. Загрозу також нестиме можливе пошкодження ССВЯП (сухого сховища відпрацьованого ядерного палива). Тоді існує ризик витоку радіації у зовнішнє середовище. Ситуація продовжує залишатися вкрай загрозливою.

Також зараз росіянам на станції гостро не вистачає співробітників. Вони привозять своїх з РФ у так звані відрядження.

"Але запрошують людей, не знайомих з нашим обладнанням і з нашою специфікою його роботи. Адже за роки незалежності обладнання змінювалося, і також було перекладено на українську мову. Вони не розуміють, як з цим працювати. Тому є випадки, коли на блочному щиті керування, де завжди має бути п'ять спеціалістів, є тільки один працівник. Може в будь-який момент щось вийти з ладу, і втрата контролю над охолодженням ректора може призвести до тяжких наслідків. Більшість з тих, хто міг працювати на ЗАЕС кваліфіковано, з Енергодара виїхав. Фейкове Керівництво АЕС від окупантів пробує навчати нових працівників, фактично з вулиці і без належного фаху та освіти. Але для роботи на станції потрібна профільна вища освіта", - підсумував Мельничук.

РФ готується до перезапуску ЗАЕС, посилюючи ризики аварії

Як пише The Wall Street Journal, Росія планує перезапустити Запорізьку атомну електростанцію, яка наразі перебуває під її окупацією. Це викликає серйозну занепокоєність з огляду на потенційні ризики для безпеки, адже подібного прецеденту в історії атомної енергетики ще не було: жодна країна раніше не захоплювала й не експлуатувала діючу атомну електростанцію іншої держави. На додачу окупантів немає персоналу, який би забезпечив належну роботу станції.

Згідно з доповіддю Міністерства енергетики США, наразі диспетчерське управління ЗАЕС здійснюється лише однією людиною. Це свідчить про критичний дефіцит кваліфікованого персоналу, що робить експлуатацію станції ще більш ризикованою.

Як пишуть журналісти, перезапуск ЗАЕС під російським контролем несе значні ризики для ядерної безпеки не лише України, а й сусідніх країн. Міжнародна спільнота повинна вжити заходів, щоб запобігти цьому небезпечному сценарію та гарантувати безпеку Запорізької атомної електростанції.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube