Новий наступ рашистів наприкінці зими: що про це відомо

Наступ росіян, який за даними України планує здійснити росія наприкінці січня - початку лютого, є чи не останньою надією кремля.

Новий наступ рашистів наприкінці зими: що про це відомо
Не варто недооцінювати "чмобиків"

Попри те, що регулярні частини росіян зазнали суттєвих втрат, армія окупантів має ще вдосталь живої сили, чого не можна ігнорувати. Водночас з озброєнням у росіян ситуація виглядає значно гірше. До нового наступу ЗСУ готується від початку повномасштабного вторгнення, тому нападників зустрінуть гідним опором.

Які сили у росіян

Згідно з офіційними даними, станом на сьогодні чисельність ЗС рф складає 1 150 628 осіб. Йдеться про всі роди військ та частини військового забезпечення. З цієї кількості близько 150 тисяч активно залучені до бойових дій в Україні. 

Але 21 грудня міністр оборони росії Сергій Шойгу запропонував збільшити чисельність армії до 1,5 млн військовослужбовців. Він також запропонував путіну сформувати п'ять артилерійських дивізій для підтримки військових округів. Однак ідеться не лише про людей, але й про оснащення технікою, а на таке нарощування сил потрібно принаймні кілька років.

Шойгу оголосив, що рф збільшує армію до 1,5 млн осіб
Шойгу оголосив, що рф збільшує армію до 1,5 млн голів

"Проте, дуже малоймовірно, що Кремль сформує такі великі сили в терміни, які мають відношення до війни росії в Україні…. Адже Москва не змогла повністю укомплектувати наявні бригади та полки перед повномасштабним вторгненням і не повністю побудувала нову дивізію, про формування якої заявляли ще у 2020 році", — повідомляє Інститут вивчення війни (ISW).

Що це буде за армія

У 2016–2017 роках російським військовим знадобилося понад рік, щоб переформувати одну лише 150-ту мотострілецьку дивізію (8-ма загальновійськова армія). Хоча путін заявив, що не шкодуватиме грошей, російська економіка перебуває в рецесії, пишуть аналітики ISW

Доступ до необхідного обладнання для виробництва озброєння обмежено через санкції. Навіть автомобільна галузь росії перебуває у кризі через нестачу необхідних деталей. Але якби це й було не так, на виготовлення необхідної техніки знадобилося б 5-6 років. Кремль ще має на консервації старі зразки озброєння радянських часів. Ймовірно їх спробують реанімувати, але якість такого озброєння 40-60 літньої давнини буде сумнівною. Крім того, зявилися численні повідомлення про артилерійський голод в окупантів, і пошук боєприпасів у різних частинах світу.

Мобілізованих нової хвилі не встигнуть підготувати до початку нового наступу, але їх використовуватимуть, аби "закривати діри"
Мобілізованих нової хвилі не встигнуть підготувати до початку нового наступу, але їх використовуватимуть, аби "закривати діри"

Військових потрібно також навчати. Проте, пише ISW, у цьому можливості росії теж зменшилися, адже частину техніки, яку використовували для навчання, мобілізували на фронт. Саме тому росія залучає білоруських інструкторів та навчальну базу для вишколу “частково мобілізованих”. Крім того, є повідомлення про кадровий голод в армії рф: гарматного м’яса в них вдосталь, а от офіцерський корпус суттєво перебитий під час війни.

Підсумовуючи сказане, росія може сформувати нові військові з’єднання, але щоб озброїти їх, навчити та підготувати офіцерів, знадобиться більше часу, ніж вона має. Тому наступ наприкінці зими, який анонсував Данілов, має здійснюватися регулярними частинами, доповненими силами частково мобілізованих, які пройшли навчання.  

Скільки мобілізували

За офіційними даними росія призвала 300 тисяч мобілізованих. На початку грудня, виступаючи перед Російською радою з прав людини путін заявив, що 150 тисяч мобілізованих направили в зону бойових дій, з них 77 тисяч у бойові частини, а решту — в небойові. Ймовірно, ця цифра брехлива і насправді мобілізованих значно більше. Мобілізація офіційно не припинялася, адже путін не видав відповідного указу. За словами Олексія Арестовича, 150 тисяч з “частково мобілізованих” відразу кинули на фронт та впритул до кордонів, а решта, в кількості 200 тисяч, проходила навчання на полігонах Білорусі. 

Не можна нехтувати загрозою нападу частково мобілізованих, які ще проходять навчання
Не можна нехтувати загрозою нападу частково мобілізованих, які ще проходять навчання

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликав не недооцінювати вплив мобілізації, яку провів путін, передає BBC. Тому союзники повинні підсилити підтримку Києва, а українці повинні готуватися до рішучого опору. 

"Українські сили просувалися протягом декількох місяців, але ми також знаємо, що росія мобілізувала набагато більше сил, ніж задіяла на полі бою, багато з них зараз проходять навчання",— сказав Столтенберг.

У кремлі розуміють, що атака укріплених і підготовлених позицій української армії малонавченими мобілізованими неминуче призведе до суттєвих втрат. Тому готують таємну хвилю нової мобілізації, яка стартує орієнтовно з 5 січня. Як заявив Генштаб України на своїй сторінці у Facebook, для цього росіяни вже перекривають кордони. За час, який ймовірно залишився до нового масованого наступу, новопризваних не вдасться навчити, але принаймні частину з них використають, щоб “закрити дірки”.  

Які можливі напрямки нового наступу

Ворог має кілька планів, щодо напрямків нового наступу, переконані в українській розвідці. Кремль прийме остаточне рішення в останній момент, виходячи з ситуації, яка склалася. Представник ГУР Міноборони Андрій Черняк заявив, що можливий удар одразу з двох напрямків: Півночі та Сходу. ЗСУ готується до всіх варіантів.

"Ми розглядаємо можливість того, що вони можуть одночасно піти з півночі або сходу. Такі дії ворога передбачаються і наші війська до цього готові",— зазначив пан Черняк.

Українці очікують нападу з Півночі
Українці очікують нападу з Півночі

На Сході ворог не перетинатиме Дніпро, а щодо наступу з Білорусі, очікують що він буде можливим на волинському та рівненському напрямку. Завданням такого наступу стане не стільки захоплення нових територій, скільки відтягування сил ЗСУ. Удар по Волині може також мати на меті перерізати частину ланцюгів постачання  між Україною та ЄС. Об’єднані російсько-білоруські частини можуть скерувати наступ на міста Володимир та Ковель. На Рівненщині цікавою для окупантів може стати атомна станція. 

Можлива також спроба повторення удару по Києву. Його метою, крім відтягування сил ЗСУ зі сходу, буде також примушування української влади до переговорів, такого собі “Мінська-3”.

Не так просто

Водночас коли йдеться про наступ з Півночі, треба усвідомлювати, що мова йде про рух територію, яку заміновано та пристріляно. На Волині й Рівненщині місцевість, яку ворожій армії доведеться подолати — болотиста й лісиста низина, перерізана меліоративними каналами кожен із яких є перешкодою. Зима тепла і сніжна, а рівень ґрунтових вод суттєво піднявся, що робить рух бронетехніки вкрай ускладненим. 

Росіяни вже раз спробували пройтися парадом по Майдану
Росіяни вже раз спробували пройтися парадом по Майдану

Щодо Київщини, то росіяни не змогли здійснити заплановане ще на початку війни, коли ЗСУ не було готове, а вони навпаки зібрали для маршу на українську столицю найбоєздатніші військові частини. Зараз наша армія постійно відстежує рух російських підрозділів у білорусі, їх нові точки дислокації й полігони, заявив командувач угрупування сил та засобів оборони Києва, генерал-лейтенант Олександр Павлюк. 

"Ми створили угруповання на кордоні з Білоруссю, яке готове гідно зустріти ворога. Київська область досить потужно підготувалася до можливого нового наступу. Це кілька рубежів довкола Києва загальною протяжністю близько 1 000 кілометрів, де на основі фортифікаційних позицій, довгострокових оборонних споруд створено потужну систему оборони, і так просто пройти буде неможливо", – розповів Павлюк.

Раніше ми писали про те, що іноземні та вітчизняні аналітики визначали як маркери підготовки до наступу.  Ми також розповідали про літак А50У, який повернувся до Білорусі і ту небезпеку для нашої ППО, яку він становить.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube