Паритет пострілів чи унікальні дрони: що допомагає ЗСУ нищити російську артилерію і чи є це точкою перелому у війні

Українські військові експерти стверджують, що ключ до успіху у знищенні ворожої техніки лежить у комплексному підході, а не тільки в новітніх технологіях

Українські дрони знищують артилерійські системи ворога
Українці демонструють рекорди у знищені російської техніки, але потреба у зброї нікуди не зникла

У Forbes вийшла стаття про те, що ЗСУ вдалося суттєво покращити ефективність знищення російської артилерії. Вона йде під заголовком "Як Україна знищує стільки російської артилерії?". У матеріалі Девід Гемблінга йдеться про те, що наразі ворожа артилерія масово вибивається українськими військовими за допомогою дронів. Мовляв, і рекорди зі знищення ворожої артилерії та техніки відбуваються завдяки якимось новим дронам, аналогам російського "Ланцету", які влучно б'ють по ворожих цілях.

Чи насправді це так, як західні експерти описують у матеріалі, Інформатор довідувався у військових експертів України. Зауважимо, що цю тему фахівці коментують неохоче, щоб не розкривати якихось секретів з поля бою чи тактики ЗСУ. Однак нам вдалося розібратися у нюансах.

Зауважимо, що, на жаль, українського ноу-хау на фронті немає, а ЗСУ так само потребують снаряди 155-мм калібру для різних артилерійських систем. І сприймати на віру те, що Україна і так може впоратися на фронті за допомогою самих лише БПЛА чи FPV-дронів – то вкрай хибні висновки, яких можуть припускатися західні експерти, можливо, переслідуючи тільки їм відомі цілі щодо і так незадовільних термінів постачання зброї та боєприпасів Україні.

Дрон «Булава» може викошувати російську артилерію

Військовий експерт Defence Express Іван Киричевський згадує, що у ЗСУ дійсно з’явилася своя вітчизняна копія російських "Ланцетів". На виставці Eurosatory показували дрон "Булава", який нагадує "Ланцет", але він трішки менше важить у польоті, ніж російський (11 кілограмів замість 12 кг).

"У нього трішки кращою є технологічна база. І навіть були повідомлення, що цю копію "Ланцетів" будемо робити разом із чехами. Але на основі даних з відкритих джерел поки що немає підстав стверджувати, що ці дрони "Булава" прям пішли аж настільки у серію, щоб стверджувати, що у росіян знов почалися якісь критичні втрати по артилерії", - розмірковує Киричевський.

Український баражуючий дрон "Булава"/"Mace" на виставці Eurosatory 2024. Фото: Defense Express
Український баражуючий дрон "Булава"/"Mace" на виставці Eurosatory 2024. Фото: Defense Express

По-друге, експерт не вважає, що зараз є підстави говорити про якісь дійсно нові рекорди зі знищення російської артилерії. Бо задля цього, як запевняє Киричевський, потрібно значно більше артилерійських боєприпасів (відповідно, що дронів різного типу потрібно ще більше – ред.)

"А з поставками цих снарядів є проблема. Бо відставання по кількості пострілів вдалося усунути хіба що співвідношенням 1:3. Тобто на три російські постріли йде один наш (раніше було 1:7 також не на користь України – ред.) Коли минулого літа були справді рекордні показники по викошуванню російської артилерії, то там майже паритет був. На один російський постріл – один наш. І дрони там допомагали краще викошувати російську артилерію. А так виходить, що, судячи з цієї статті, можна заявляти нібито у нас все поставлено на безпілотний потік, що тепер російські засоби артилерії почнуть дохнути як мухи. Але, на жаль, так думати не доводиться. Це скоріше wishful thinking (прийняття бажаного за дійсне – ред.) зі сторони авторів Форбсу", - каже Киричевський.

ЗСУ перехоплюють ініціативу: чи наступає точка перелому у війні

Військовий експерт Євген Дикий впевнений, що Сили оборони України поступово перехоплюють ініціативу на лінії зіткнення. На його думку, на фронті спостерігається паритет, а далі Донбасу окупанти не просунуться. Попри це, поки рано сподіватися на контрнаступальні дії ЗСУ.

"Відбувається кульмінація війни. Вона триває не дні і не тижні, а довгі місяці – так, у війні що розтягнулась на кілька років навіть кульмінаційний "момент" рахується місяцями. Наразі триває щось схоже на страшний паритет сторін. Окупанти ще здатні просуватись вперед, але все повільніше та повільніше, та вже лише на одному напрямі одночасно. Ми ще відступаємо на окремих напрямках, але чим далі тим сильніші у обороні, подекуди успішно контратакуємо, але ще дуже далекі від здатності перейти до успішного контрнаступу", - зазначив він.

Водночас на думку експерта, перелам у війні дійсно намітився. Але він може статися - в ідеальному для нас випадку - не раніше осені цього року, а може і пізніше. Також він зазначає, що для цього перелому з технічного боку достатньо двох додаткових умов порівняно із сьогоднішньою ситуацією: позбавлення росіян абсолютного панування у небі, та досягнення хоча б приблизного паритету по особовому складу.

"Першу умову мають забезпечити F16, другу – наша мобілізація. Перше вже вирішене питання, лишилось дочекатися, і вже зовсім недовго. Друге – повністю в наших руках, і потребує нашого спільного надзусилля. Нічого нереального в цьому нема. Третій рік війни стане вирішальним, хоч звісно ж не буде останнім. Війна може тривати ще і четвертий рік, і п’ятий – але вже із більш-менш визначеним результатом, із чітким розумінням того, хто просто «ще пручається», а хто – «дожимає до перемоги»", - зазначає Дикий. 

Паритетність чи боротьба калібрів на фронті 

Військовий експерт Михайло Жирохов закликає взагалі не аналізувати успіхи на фронті примарною паритетністю. Бо коли журналісти починають порівнювати кількість пострілів, це у фахівців викликає посмішку, каже він.

"Артилеристи не вважають, що є якась паритетність 1:1 припустимо. Ефективність артилерії розраховується не кількістю артснарядів, а по інших формулах. І кількість використаних снарядів дуже часто – це мінус, а не плюс. Тобто якщо брати радянські стандарти, то є певна ціль, і кількість снарядів, які треба використати задля її знищення. Якщо артилерист використовує більше снарядів, значить він дуже поганий артилерист", - пояснює Жирохов.

Артилерія 24 бригади цілодобово нищить ворога біля Часового Яру
Артилерія 24 бригади цілодобово нищить ворога біля Часового Яру

Військовий експерт Михайло Жирохов неодноразово акцентував на тому, що теперішня війна – це війна артилерії та дронів. І контрбатарейна боротьба наразі свідчить про те, що російський і радянський підхід до артилерії був хибний, а західна артилерія є більш ефективною і кращою, ніж радянська.

"Російська артилерія в черговий раз довела, що радянські калібри і НАТівські калібри – це зовсім різні речі по ефективності. Снаряди і артилерія 155-мм калібру стріляє більш далеко і точно, ніж артилерія 152-мм, яка є у росіян (це так званий радянський стандарт – ред.). І тому коли з’явилася достатня кількість снарядів і відпрацьована зв’язка безпілотник-артилерія, звісно, що втрати росіян почали зростати. Контрбатарейна боротьба свідчить про те, що російський і радянський підхід до артилерії був хибний, а західна артилерія є більш ефективною і кращою, ніж радянська", - додав Жирохов.

Вундерваффе немає, все працює в комплексі, а влучність заміщує кількість

Військовий експерт, полковник ЗСУ, ексречник Генерального штабу ЗСУ Владислав Селезньов запевняє, що історію з успіхами ЗСУ потрібно коментувати саме через призму комплексності застосування Силами оборони різних типів вогневого ураження. Звісно, що ЗСУ не мають переваги у кількості артилерійських боєприпасів, але щодо влучності, тут ми точно випереджаємо російські сили, запевнив він.

"Йдеться не лише про FPV-дрони, які також є досить ефективними і працюють проти ворожих артилерійських систем, а й в рамках діяльності українських Сил оборони щодо контрбатарейної боротьби та артилерійських дуелей. Ми пам’ятаємо, що ті комплекси контрбатарейної боротьби, які ми почали отримувати ще починаючи з 2014 року від наших американських партнерів, є досить ефективними. Вони оперативно фіксують місця, звідки окупанти ведуть артилерійський вогонь і відповідно по цих площах працюють українські гармаші. У зв’язку з тим, що ті артилерійські системи, які ми отримували від наших західних партнерів, є більш ефективними, влучними і їх влучність сягає у співвідношенні 1:7 (якщо росіянам треба для реалізації тієї чи іншої артилерійської задачі до семи артилерійських снарядів, то американські снаряди чи снаряди від інших західних партнерів справляються у кількості одного снаряда з реалізацією такої самої місії)", - зазначив Селезньов. 

Влучні 155-мм калібри - один з секретів успіху ЗСУ
Влучні 155-мм калібри - один з секретів успіху ЗСУ

За словами Селезньова, українська школа артилерії є досить потужною і знаною на теренах країн колишнього Радянського Союзу. Так склалося історично, і ці традиції досі підтримуються.

"Плюс додатково слід сказати про програмне забезпечення, яке розроблялося ще з 2014 року, воно так само дається взнаки. І період обчислення ворожих цілей у наших гармашів займає набагато менше часу, ніж, до прикладу, у російських візаві. Це так само сприяє ефективному ураженню ворожих артилерійських систем. І плюс ще є ефективність у розвідувальній діяльності дронів ЗСУ, які виявляють і верифікують зосередження ворожої артилерії, що дає змогу на більш далеку відстань працювати нашим артилеристам", - розповів Владислав Дмитрович.

Але, знову ж таки, як підкреслює експерт, посилаючись на слова екскомандувача ЗСУ Валерія Залужного, немає Вундерваффе. Тобто не існує дивовижної зброї, яка спроможна докорінно змінити ситуацію на полі бою.

"Тільки комплексне задіяння різних типів озброєння, військової техніки, устаткування, може дати нам технологічну перевагу і, відповідно, дати нам перевагу перемоги на полі бою", - додав Селезньов.

Справа не в нових дронах, а у їх кількості

Український журналіст Денис Казанський, аналізуючи статтю Forbes також зазначає, що за його даними, справа не в новому дроні, а просто в суттєвому вдосконаленні ФПВ, які стали літати набагато далі. І тепер ці дрони вибивають російську техніку в тилу.

"ФПВ дуже потрібні на фронті! Від їхньої кількості зараз буквально залежить, скільки міст і сіл вдасться відстояти і скільки людей виживе. Знищена ворожа арта вже нікого не вб'є! Задонати на дрони прямо зараз! Це дуже важливо", - закликає він українців.

FPV-дрон у Силах оборони України. Фото: Дніпропетровська бригада ТрО
FPV-дрон у Силах оборони України. Фото: Дніпропетровська бригада ТрО

Виснаження російських сил

Нагадаємо, західні ЗМІ прогнозують виснаження російських військових ресурсів до середини 2025 року. Так, британське видання The Economist стверджує, що в Росії запаси танків та іншої бронетехніки можуть виснажитися настільки, що окупаційна армія не зможе проводити наступальні операції вже наступного року. Це, на думку авторів, може змусити Путіна шукати шляхи для короткострокового перемир'я.

Щоправда, не всі експерти так вважають. Актуальні дані щодо справжньої кількості знищення російської техніки, прямо скажемо, можуть бути завищеними. Бо вражені запаси зброї не означають знищені, а тому росіянам поки що вдається їх поповнювати. До того ж є сумніви, що FPV-дрони, які важать десь 240 грамів і направляються на дуже маленькі відстані вручну операторами (без наведення) можуть вражати артилерійські системи, для знищення яких потрібно декілька прицільних пострілів саме зі 155 калібру.

А тому саме поповнення снарядів ЗСУ, яким займаються всі без винятку партнери, повинно наразі стати перспективою у війні з агресором. Так, Німеччина до 2030 року виробити понад 2 мільйони артилерійських снарядів на суму 15 мільярдів євро, частину з яких отримає Україна

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube