Небо під прицілом Орланів РФ: ЗСУ випробовують нову тактику проти російських дронів-розвідників

Україна шукає нові способи боротьби з ворожими розвіддронами, які щодня загрожують стратегічним об'єктам. В ход може піти все - від старих Як-52 до новітніх FPV-дронів. Що про це думають експерти та які методи вже дають результати

Розвідувальні дрони Росії в Україні і боротьба з ними
Птахи-розвідники Орлани над Україною

Ситуація на фронті в Україні відзначається значною активністю російських розвідувальних дронів, які не тільки здійснюють спостереження й наводять удари на стратегічні об'єкти в глибокому тилу, а й фіксують наслідки прильотів ракет. Так, наприклад, авіабаза в Миргороді зазнала серйозної атаки після виявлення її ворожими безпілотниками. Якщо російські розвідувальні дрони не збивати, вони здатні передавати зображення в реальному часі на відстань 150-200 км, що дозволяє ворогу бачити можливі цілі для удару в конкретних місцях.

Щодня ворожі безпілотники нависають над українськими містами, передаючи в реальному часі дані для ударів. При цьому існують дієві методи протидії загрозі ворожих БПЛА, які можна збивати у різний спосіб - від старих Як-52 до новітніх FPV-дронів. Інформатор розбирався, що про це думають військові експерти, які є складнощі та успіхи у боротьбі з цими технологічними загрозами. 

Український фронт потерпає від сили силенної розвідувальних дронів РФ 

Деякі українські телеграм-канали наочно показували захмарну щільність російських розвід-БПЛА в повітрі. На сьогодні найгірша ситуація з БПЛА розвідки РФ у Харкові та області, на всьому північно-східному напрямку, де цілодобово літає кілька десятків розвіддронів по всій області. Та лише на Донецькому напрямку чатують десятки розвідувальних Орланів, Зала і Суперкамів. 

Військовий фахівець у галузі радіотехнологій Сергій "Флеш" Бескрестнов не відкидає наявну проблему. Але зазначає, що останнім часом бачить все більше публікацій з ворожими розвіддронами на великих каналах службових ситуаційних карт, чого робити категорично заборонено.

"Категорично заборонено виносити із систем, публікувати та розповсюджувати таку інформацію. Навіть застарілу та не актуальну. Ви нарветесь на статтю КК", - зауважив він.

Фото: x.com/33Omar043625
Щільність розвіддронів РФ на Донецькому напрямку. Фото: x.com/33Omar043625

Військовий експерт і головний редактор Defense Express Олег Катков зазначав у етері Еспресо, що така ситуація є класичною для сучасного конфлікту, де ворог використовує дрони для онлайн-розвідки. На жаль, збити всі ці дрони не завжди вдається. Катков наголошує на тому, що Повітряні сили намагаються знищувати ворожі розвідувальні безпілотники, але це завдання не завжди є простим. Хоча у 2022 році ЗСУ активно знищували "Орлани" та інші дрони, зараз виникають складнощі з виявленням малопомітних цілей.

Інший експерт з безпілотної авіації, Павло Кащук, вважає, що ситуація, коли на третій рік війни розвіддрон досягає стратегічних об'єктів України у глибокому тилу є нонсенсом. Він зазначив у коментарі Радіо NV, що дрони літають над важливими цілями, фіксують наслідки ударів, і все це потрапляє в інтернет. Кащук підкреслює, що проблема криється у відсутності ефективної системи захисту стратегічних об'єктів від розвідувальних дронів. Хоча експерт зауважує, що є радари, є доплер-радари, є безліч можливостей визначити, що над вами розвідувальний дрон і зробити хоч щось для детекції його сигналу (є український прилад з назвою "Цукорок", для якого коштів достатньо, додає експерт - ред.). 

"Чому, коли цей дрон залітає на один із найважливіших об'єктів, навіть якщо ми говоримо про авіацію, його ніхто не бачить, ніхто не звертає уваги? Це відбувається не вперше, це не випадковість. Ми це спостерігаємо вже третій рік, це просто якась система", - Кащук аналізує роботу ворожого "Орлана" перед ударом ракет по аеродрому в Миргороді 1 липня.

Telegram oembed: https://t.me/u_now/133987

На питання про те, чому зараз Шахеди довго кружляють над українськими містами і їх не збивають, відповів також керівник Центру протидії дезінформації РНБО Андрій Коваленко. Він зазначив, що багато хто міг помітити, що Шахеди одинично доволі довго кружляють над певними квадратами в регіонах. І відповідно вони можуть дуже довго намотувати кола, довго знаходитися в повітрі в тих зонах, де їх оперативно важко збити.

"Для чого вони це роблять. Історія доволі проста: вони проводять розвідку. Оскільки Шахеди зараз використовуються не тільки як ударні БПЛА ворога, вони використовуються як розвідувальні БПЛА. Не завжди ворог використовує Орлани, часто він використовує Шахеди для розвідки, оскільки там також стоїть доволі потужна оптика, яка дозволяє проводити розвідку місцевості, звісно, для вишукування засобів ППО. Тому не дивуйтесь частим тривогам і тому, що кола намотують Шахеди, не думайте, що в цьому немає логіки. Оперативне збиття такого Шахеду, наприклад, може допомогти ворогові виявити ті чи інші засоби", - сказав він.

Чим можна збивати "Орланів": від FPV-дронів до авіації

Командування Повітряних сил ЗСУ визнає серйозну загрозу ворожих розвідувальних БПЛА для Сил оборони України. Командувач відомства генерал-лейтенант Микола Олещук запевнив, що ворожі цілі необхідно знищувати усіма доступними засобами та навіть показав бойову роботу по ворожих безпілотниках на півдні країни 16 липня. 

Telegram oembed: https://t.me/ComAFUA/349

Щоправда, маючи на озброєнні ЗРК і ПЗРК, українські зенітники зізнаються, що стрілецька зброя не менш, а іноді й більш ефективна проти російських дронів. Окрім цього, ворожі дрони РФ можна збивати за допомогою FPV-дронів та авіації. Такі методи наводить Телеграм-канал "Миколаївський Ваньок Українською", який безпосередньо пов'язують з генеральським складом ЗСУ. 

Зокрема, "Ваньок" пише, що командування Повітряних Сил прийняло кілька рішень після ситуації з Миргородом, тепер справа за імплементацією цих команд у життя та системне відпрацювання розвіддронів РФ у нашому повітряному просторі. Ось методи боротьби з ними:

1. Ліквідація ворожих екіпажів. Відстеження та знищення екіпажів, які керують дронами, є ефективним, але складним завданням. Хоча агентурна мережа ЗСУ значно покращилась, досвідчені екіпажі ворога (особливо ГРУ та ФСБ) вміють грамотно маскуватися. Як приклад наводиться удар по н.п. Ювілейне, коли ЗСУ вдарили по нараді окупантів на Херсонщині.

2. Використання FPV-дронів. Цей метод потребує додаткового обладнання та навчання екіпажів. Попри це, він показує хороші результати: у деяких регіонах вдається збивати до 50% ворожих дронів. Потихеньку цей метод зі статусу "експериментального" перетворюється на статус "системного", зазначає телеграм-канал.

 

3. Мала авіація. Хоча літаки Як-52 не є універсальним рішенням, їх використовують для знищення дронів. Проєкт малої авіації перебуває на етапі експерименту, але має потенціал для подальшого розвитку. Зазначається, що ЯК-52 є також дуже небезпечним для пілотів рішенням, тому що якщо якийсь БУК М3, який любить кочувати на Тендрівською косою (Херсонська область), захоче щось випустити - у пілотів шансів вижити буде мало. Хоча саме 27 квітня 2024 року поршнева авіація Як-52 вступила в бій у повітрі проти російських погроз над Одещиною і збила російський дрон "Орлан-10", який вів розвідку над містом.

Як-52. Ілюстративне фото: Wikipedia Commons
Як-52. Ілюстративне фото: Wikipedia Commons

Авіаційний експерт Анатолій Храпчинський вважає, що рішення про легкомоторні літаки, які могли б знищувати повітряні цілі на кшталт розвідувальних БПЛА або ударних безпілотників типу "Шахед", насправді дієве.

"Ми бачили, як використовується Як-52, так само можна було б легкомоторні Embraer використовувати, щоб знищувати повітряні цілі систем ППО. Ворог активно використовує [БПЛА-розвідники], тому тут треба шукати більш мобільне та дієве рішення", - пояснював Храпчинський в ефірі телемарафону.

Потреба в додаткових системах РЕБ та макетах ППО/літаків для Повітряних Сил

Окрім боротьби з дронами-розвідниками РФ, експерти роблять акцент на важливості додаткової закупки систем РЕБ та муляжів літаків/систем ППО, щоб збивати розвідувальну техніку РФ з пантелику. Так, Олександр Коваленко, військово-політичний оглядач групи "Інформаційний спротив", додає, що однією з причин успіху ворожих дронів є їхні траєкторії польоту поза зоною дії ППО. Він вказує на дефіцит систем радіоелектронної боротьби (РЕБ) та потребу в збільшенні кількості комплексів малого та середнього радіуса дії для ефективного захисту повітряного простору України.

Колишній речник Повітряних Сил ЗСУ Юрій Ігнат оголосив про запуск масштабного збору 7 мільйонів гривень на макети ППО та літаків для Повітряних Сил. Він розповів, що макети будуть розставлені не тільки на півдні, а й по інших областях, де це необхідно, щоб зберегти справжні системи ППО та літаки, врятувати життя та коштовне обладнання. (Посилання на банку https://send.monobank.ua/jar/2voB6t3BaC Номер картки банки 5375411220131846 - ред.)

Військові експерти наголошують на важливості системного підходу до боротьби з ворожими дронами. Використання різноманітних засобів, включаючи авіацію, РЕБ, FPV-дрони та ліквідацію екіпажів ворога, дозволить значно покращити ситуацію. Проте це вимагає додаткових ресурсів, часу та координації зусиль усіх залучених сторін. На завершення, можна зробити висновок, що боротьба з російськими розвідувальними дронами є складним, але вирішуваним завданням. Впровадження нових методів та технологій, а також покращення наявних систем захисту, могло б допомогти Україні ефективно протидіяти цій загрозі.

Що сталося у Миргороді: скільки літаків насправді знищив ворог

Нагадаємо, що 1 липня російські терористи завдали удару по військовому аеродрому біля Миргорода, де базуються українські літаки. Окупанти били ракетами "Іскандерами", вогонь коригував розвідувальний безпілотник типу "Орлан", який кілька годин висів над Миргородом.

За даними Forbes, Україна втратила 5 літаків Су-27 за останні девʼять місяців. Видання вважає, що це втрати, яких наша армія собі дозволити не може. При цьому одразу після інциденту російські пабліки повідомили, що знищені 2 літаки Су-27, а пошкоджень зазнали ще чотири таких борти.

Колишній спікер Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат запевнив, що втрати не такі серйозні, як пише ворог. А вже у вівторок командувач ПС Микола Олещук заявив, що нібито знищені ворогом літаки продовжують виконувати свої завдання.

Інформатор навіть цікавився в експертів, чи готові українські аеродроми прийняти F-16 на тлі удару по літаках в Миргороді. Зокрема, експерт видання Defense Express Валерій Рябих розповів про методи збереження авіації. Він припустив, що, ймовірно на аеродромі у Миргороді могли бути макети або літаки, які вийшли з експлуатації. Авіаційний експерт Костянтин Криволап звернув увагу на той факт, що літаки стояли на аеродромі просто неба, чого в принципі бути не може. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube