Наскільки вразливі Patriot для російської зброї

Новина про ймовірне швидке постачання американських систем повітряної оборони Patriot Україні з’явилася на шпальтах провідних світових ЗМІ.

Наскільки вразливі Patriot для російської зброї
В Україні вони зустрінуться з небаченими раніше викликами

Вважається, що одразу, як тільки ці ЗРК з’являться на нашій території, росіяни докладуть усіх зусиль, аби їх знищити, оскільки так вони «втруть носа» НАТО. Це змушує задуматися про те, наскільки невразливими є Patriot для російської зброї.

Справа «честі»?

Американські ЗРК Patriot в Україні зіткнеться із загрозами, з якими ще ніколи не стикався. Але вони все одно будуть дуже важкою ціллю для російської зброї, пише Warzone.

Збереження протиповітряної оборони було одним із головних досягнень ЗСУ на першому етапі війни. Без захищеного неба за дев’ять місяців війни найбільші українські міста, мали б вигляд зруйнованих міст Сирії. Саме відсутність ППО дало змогу російській авіації за допомогою касетних бомб перетворити Алеппо в руїни. Тому українські ЗРК є ласою мішенню для росіян.

А ще більш бажаною мішенню мають стати американські Patriot, адже це буде продиктовано не лише військовою потребою, але й політичними мотивами. А росія, як відомо, залюбки розплачується чужими життями за свої політичні цілі.

Речник кремля Дмитро Пєсков заявив, що вважатиме американські системи протиповітряної оборони в Україні законними військовими цілями, і це потенційно підвищує ставки для адміністрації Байдена, пише New York Times. Однак, колишній американський посол в Україні Стівен Пфайфер сумнівається, що росіяни зможуть втілити свої погрози в життя.

«Пєсков каже, що якщо США нададуть Україні систему протиповітряної оборони Patriot, російські військові націляться на неї. Так? Російські військові упродовж 5 місяців полювали за HIMARS, надані США, але мало в тому правди», — написав він у Twitter.

Чому Patriot — вразливі

Основним засобом протиповітряної оборони ЗСУ є системи С-300 радянського виробництва. Вони здатні вражати цілі на висоті до 27 кілометрів, дальності до 75 кілометрів. С-300 відносно малі, мобільні, значно дешевші, їх є багато. Надані союзниками ЗРК мають різні радіуси дії, але на сьогодні жодна із систем, які є на озброєнні України не може збивати балістичні ракети.

На тлі новин про можливу поставку росіянам іранських балістичних ракет Fateh-110 значення Patriot важко переоцінити. Вони стануть суттєвим вдосконаленням української системи повітряної оборони далекого радіусу дії, оскільки є найкращим у своєму класі.

Але Patriot — це в основному статична система, яка займає багато місця, потребує багато персоналу та має радар із сильним випромінюванням. Російські літаки-розвідники, як Іл-20, можуть їх виявити та визначити місце розташування. Це робить Patriot вразливим до широкого спектру російської зброї, від якої в такій кількості йому ще ніколи не доводилося захищатися.

Одна батарея Patriot із повним набором пускових установок (не менше шести) потребує від 25 до 30 солдатів для обслуговування. Удвічі більше потрібно для встановлення.

«Батарея Patriot займає приблизно квадратний кілометр наземного простору, тому вона вразлива для російської розвідки. Під час роботи радар випромінює потужний сигнал, і в кінцевому підсумку його помітять російські засоби радіотехнічної розвідки», — каже Девід Шенк, полковник армії США у відставці.

Батарея Patriot займає приблизно квадратний кілометр
Батарея Patriot займає приблизно квадратний кілометр території

За словами пана полковника, саме радарна Patriot AN/MPQ-53, або її більш потужний варіант AN/MPQ-65, і стане основною мішенню росіян. Виведення її з ладу, каже Шенк, зробить Patriot сліпим.

Росіяни мають зброю, розроблену для знищення саме цих американських ЗРК — протирадарні ракети великої дальності дії Х-31П. Вони мають пасивні радіолокаційні головки самонаведення, а їх радіус дії складає 100 км. Модернізований варіант ракети Х-31ПД/ПМ дає змогу вражати мішені на відстані 250 км. З огляду на те, що завдяки роботі нашого ППО російські літаки бояться залітати вглиб України, вони можуть здійснювати запуски з Білорусі.

Patriot можна знайти й за допомогою шпигунів чи із супутників. Вразити ЗРК можна під час масового ракетного обстрілу в кілька хвиль, за допомогою «Іскандерів» чи «Кинджалів». За словами заступника голови української військової розвідки Вадима Скібіцького, перших у кремля ще десь 120 штук, а других — близько 40.

Чому не так просто вразити Patriot

Системи протиповітряної оборони працюють у комплексі. Patriot прикриває дальній простір, а інші ЗРК, такі як системи близького радіусу Avenger/Stinger та системи середньої дальності NASAMS протидіють безпілотникам і крилатим ракетам великої дальності. Запорукою успіху такого захисту є координація роботи різних її складових.

Старі системи «минулого століття», як С-300, С-200 та «Бук-М-1» можуть збити мішень, тільки якщо вона з’явиться на їхньому радарі. Але натівська зброя — як NASAMS та Iris-t — чудово взаємодіють. Ціль, виявлена ​​одним, може бути знищена іншим, хоча кожна пускова установка може вражати цілі лише на відстані приблизно 40 км, пише Economist. За заявами української влади, вони вражали 100 % мішеней і питання тільки в достатній кількості боєприпасів.

Patriot мають діяти у комплексі з NASAMS та Iris-t  та іншими засобами ППО
Patriot мають діяти у комплексі з NASAMS та Iris-t  та іншими засобами ППО

Наразі полковник Девід Шенк каже, що йому не відомо про жодну батарею Patriot, знищену ворогом. Але й викликів такого рівня для американських систем ППО ще не було: ні в Ємені, ні в Ізраїлі.

Раніше ми писали про те, що США планують передати Україні «розумні бомби». Інформатор також розповідав, що в п’ятницю, 16 грудня, під час масованої ракетної атаки росія випустила 76 ракет по Україні. З них силам української протиповітряної оборони вдалося збити 60.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube