Готовність ворога до наступальної операції з території РБ матиме декілька сигналів
Тема можливого наступу росіян зі сторони Білорусі і можливе втягнення у війну армії Лукашенко давно “висить у повітрі”. Днями з'явилося повідомлення, що дві десантні бригади білоруської армії всупереч заявленим раніше планам навчань неочікувано висунулися до кордону з Україною. Після того Держприкордонслужба заявила, що на території Білорусі ударних угруповань для нової атаки проти України ще не сформовано. Але напруги це не зняло.
Інформатор розбирався, наскільки реальна загроза для України з боку Білорусі найближчим часом.
В керівництві ЗСУ не виключають, що Білорусь проводить підготовку до участі у війні проти України.
За словами заступника начальника Головного оперативного управління Генерального штабу ЗСУ, бригадного генерала Олексія Громова, крім того, що на території Білорусі з середини жовтня триває нарощування російської військової присутності, керівництвом Білорусі робляться кроки, які можуть свідчити про підготовку до участі у агресії проти України.
Громов повідомив, що прикордонний державний комітет Білорусі до 1 березня 2023 року продовжив обмеження на в’їзд та перебування громадян у прикордонній смузі в районах Гомельської області, що межують із Київською та Чернігівською областями України. Крім цього, у прикордонних з Україною районах Брестської області минулого тижня тривав процес агітації вступу добровольців до підрозділів територіальної оборони.
“В той час палата представників Білорусі схвалила законопроект про запровадження смертної кари за державну зраду для військовослужбовців та представників державної влади. Не виключено, що такі дії режиму Лукашенка є одним із кроків у межах підготовки до участі у війні проти України”, – зауважив Громов.
При цьому він наголосив, що на даний час на території Білорусі відсутні необхідні компоненти повітряного угруповання, які можуть забезпечити діяльність та авіаційну підтримку військ у ході проведення противником наступальної операції.
“З урахуванням і інших наявних даних можна зазначити, що на даний час ймовірність проведення ворогом наступальної операції з території Республіки Білорусь залишається низькою”, – резюмував представник Генштабу.
Аналітик Defense Express Іван Киричевський розцінив нещодавний марш-бросок білоруських десантників у напрямку кордону України як спробу білорусів “пограти нервами”. Хоча при цьому він не виключає можливості того, що одного дня росіяни наважаться на новий набіг із території Білорусі.
За словами експерта, існує декілька критеріїв реальної готовності росіян до наступу з території Білорусі. Ключовий з них – кількість окупантів, сконцентрованих там. За розрахунками військових аналітиків, для переходу в наступ росіянам потрібно зібрати в Білорусі мінімум 35 тисяч “багнетів” на білоруській території, водночас зараз їх там втричі менше.
Однак є ще й інші обставини, які будуть свідчити про те, що час Х настав.
Якщо росіяни й справді готуватимуть атаку зі сторони Білорусі, то колони військ мають бути “змішані”: в бойових порядках мають йти і військові РБ, і російські “чмобіки”. При цьому, на думку Івана Киричевського, війська Лукашенка будуть не головною “ударною силою” нового наступу на північ України, а “допоміжною силою” для військ армії рф.
“В цьому контексті реальним “дзвіночком” виступатимуть навчання в стилі “білоруська армійська авіація тренується підтримувати сухопутні війська рф”, або ж “інженерні війська Білорусі забезпечують наступ російських військ”, – говорить експерт.
Також “маркером” готовності до наступу військ з боку Білорусі, за його словами, будуть слувати маневри з транспортом. “До початку 2022 року збройні сили Білорусі були “донором” автотранспорту для цивільних галузей економіки, наприклад – виділяти вантажівки для збору врожаю в радгоспах в стилі радянської армії. Ймовірно, на цей раз справа буде навпаки, і якраз білоруські військові почнуть “мобілізовувати” автотранспорт у цивільних підприємств”, – пояснює аналітик.
Він зауважує, що набір маркерів підготовки наступу зі сторони Білорусі може виявитись значно ширшим. Тож, потрібно пильно спостерігати за обстановкою.
Військові маневри на території Білорусі навряд чи свідчать, що противник атакує північні області України найближчим часом.
Про це заявили у британській розвідці, коментуючи позачергову перевірку боєготовності військ, яку проводить Білорусь.
Розвідники нагадують, що 13 грудня Олександр Лукашенко оголосив “раптову перевірку боєздатності” армії Білорусі.
“Повідомляється, що навчання відбуваються на північному заході країни, далеко від українського кордону. Крім того, нещодавно Росія перекинула до Білорусі додаткові підрозділи мобілізованих резервістів. Білорусь сприяла у наступі Росії на Київ з 24 лютого 2022 року. Однак наразі навряд чи білоруські війська та російські підрозділи становлять силу, здатну здійснити успішний наступ на північ України”, – йдеться в повідомленні розвідників.
Вкрай малоймовірно, що російські війська зможуть взяти Київ, навіть якщо знову нападуть з території Білорусі.
Такий висновок зробили в Інституті вивчення війни (ISW). Його аналітики зазначають, що напад російських військ нинішньою зимою, якщо вони на нього наважаться, буде не більш успішним, ніж напад на північ України у лютому 2022 року.
“Тоді російські сили не змогли закріпити свої успіхи в Україні та втратили понад 70 тисяч квадратних кілометрів окупованої території з моменту відходу з Києва”, – пишуть експерти.
Зараз російські війська в Бахмуті просуваються не більше ніж на 100-200 метрів на добу, зосередивши свої основні зусилля. Росія не досягла переваги в повітрі, не кажучи вже про панування і значною мірою вичерпала свій арсенал високоточної зброї, наголошують в ISW.
Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний очікує, що російські війська знову спробують атакувати Київ. Про це він сказав в інтервʼю, яке 15 грудня оприлюднило видання The Economist.
“Наша стратегічна задача – втримати рубіж і підготуватися до війни, яка може розгорнутися в лютому. Мати резерви і зброю. Війна почнеться не на Донбасі, а з Білорусі в напрямку Києва, можливо, з півдня. Маємо на цьому зосередитися”, – заявив Залужний.
Раніше Інформатор повідомляв про те, що путін штовхає Лукашенка на війну, щоб посилити контроль над Білоруссю.
Також ми надавали прогноз, чи наважиться Лукашенко ввести білоруські війська на територію України.