Постачальника, який би гарантував українцям газ за будь-яких обставин, більше немає, Нафтогаз відмовляється від боржників
Державна компанія «Нафтогаз» більше не буде постачальником останньої надії (ПОН) Про закінчення терміну виконання функцій за ПОН «Нафтогаз» оголосив офіційно – відповідна новина з'явилася на сайті компанії. Інформатор-Україна з'ясува, що це означає та скільки доведеться платити за газ.
Нагадаємо: на Постачальника останньої надії перекидали боржників чи «проблемних» споживачів (наприклад, тих, хто не мав договору або колишній постачальник яких припинив роботу тощо). Раніше вони отримували газ вдвічі дорожчий за стандартні тарифи, наприклад, побутові споживачі - по 16 гривень замість 8 гривень. Але з початку війни цінник зменшили до 7,96 гривень.
При цьому постачальник останньої надії виступав гарантом, що газ вам ніхто не перекриє і ви й надалі зможете його отримувати. Тепер таких гарантій, виходить, немає?
У «Нафтогазі» зазначили: компанія виконувала функції ПОН останні три роки, вигравши відповідний конкурс. Але терміни дії постанови Кабміну №917-р, якою на «Нафтогаз» було покладено повноваження постачальника останньої надії, спливли 22 липня цього року.
"Положення статті 15 закону України "Про ринок природного газу" встановлено, що постачальник останньої надії визначається Кабінетом міністрів строком на три роки за підсумками конкурсу", - йдеться в повідомленні "Нафтогазу".
Тобто тепер у компанії немає підстав і технічної можливості забезпечувати споживачів газом. Розділ «Постачальник останньої надії» на сайті НАКу вже не працює.
Постачальник останньої надії – це постачальник "для боржників". На нього переводили споживачів, які з тих чи інших причин залишилися без свого постачальника газу. Наприклад, газова компанія розірвала договір за борги, збанкрутувала, у неї виникли проблеми з необхідними обсягами ресурсу тощо.
На ПОН обслуговувалися багато комерційних споживачів, бюджетні організації, теплокомуненерго, а також населення. За даними «Нафтогазу», за три роки компанія як постачальник останньої надії постачала газ понад 9 млн домогосподарств та 8 тисяч непобутових споживачів, у тому числі, підприємствам теплокомуненерго (вони використовують газ для забезпечення опалення та подачі гарячої води).
"Газ від постачальника останньої надії раніше був дуже дорогим. Цінник там зашкалював. Наприклад, людям, для яких звичайний тариф на газ становить близько 8 гривень за куб, ПОН продавав його по 16 гривень. А, скажімо, бюджетники, котрим тариф на газ -16,8 гривень, могли платити і до 35-40 гривень. Але газ, хай навіть такий дорогий, був – ніхто споживачам краник не перекривав", – каже голова КП «Тепловик» Олександр Душенко.
Та з початку цього року побутові споживачі ПОН отримували газ за стандартною ціною 7.96 гривень за куб. Крім того, протягом 60 днів споживачі, які потрапили на ПОН, могли перейти на вигідніші газові контракти до інших постачальників.
"Постачальник останньої надії – це обов'язкова складова ринку газу, який, згідно із законодавством, продовжено діяти в Україні", – зазначив Душенко.
Але тепер ринок залишився без такого постачальника.
Є кілька варіантів – як далі працюватиме газовий ринок.
Перший - Кабмін продовжить терміни ухвали про визначення «Нафтогазу» постачальником останньої надії. За законодавством, для цього повинні провести новий конкурс (що займе чимало часу).
"Але, з урахуванням воєнного стану, не виключено, що «Нафтогазу» просто продовжать повноваження постачальника останньої надії", - каже керівник спеціальних проектів НТЦ «Психея» Геннадій Рябцев.
Але виникає питання – чому пропустили терміни закінчення повноважень НАКу як постачальник останньої надії.
"Це може бути проста «забудькуватість» або навмисний розрахунок. Наприклад, таким чином хочуть приструнити тепловиків-боржників, які дедалі активніше вимагають від держави компенсувати їм різницю в тарифах або навіть переглянути тарифи на тепло для населення. Якщо не буде постачальника останньої надії, такі підприємства можуть взагалі на якийсь час залишитися без газу або їм доведеться добре його попросити, що зробить комунальників поступливішими", - зазначає аналітик Інституту стратегічних досліджень Юрій Корольчук.
В Асоціації міст України заявили, що вже 58 громад, у яких проживає більше 10 млн громадян, звернулися до уряду щодо забезпечення різниці в тарифах підприємствам теплопостачання (різниця між фіксованим тарифом на опалення та гарячу воду для населення і реальною собівартістю послуг). Мова йде про величезну суму в 36 млрд гривень. І, як стверджують в Асоціації, тепловикам просто нема за що готуватися до опалювального сезону, його можуть взагали зірвати, а більше 10 млн українців залишаться без тепла взимку.
Другий варіант – якщо уряд нічого не зробить для призначення нового постачальника останньої надії – ринок залишиться взагалі без ПОН.
«Це означає, що, якщо з якихось причин колишній договір на постачання газу не діє, є борги або ваш постачальник газу вже не може забезпечувати вас ресурсом, то, продовжуючи споживати газ, ви стаєте фактично злодієм. І за такий несанкціонований відбір газу можуть покарати. Вже через день можуть приїхати газовики та перекрити вам краник. А, якщо й постачатимуть газ, то вже за іншою ціною, набагато вищою за ринкову, до 25 гривень за куб», - каже аналітик Інституту стратегічних досліджень Юрій Корольчук.
«Якщо брати газ без договору – на ринку одразу ж підуть небаланси. І облгазам газу не вистачатиме. Тому вони відслідковуватимуть таких споживачів і підніматимуть питання про їх відключення або ж поставлятимуть ресурс за дуже високими цінами», — підтвердив Олександр Душенко.
Але у війну відключати споживачів від газу заборонено (хоча таки намагання все ж є). Тобто залишається ризик захмарних платіжок, за якими все одно доведеться розраховуватися – по-хорошому чи через суд.
Екс-керівник Оператора газотранспортної системи Сергій Макогон прогнозує, що завершення «Нафтогазом» функцій ПОН загрожує накопиченням боргів перед ОГТСУ та обласними розподільчими компаніями.
«За існуючої заборони на відключення споживачів відсутність постачальника останньої надії загрожує накопиченням багатомільярдних боргів перед ВДТСУ та облгазами», зазначив Макогон.
Для теплокомуненерго робота без постачальника останньої надії може створити додаткові складнощі з початку опалювального сезону.
У реалізацію такого варіанту не хочеться вірити – він може спровокувати справжній колапс у комунальній сфері.
Третій варіант – ринок працюватиме без постачальника останньої надії, але споживачі цього навіть не помітять.
«Нафтогаз» останнім часом дуже сильно наростив клієнтську базу та зміцнив своє монопольне становище на ринку. Переважна більшість споживачів - і побутових, і комерційних вже отримують газ від держкомпанії. Тож у постачальнику останньої надії, який зазвичай підхоплював клієнтів інших газовиків, уже особливої потреби немає. Люди та підприємства просто обслуговуватимуться на звичайних контрактах «Нафтогазу» за стандартними тарифами, наприклад, населення – близько 8 гривень за куб. І цінник не залежатиме від наявності у них боргів, — зазначив голова Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко.
Зазначимо, що під управління «Нафтогазу» переходить дедалі більше обленерго, і їхні клієнти вже одержують газ від НАКу. Наприклад, з 18 липня до групи «Нафтогаз» перевели:
Ще минулого року був великий «перерозподіл» клієнтів близько 20 газових компаній, які працюють під брендом «Твій газзбут». Тоді 8,8 млн. споживачів спочатку перевели на ПОН, а потім – на стандартні контракти з «Нафтогазом».
Ми зателефонували до контакт-центру «Нафтогазу» і під виглядом клієнта з Києва, який обслуговувався на ПОН, запитали, що нам робити тепер - як і за якім тарифом платити за газ. Оператор запевнила, що «все буде як раніше» — «за газ платите до «Нафтогазу» за тарифом 7,96 гривень за куб, за розподіл – до «Київгазу. Пеня на борги до закинчення вийськового стану не нараховується», — сказали нам у «Нафтогазі».
«Але залишається незрозумілим питання з теплокомуненерго – як тепер отримуватимуть газ ті, хто з тих чи причин тимчасово не має договору з НАКом. Постачальника останньої надії немає, давати газ ніхто не зобов'язаний. А що робити з опаленням? Якщо місцевій владі та тепловикам не вдасться оперативно вирішувати питання з ресурсом, можуть піти перебої з опаленням та гарячою водою багатьма містами», — підсумував Олександр Душенко.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.