Офіційний союз між Росією та Північною Кореєю означає серйозні зрушення на геополітичній карті світу, які послаблюють позиції Заходу на користь Китаю та провокують дестабілізацію в Тихоокеанському регіоні
Китай активно сприяє зближенню Росії та Північної Кореї, щоб використати їхні зв'язки, як ширму для прикриття поставок своєї допомоги. Водночас прилюдне оголошення оборонного союзу між КНДР та РФ є серйозним геополітичним зрушенням, яке суттєво змінює розклад сил. Якщо на російсько-українському фронті зближення між Москвою та Пхеньяном означає ускладнення бойових дій для ЗСУ, то на міжнародній арені йдеться про створення передумов для агресії в Тихоокеанському регіоні.
Північнокорейський та російський диктатори вирішили офіційно оформити свої стосунки. Раніше Кім Чен Ин обурювався, коли йому говорили про постачання зброї до РФ, Володимир Путін заперечував факт поставок, але водночас по-змовницьки підморгував. Аж ось, результатом фантасмагоричних зустрічей між цими диктаторами, активного сприяння Китаю та млявої реакції міжнародного співтовариства, став договір про «Всеосяжне стратегічне партнерство між Росією і КНДР». Він передбачає не лише надання військово-технічної допомоги, але й «захист у разі агресії». Reuters називає цю угоду «найпотужнішою із часів Холодної війни».
Смішні, огидні та водночас страшні кадри спілкування цих диктаторів переконують, що між диктаторами «хімія». У ЗМІ з'явилися публікації які намагається дистанціювати від цього союзу Китай, мовляв, він остерігається втратити контроль над своїми «молодшими партнерами». Насправді за зближенням диктаторів стоїть якраз Пекін, каже Антон Ганоцький, експерт аналітичного центру ADASTRA і засновник інформаційного проєкту «Пхеньянська Правда». Така підкреслена тіснота взаємин між РФ та КНДР повинна слугувати ширмою для поставок із самого Китаю.
«Такий випадок уже траплявся в історії, коли Китай через КНДР постачав зброю Ірану під час ірано-іракської війни в 1980-х роках. Важливо зазначити, що китайські делегації на регулярній основі відвідують Пхеньян, але це не афішується. Пекін зацікавлений у показовому партнерстві Москви та Пхеньяну, інакше візиту Кіма до РФ у вересні 2023 року та сьогоднішнього вояжу Путіна до КНДР просто не було б», — стверджує експерт.
Пекіну зручно триматися на відстані й мати імідж нейтральної країни. Проте, така публічна демонстрація існування «вісі зла 2.0» корисна для авторитарного блоку самі по собі. Цікаво, що договір Росії з КНДР став лише «першою ластівкою»: пропагандисти ТАСС повідомляють, що подібний документ Кремль готує для підписання з Іраном.
Кремль хоче бачити більше північнокорейської зброї та боєприпасів на фронті, але нічого не заважало режимам і далі вести торгівлю, як раніше. Навіщо був цей візит? Серед пропагандистів надзвичайне збудження: вони давно мріють побачити тисячі корейців на фронті України. Теоретично угода відкриває такі можливості, каже панГаноцький, однак на практиці це навряд реалізують.
«Авжеж прибуття "добровольців із КНДР" на Донбас виключати не слід, але я б краще розглядав їх використання як дешевої робочої сили для побудови оборонних фортифікацій на окупованих Росією територіях. У самого Кім Чен Ина зараз існує загроза військової ескалації проти США та Південної Кореї, тому надсилати власні збройні сили на війну до України — не надто гарна ідея. Ця угода посилить координацію дій між військовим керівництвом у Москві та Пхеньяні», — каже експерт.
Пан Антон додає, що режим Кіма наразі є найбільшим бенефіціаром цього договору: отримує гарантії безпеки від РФ, доступ до нових технологій, руйнує ізоляцію на міжнародній арені. Здобутки росіян тут відносно невеликі, принаймні так видається, адже ми не маємо тексту угоди.
Артур Харитонов, президент громадської організації «Ліберально-демократична ліга України», вважає, що поява північнокорейських військових на фронті є цілком вірогідною. Але йдеться не стільки про російсько-українську війну, скільки про глобальну ситуацію, тому на всіх фото та відео незримо присутній лідер КНР Сі Цзіньпін.
«Китаю необхідно утворити "чорний" логістичний центр, який би забезпечував загрозу і для Євро-Атлантики, і для Індо-Пацифіки. Фактично Росія відмовилася від виконання будь-яких санкцій ООН щодо КНДР, це означає, що КНДР... Можуть утворитися ризики того, що Росія захоче залучати північнокорейські війська, це вірогідно, так само, як вірогідно, що росіяни зможуть отримати в доступ якісь бази на території КНДР для того, щоб ширше загрожувати регіону Індо-Пацифіки та інтересам Сполучених Штатів», — зазначає пан Артур.
Він додає, що в такий спосіб Китай створює кризи, які потім, після звернення зацікавлених сторін може розв'язувати. Але за своє сприяння вимагає від співрозмовників поступок.
Антон Ганоцький відмічає, що Путін зацікавлений у зміщенні фокуса уваги з України на Корейський півострів — Сеул уже заявив про «глибоке занепокоєння». Ці застереження небезпідставні, адже Пхеньян періодично здійснює ворожі кроки та провокації. Водночас це лише одна з другорядних цілей, яка стоїть на меті в центрального гравця коаліції авторитарних держав.
«Ширша мета КНР — це утворення регіонального союзу на території Далекого Сходу, який би протистояв безпековим альянсам США. Утворився AUKUS, коаліція США, Японії та Півнденної Кореї, є аналогічні утворення з Філіппінами. І Китаю це дуже не подобається. Він хоче таким чином все це ламати. Однією дією вони шкодять і Україні, і Південній Кореї і Японії», — каже Артур Харитонов
Поки Путін їздив до Кім Чен Ина, головнокомандуючий флотом РФ встиг зробити гучну заяву про загрозу «розпалювання військових конфліктів та створення умов для застосування військової сили проти РФ з океанських та морських напрямків». І це прямо підтверджує звіт американської розвідка про те, що Китай ставить за мету підготувати росіян до протистояння в Тихому океані. Пан Артур вважає, що Вашингтон діятиме асиметрично, адже у Білому домі чудово усвідомлюють загрозу.
«Безумовно буде посилення подальшого військового стримування, тому що, оці альянси, утворені в регіоні, вони вже сильно повпливали на КНР. Збільшуватимуть економічні санкції, тому що G7 на останньому саміті відкрив нову сторінку санкціонування, навіть не Росії, а Китаю за Росію.Фактично вони дали зрозуміти, що вони будуть бити по самому центру ухвалення цих рішень, по спонсору, по бенефіціару війни...Це насправді немаленький удар, з огляду на те, в якому нехорошому стані перебуває китайська економіка. Також ця тема російсько-північнокорейської співпраці, з приміткою щодо КНР, буде розглядатися на саміті НАТО у Вашингтоні», — говорить експерт
Зближення Пхеньяну та Москви несе для ЗСУ нові виклики, але водночас ця подія ув'язує всю низку кризових моментів на планеті в один візерунок і демонструє, хто за цим стоїть. Це означає, що Україна матиме більшу підтримку на міжнародній арені.
«Про надання нам південнокорейської зброї говорити поки зарано. Внутрішні закони, які забороняють постачати озброєння в зони конфлікту та слабкі політичні позиції чинного президента Республіки Корея в місцевому парламенті не дають можливості зрушити питання надання Україні летальної допомоги з місця. Проте, можна очікувати більшої гуманітарної та фінансової підтримки з боку Сеула та США», — говорить Антон Ганоцький.
Поки Путін та Кім жартували, надувалися від бундючності та пили за «безсмертя непереможних відносин між КНДР і Росією, яким позаздрив увесь світ», трохи більше людей зрозуміло, що агресія Кремля — це не лише про Україну. «Вісь зла» націлена керувати світом, тож втікати нікуди, та й відкупитися українцями, як декому хотілося б, не вийде.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.