Нічого не відбулося: Лубінець розкритикував ООН через провал місії з розслідування теракту рф в Оленівці

Представники місії жодного разу не відвідали Україну, - поскаржився омбудсмен

Лубінець, ООН, Оленівка
В ООН досі працює багато росіян

ООН у контексті теракту росіян проти військовополонених українців в Оленівці проявила повну бездіяльність. Створена організацією місія з розслідуваня цих подій жодного разу навіть не відвідала Україну.

Про це в інтервʼю Інформатору розповів уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець.

Омбудсмен нагадав, що 3 серпня 2022 року генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш під час візиту до Львова оголосив про створення спеціальної місії з розслідування подій в Оленівці - ця місія проіснувала 5 місяців, після чого була завершена без будь-яких результатів.

"Ми до (місії) звертались, з тим, що з нами зустріньтесь. Нічого не відбулося. Через 5 місяців вийшов речник Гутерреша на пресконференцію і сказав на пряме питання журналіста, що генеральний секретар прийняв рішення закрити цю місію. Таке рішення було прийнято через те, що росіяни не надали доступ до Оленівки. Відповідь була, що ми це не коментуємо", - заявив Лубінець.

Омбудсмен додав, що тоді українському керівництву здалося, що росіяни можуть дати доступ до колонії в Оленівці, оскільки окупанти почали робити внутрішні ремонти, прибирати сліди злочину та вивозити військовополонених з Оленівки в інші місця утримання, в тому числі на територію рф. Однако згодом стало зрозуміло, що росіяни "вирішили навіть в це не гратися".

"(Росіяни) відмовились від всіх варіантів, потім вирішили, як я і сказав, навіть не гратися в демократію, навіть не допустили туди ООН, Міжнародний комітет Червоного Христа. Але ж питання й до ООН. Якщо ви створили місію, ви не могли проїхати в Україну? Могли. Ви не могли зустрітися з нашими експертами? Могли. Ви не могли зустрітися зі мною? Я проявляв таку ініціативу. Могли. Ви могли опитати свідків, яких ми повернули, з числа військовополонених, які перебували в цьому бараку. Могли? Могли. Чому не зробили? І мені не хочеться, щоб це було риторичне запитання", - зазначив уповноважений.

Лубінець заявив, що, на його думку, бездіяльність ООН у цьому питанні витікає одразу з деікалькох причин:

  • росія досі є постійним членом Радбезу ООН і тому блокує всі реальні механізми, які можуть бути застосовані проти неї;
  • велика кількість представників рф працює в управлінні ООН - на керівних посадах та в секретаріатах вони готують документи та позицію організації;
  • дефіцит політичної волі з боку ООН.

"ООН рік тому і 5 років тому відрізняється від ООН сьогоднішнього часу. Але для нас це недостатньо, бо ми не бачимо конкретних результатів. Вони міняються, але поступово. Поступово, не так швидко, не так сильно, як би нам хотілося", - додав Лубінець.

Повне інтервʼю з омбудсменом Дмитром Лубінцем читайте на сайті "Інформатор".

Теракт в Оленівці

В ніч на 29 липня 2022 року росія скоїла теракт, влаштувавши вибух у виправній колонії в Оленівці, де перебували українські військовополонені. Тоді загинули понад 50 захисників "Азовсталі".

25 липня голова Управління ООН з прав людини Фолькер Тюрк на річницю масового вбивства полонених у в’язниці в Оленівці заперечив російську версію злочину. Окупанти заявляли, що Оленівську колонію атакували ракети HIMARS, які нібито запустили українці по своїх людях. Водночас в ООН визнають, що слідчі дії зайшли у глухий кут. Управління ООН не може встановити ані конкретне джерело вибуху, ані точний напрямок, з якого міг бути здійснений постріл. Російська сторона не проводить ретельні розслідування, кажуть в організації.

Водночас Офіс генпрокурора дійшов висновку, що вибух в Оленівці стався через внаслідок застосування реактивного термобаричного гранатомета.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube