Ніщо не зупинить втечу, час якої настав: хто з топ-бізнесменів та політиків втік з України або сидить у СІЗО

Високопосадовці можуть офіційно виїхати у службові відрядження, проте цей шлях складніший, ніж домовитися на кордоні.

Коломойський, Дубінський, Жеваго, Синниченко
Президент збирав «нараду по втікачах» та мав з'явитися план боротьби з незаконним перетином кордону.

Виїхати за кордон нардепи можуть за кількох сценаріїв. Один із них – під можливим кураторством Офісу президента або за погодженням особисто голови Державної прикордонної служби Сергія Дейнека або його першого заступника Володимира Нікіфоренка. Про це у коментарі журналістам говорять ті нардепи, які поки не покинули країну. Такі заяви щодо способів втечі – лише припущення, проте прізвища втікачів говорять про те, що без впливових осіб організувати виїзд неможливо. Інформатор вирішив згадати основні прізвища політиків та бізнесменів, які втекли або чекають вироку у СІЗО.

Одне з останніх повідомлень щодо втечі було про депутата від "Слуги народу" Андрія Одарченка. Він мав прийти на допит 18 вересня, але пропустив зустріч. Згодом ВАКС оголосив його у міжнародний розшук та найближчим часом мають вирішити – чи забирати у дохід держави 15 млн грн, які той сплатив, щоб вийти під заставу. 

Нагадаємо, що Одарченко звинувачували у спробі у підкупі керівництва Мінвідновлення криптовалютою - 0,39 біткоїна. Це робилося заради виділення коштів на ремонт будівель університету, в якому нардеп продовжує обіймати посаду ректора.

Цього не мало статися, бо пройшло трохи понад три тижні, відколи президент Володимир Зеленський збирав «нараду по втікачах» після зникнення ще одного нардепа - Артема Дмитрука.  Після цієї наради план боротьби з незаконним перетином кордону обіцяли представити через два тижні.

Хто з відомих українців виїхав за кордон, а хто сидить у СІЗО

Колишній депутат ОПЗЖ Євген Мураєв. Він у травні 2022 року втік до Відня з родиною. 

Колишній депутат Мураєв виїхав з родиною.
Колишній депутат Мураєв виїхав з родиною.

 

Його підозрювали у державній зраді та порушенні рівноправності громадян. Рада нацбезпеки та оборони у лютому 2022 року наклала на нього санкції за російську пропаганду через підконтрольний йому на той час телеканал «Наш».

Тарас Казак потрапив під санкції та втік.
Тарас Казак потрапив під санкції та втік.

Партнер Медведчука та ще один депутат ОПЗЖ Тарас Козак потрапив під санкції у 2021 році, й того ж року втік до Росії. Його підозрювали у державній зраді.

Єфремова підозрювали у створенні ЛНР.
Єфремова підозрювали у створенні ЛНР.

Лідер фракції Партія регіонів Олександр Єфремов підозрювався у сприянні створенню угруповання «Луганська народна республіка», а згодом додалось звинувачення у державній зраді. Єфремов спочатку був під домашнім арештом, а коли суд відпустив його під особисте зобов’язання, втік до Росії. 

Дмитра Сенниченка підозрювали у розграбовуванні держкомпаній.
Дмитра Сенниченка підозрювали у розграбовуванні держкомпаній.

Колишнього очільника Фонду держмайна Дмитра Сенниченка підозрювали в організації злочинного угруповання, яке впродовж 2019—2021 років начебто заволоділо майже 500 млн грн коштів «Одеського припортового заводу» й «Об’єднаної гірничо-хімічної компанії». Згодом додалось звинувачення у відмиванні ще 10 млрд грн. Після цього Сенниченко втік за кордон - у жовтні 2022 року його помітили на Лазурному узбережжі.

колишнього нардепа та бізнесмена Костянтина Жеваго арештували заочно.
Колишнього нардепа та бізнесмена Костянтина Жеваго арештували заочно.

У липні 2021 року стало відомо, що суд заочно заарештував колишнього нардепа та бізнесмена Костянтина Жеваго за підозрою у розкраданні коштів. Йшлося про 2,5 млрд грн ліквідованого банку «Фінанси та кредит». Журналісти згадали прізвище Жеваго у розслідуванні «Батальйон Монако», коли розповідали про українців за кордоном. Згодом, у липні цього року ВАКС заочно арештував Жеваго у справі про хабар голові Верховного Суду. 

Олександр Тупицький у березні 2022 року втік з України у Відень.
Олександр Тупицький у березні 2022 року втік з України у Відень.

Екс-голова Конституційного суду Олександр Тупицький у березні 2022 року втік з України у Відень попри призовний вік. Але офіційної відмітки у базі даних прикордонників про виїзд Тупицького начебто немає. Нагадаємо, що його звинувачували у завідомо неправдивих показаннях, поєднаних зі штучним створенням доказів.

Владислава Трубіцина затримали на хабарі.
Владислава Трубіцина затримали на хабарі.

Депутата Київради від Слуги народу Владислава Трубіцина у лютому 2022 року затримали на хабарі у 1,26 млн грн за сприяння в організації роздрібної торгівлі у столиці. Однак він знайшов спосіб оминути це ускладнення.

 

У травні 2023 року Трубіцин виїхав за кордон за дозволом голови Державної прикордонної служби Сергія Дейнеки. Для цього він надав лист від очільника ГУР Кирила Буданова.

Дубінський (зліва) сидить у СІЗО, а Деркач (справа) став губернатором у Росії.
Дубінський (зліва) сидить у СІЗО, а Деркач (справа) став сенатором у Росії.

Олександра Дубінського та Андрія Деркача, а також прокурора Костянтина Кулика звинувачують у дискредитації іміджу України на міжнародній арені, що мало погіршити відносини зі США та ускладнити вступ України до ЄС та НАТО. На фінансування їх діяльності з розповсюдження фейків росіяни витратили щонайменше $10 млн. 

Відомо, що колишній народний депутат Андрій Деркач втік з України та нещодавно став сенатором (членом Ради Федерації - верхньої палати парламенту РФ) від Астраханської області Росії. Костянтин Кулик теж за кордоном, а ось Олександр Дубінський з позивним «Буратіно», перебуває під вартою. Наразі 16 вересня цього року Генпрокуратура повідомила, що завершила розслідування по цій справі. 

Геннадій Боголюбов виїхав з України за чужими документами.
Геннадій Боголюбов виїхав з України за чужими документами.

Колишній співвласник націоналізованого ПриватБанку Генадій Боголюбов у червні 2024 року виїхав за кордон нібито за допомогою чужих документів. Проте правоохоронці офіційно не висували йому звинувачень. Користуватися чужими документами Боголюбову не було потреби: він батько п'ятьох неповнолітніх дітей. Разом з ним у Відні знаходиться Еміне Джапарова - колишня перша заступниця міністра закордонних справ України (2020-2024) та його дружина.

Ігор Коломойський вже рік, як сидить у СІЗО.
Ігор Коломойський вже рік, як сидить у СІЗО.

«Страшный и ужасный» Ігор Коломойський у вересні 2023 року отримав підозру в шахрайстві на понад пів мільярда гривень. Потім додалися підозри у заволодінні 9,2 мільярда гривень ПриватБанк та 5,8 млрд грн, які могли відмити через банк.

Суд обрав для Коломойського тримання під вартою із можливістю внести заставу спочатку у понад 509 млн грн, а згодом її збільшили до 3 млрд 891 млн грн. За останніми даними, суму вдалося зменшити до 2,4 млрд грн, але олігарх вже рік як сидить у СІЗО

Нестор Шуфрич чекає на вирок у СІЗО. Фото: РБК-Україна/Віталій Носач
Нестор Шуфрич чекає на вирок у СІЗО. Фото: РБК-Україна/Віталій Носач

У вересні 2023 року Нестору Шуфричу повідомили про підозру у державній зраді. За даними слідства, Шуфрич тісно співпрацював і виконував завдання колишнього секретаря РНБО Володимира Сівковича, агента ФСБ, завданням якого була координація російської агентури в Україні.

Під час обшуків у Шуфрича нібито знайшли документ зі схемою автономії для Донецької та Луганської областей, який передбачав перейменування цих областей у "краї", широку автономію, проведення виборів, формування окремих "уряду" та "парламенту". Під документом стояли підписи Віктора Медведчука та Нестора Шуфрича. А у лютому 2024 року йому повідомили про підозру щодо фінансування Росгвардії у Криму для охорони своєї нерухомості. Наразі колишній нардеп перебуває у СІЗО.

Як нардепи та бізнесмени «просочуються» через кордон

Без допомоги держави ті, хто міг сидіти у в’язниці не могли втекти на Лазурний берег чи до Росії.

"Виїхати за кордон нардепи можуть за кількох сценаріїв. Один із них – під кураторством Офісу президента", – розповіла сайту Ліга.нет нардепка з оборонного комітету Верховної Ради Соломія Бобровська. 

Інший співрозмовник видання заявив, що перетнути кордон можна під кураторством особисто голови Державної прикордонної служби Сергія Дейнека або його першого заступника Володимира Нікіфоренка, який відповідає за випуск за кордон.

Нагадаємо, що офіційно виїхати з України у службові відрядження можуть: 

  • члени Кабміну, перші і просто заступники міністрів, керівництво центральних органів виконавчої влади; державні секретарі міністерств;
  • нардепи, керівництво Апарату Верховної Ради;
  • керівник Офісу президента та його заступники, керівники інших допоміжних органів і служб, утворених президентом України, та їх заступники;
  • голова Служби безпеки, його перший заступник та заступники;
  • голова та члени Національної ради з питань телебачення і радіомовлення;
  • голова та члени Рахункової палати, Центральної виборчої комісії;
  • секретар Ради національної безпеки і оборони та заступники;
  • уповноважений Верховної Ради з прав людини та його представники;
  • голова Національного банку та заступники;
  • голови місцевих держадміністрацій та заступники;
  • судді, прокурори, керівники інших державних органів та їх заступники;
  • депутати місцевих рад, а також керівники структурних підрозділів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube