Нардепи провалили умовний "легалайз" - кому це вигідно?

Нардепи провалили умовний "легалайз" - кому це вигідно?

Читать на русском

Про користь і шкоду канабісу

Читать на русском
Нардепи провалили умовний "легалайз" - кому це вигідно?

Про користь і шкоду канабісу

АВТОР: СЕРГІЙ ШИШКІН

У вівторок, 13 липня 2021 року депутати повинні були голосувати за законопроект №5596, який визначив би масу змін до правил обігу речовин з каннабиноидами (різних видів). Не склалося - голосування провалено .  

Кому потрібна та як використовується марихуана?

Марихуана в розвинених країнах використовується для цілої низки цілей - від рекреації (в т.ч. як альтернатива алкоголю) і до знеболюючих цілей в медицині для тяжкохворих. Цілком очевидно, що в Україні наразі існує величезний тіньовий ринок речовин, що містять канабіноїди - немає ніякої новини в тому, що величезна кількість жителів країни (в т.ч. законотворці і чиновники) вживають ці речовини переважно в рекреаційних цілях, в той час як медичне використання речовин максимально обмежене. Хоча дослідження говорять, що лікарський потенціал у канабіноїдів значний.

Що могла б заробляти держава?

Досвід легалізації канабіноїдів в різних країнах говорить про те, що бюджет отримує значну статтю доходів при детінізації цієї галузі. Економічний ефект для України цілком міг би реалізуватися у ~ 20 млрд грн до бюджету. На рік. Що можна було б побудувати за ці гроші? Наприклад, 20 топових лікувальних установ щороку. Або 20 аеропортів. Або космодром (жартую, жартую, ми занадто далеко від екватора). 

Як фактично працює тіньовий оборот конопель?

Основних джерел два:

  • Китайська синтетика. Китайці вже давно навчилися синтетичним способом виробляти будь-яку молекулу каннабіноїда, причому в гонитві за виключенням зі списків заборонених речовин цю саму молекулу модернізують кожні півроку. Додали якусь гідроксильну групу і оп, це вже можна, формально це не заборонено. Везуть такі канабіноїди і по землі,  морем в рідкому вигляді, місцеві ділери наносять рідину на якусь рослинну основу - і вуаля, купи грам через телеграм. Одна проблема - ці на коліні склеплені канабіноїди іноді впливають на людей несподівано - то у вікна виходять, то психічні розлади починаються. Китайці адже особливо не випробовують свої витвори, аби продавалося добре.
  • Місцевий гровінг. Або відносно невеликі любителі (мають дах), або великі ферми (теж мають дах). Каннабіноїди виробляють в цілому прийнятної, але як і раніше неперевіреної якості. І все йде туди ж, в закладки і телеграм.  

Кому вигідно тримати коноплю в тіні?

Давайте розбиратися:

  • Силовикам. Ну ще б пак, адже можна обдаровувати "квитками" місцевих гроверів. Вічна історія. І ефективно витрушувати монетки з молоді за 0.1 грама трави в кишені.
  • Митниці. Дуже зручно збирати бакшиш з везунів китайської синтетики.
  • Алкогольникам і табачникам - ринки перетинаються. Вийде з тіні марихуана - є побоювання що будуть купувати менше горілки.
  • Виробникам місцевих синтетичних наркотиків інших груп - амфетамінів, опіатів і інших. Чому їм? Тому що вони теж в конкурентному ринку і теж борються за споживача.
  • Фармацевтам, які продають зареєстровані знеболюючі - поява альтернатив може додати конкуренції.

А що земля?

Жирні південні чорноземи України могли б виробляти масу канабіноїдів. Ціна на сельхоз гектари виразно відповіла б зростанням. Але оскільки її ще не встигли розкупити, є думка, що стимулювання зростання вартості поки не на часі.

Про шкоду

Традиційно, коноплі розглядаються як трамплін до більш важких наркотиків. 

Так, у разі, коли обіг цих речовин в тіні, в одній низці з опіатами та іншими "важкоатлетами" ,може відбуватися зміна речовин у споживача - в основному тому, що речовини конкурують в одній загальній тіні. Але якщо канабіноїди продаються легально, їхня якість викликає довіру і за них не садять до в'язниці - який сенс споживачеві за ними гнатися або навіть пробувати?

Всі попередні мотиватори про шкоду канабіноїдів потихеньку сходять нанівець - все більше прийнято наголошувати на те, що споживачі алкоголю отримують значно більший удар по організму і куди як більш соціально-небезпечні, ніж споживачі конопель. Це питання, звичайно, дуже дискусійне, однак потрібно визнати, що часи беззастережної демонізації канабіноїдів позаду. 

Як голосували?

184 голосів "за", голосування провалено, і законопроект відправлений 242 голосами на доопрацювання. Яскравіше за всіх виступали проти БЮТ.Чи є у Тимошенко інтереси в тютюнових і алкогольних бізнесах - ми з цікавістю розглянемо і розповімо вам пізніше.

Це матеріал рубрики "Блог". Позиція редакції може не збігатися з думкою автора колонки.

 

 

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.