НБУ підрахувало українців за кордоном: їх на півтора мільйони більше, ніж вважають у ЄС

Нацбанк оцінив справжні масштаби української міграції через транзакції з банківських карток. За його даними, за кордоном перебуває на 1,5 мільйона українців більше, ніж вважає Євросоюз

Міграція українців
НБУ показав реальні масштаби міграції через війну

Станом на кінець травня 2025 року за межами України через повномасштабну війну перебуває понад 5,6 мільйона громадян. Про це повідомив Національний банк України у новому дослідженні. Це на півтора мільйона більше, ніж вважається офіційно у Європейському Союзі, де 4,2 млн українців мають статус тимчасового захисту.

Оцінки НБУ не враховують українців, які виїхали до Росії. Але на відміну від європейської статистики, яка базується лише на даних реєстрацій, НБУ має доступ до фінансової інформації та транзакцій з українських банківських карток, якими активно користуються наші громадяни за кордоном. Саме це дозволило регулятору дати точнішу оцінку масштабів міграції.

"Українці активно користуються платіжними картками, що дозволяє банківському сектору чітко розуміти географію та поведінку мігрантів", - йдеться у звіті.

Де найбільше українців

Понад 100 тисяч українців офіційно зареєстровано також у Румунії, Італії, Словаччині, Нідерландах та Ірландії. За даними ООН, найбільше тимчасових притулків надали такі країни:

  • Німеччина - майже 1,2 млн;
  • Польща - 987 тис.;
  • Чехія - 371 тис.;
  • Іспанія - 236 тис.

На початку повномасштабної війни 87% виїхалих становили жінки з дітьми, при цьому близько 70% - з вищою освітою. Але, як зазначає Центр економічної стратегії, останнім часом зростає частка чоловіків, а також так званих квазітрудових мігрантів - людей, які залишили країну не лише через війну, а й у пошуках роботи.

У 2024 році рівень працевлаштування українців у ЄС підвищився до 64%, що на 9 відсоткових пунктів більше, ніж у 2023-му. Найменше українців працює у країнах з високими соціальними виплатами, а більшість працевлаштованих - на низькокваліфікованих роботах.

Зростання зайнятості напряму впливає на фінансову поведінку: кількість витрат з українських карток у ЄС знижується. Середньомісячні обсяги операцій у торговельних мережах у І кварталі 2025 року скоротилися з 550 млн дол у 2024 році до 485 млн дол. у І кварталі 2025 року. Зростаючий рівень зайнятості українських мігрантів зумовлює скорочення їхніх витрат з українських карток за кордоном: середньомісячні обсяги операцій у торговельних мережах у І кварталі 2025 року скоротилися з 550 млн дол у 2024 році до 485 млн дол. у І кварталі 2025 року.

Це стало можливим завдяки валютному регулюванню, а також звуженню різниці між офіційним і готівковим курсом гривні, що унеможливило так званий "картковий туризм". Наприклад, у Німеччині перебувають 20% українських мігрантів, водночас на них припадає лише 10% від усіх розрахунків українськими платіжними картками за кордоном. Близько 20% загальних витрат здійснюється в Польщі, 8% - в Іспанії.

Обсяги зняття готівки за кордоном перебувають на стабільному рівні з липня 2023 року. Цьому посприяли як заходи фінансового моніторингу та валютного нагляду, так і звуження різниці між офіційним та готівковим курсами.

Біженці в ЄС: куди їдуть українці

Загалом станом на 28 лютого 2025 року, в ЄС перебувало трохи більше ніж 4,3 млн осіб зі статусом тимчасового захисту. Крім того, у порівнянні з чисельністю населення кожної країни Євросоюзу, найвище співвідношення тих, хто отримав статус захисту, на тисячу осіб спостерігалося у Чехії (36,5), Польщі (27,2) та Латвії (26,2). А на рівні ЄС показник становив 9,6 на тисячу осіб. 28 лютого 2025 року українці становили понад 98,4% біженців в Євросоюзі. З них 44,7% - це жінки, а 31,8% - неповнолітні. А дорослі чоловіки стновлять 23,4% від загальної кількості.

Мільйони українських біженців у Європі ризикують втратити свій правовий статус через відсутність чіткого плану дій після припинення бойових дій з Росією. Директива про тимчасовий захист, яку запровадили у 2022 році, дає українцям право легально жити та працювати в Європейському Союзі до березня 2026 року. Проте подальша перспектива цього захисту залишається невизначеною.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Україна на часі Youtube