Експрем’єр Британії Борис Джонсон розкритикував рішення саміту НАТО щодо України
Експрем’єр Великої Британії Борис Джонсон наголосив, що Альянсу варто бути більш рішучим і прийняти до себе Київ, адже Україна платить високу ціну за розв’язану Росією повномасштабну війну, яка триває вже понад 500 днів.
Про це Джонсон написав у колонці для Daily Mail.
"Вони мали бути сильними. У цьому вся суть НАТО. Вони повинні були продемонструвати, що їх ні в якому разі не лякає Володимир Путін. Вони мали продемонструвати, що країни НАТО визнають величезну жертву України та зобов’язання, які це накладає на нас на Заході – і вони мали знайти відповідну відповідь. Понад 500 днів українці протистояли російському наступу, війні, яку вони нічим не спровокували", - наголосив Джонсон.
Борис Джонсон наголосив, що лідерам НАТО належало продемонструвати, поза сумнівом, свою віру в фундаментальний принцип Організації Північноатлантичного договору – найуспішнішого військового Альянсу в історії.
"Жодна країна не зробила і не доклала більше зусиль, ніж Україна, щоб продемонструвати свою готовність до членства в НАТО. Ніякі збройні сили не є більш грізними і більш ефективними у використанні зброї НАТО. Жодна країна більше не потребує членства в НАТО", - зазначив експрем’єр Британії.
Борис Джонсон також підкреслив, що "висновки Вільнюського саміту не є більш твердими або переконливими, ніж Бухарестські висновки НАТО 2008 року", через що "не дивно, що президенту Зеленському спочатку було важко приховати своє розчарування". За його словами, саме нерішучість Заходу спонукала Путіна вторгнутися до Україну.
"Коли "погодяться союзники"? Коли умови "будуть виконані"? Згідно з Бухарестськими висновками, союзники домовилися про все це 15 років тому! Коли ми засвоїмо урок останніх 20 років поводження з Путіним? Саме наша невизначеність, наші коливання, наші намагання погнатись за двома зайцями й підштовхнули його до вторгнення", - резюмував Джонсон.
11 липня 2023 року, саміт НАТО у Вільнюсі ухвалив рішення щодо України, як країни яка стане членом Альянсу без ПДЧ. Того ж дня, 11 липня 2023 року, НАТО опублікувало текст підсумкового комюніке саміту лідерів країн-членів Північноатлантичного альянсу у Вільнюсі. Документ складається із 90 пунктів, в тому числі з найважливіших наративів, які стосуються України:
В документі також нагадують про підрив росіянами Каховської гідроелектростанції, що, як сказали в НАТО, "підкреслює жорстокі наслідки війни, розпочатої Росією". В Альянсі заявили, що Білорусь та Іран також повинні припинити свою допомогу РФ і повернутися до дотримання міжнародного права. Ще частина пунктів присвячена тому, що союзники з НАТО підтримують кінцеву мету світу без ядерної зброї. У цьому контексті знову згадується Китай, який "швидко розширює та диверсифікує свій ядерний арсенал". Також згадуються Іран і КНДР. У документі Альянсу йдеться, що НАТО також підтверджує підтримку територіальної цілісності і суверенітету Грузії. Підтримує право Грузії самостійно визначати своє майбутнє і курс зовнішньої політики без втручання ззовні. Альянс закликає Росію вивести війська з Грузії. Той самий заклик до РФ є і в пункті комюніке про Молдову.
Нагадаємо, у перший день саміту НАТО у Вільнюсі президент України Володимир Зеленський виступив із промовою. Серед іншого, він розкритикував Альянс за нерішучість в питаннях, пов’язаних з Україною. Більш того, він заявив, що відсутність часових рамок щодо вступу чи навіть запрошення країни до НАТО – це “безпрецедентно та абсурдно”.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.