Радіус виявлення цілей авіарозвідника - до 450 км. Цей тип літаків допомагає керувати ППО та винищувачами. Ймовірно, це перші прояви інтеграції шведських ASC 890 в систему безпеки України
Мешканці Львівської області 21 квітня могли спостерігати в небі політ повітряного судна, схожого на літак раннього радіолокаційного виявлення Saab 340 AEW&C. Авіаційний розвідник, помічений 21 квітня, здатен виявляти цілі за сотні кілометрів. На думку аналітиків, Росія боїться нової західної авіації й втрачає ГЛОНАСС, тому може посилювати обстріли.
Про це повідомив журналіст Андрій Цаплієнко у своєму Telegram-каналі. Цей тип авіації призначений для ведення розвідки на великій відстані – до 450 км. Saab 340 AEW&C здатен ідентифікувати повітряні, морські та наземні цілі, надавати інформацію для систем ППО, координувати винищувачі, а також здійснювати моніторинг ситуації на воді.
У цьому контексті варто нагадати, що ще в травні 2023 року уряд Швеції офіційно підтвердив намір передати Україні літаки ASC 890, які є вдосконаленим варіантом Saab 340 AEW&C. Ці літаки повинні стати критично важливими у підсиленні бойових спроможностей українських F-16. Передача техніки відбувається згідно з узгодженим графіком.
Ця активність відбувається на тлі серйозної ескалації повітряної загрози в Україні. Ще влітку минулого року Росія змінила підхід до ракетних атак, роблячи основний акцент на удари по густонаселених містах – Києву, Харкову, Дніпру. Ці цілеспрямовані атаки вдарили по цивільній інфраструктурі, намагаючись вивести з ладу ППО та посіяти паніку серед українців. Авіаційний аналітик Костянтин Криволап зауважував, що Росія вдається до подібних дій щоразу, коли стикається з труднощами на фронті або політичними поразками.
Увечері 21 квітня в Одесі пролунали потужні вибухи - місто опинилося під наймасованішою атакою дронів-камікадзе Shahed-136 за весь час повномасштабного вторгнення. Про це повідомив військово-політичний оглядач Олександр Коваленко. За його словами, попередній рекорд припадає на 20 березня.
Повітряну тривогу оголосили о 21:56, незадовго до цього мер Геннадій Труханов попередив про загрозу застосування ударних БпЛА та закликав містян негайно прямувати в укриття. Після цього повідомлення від мера почали надходити практично щохвилини, зокрема він попереджав мешканців Пересипського, Київського, Хаджибейського районів і Аркадії про небезпеку.
О 22:01 з міста почали надходити повідомлення про вибухи. Вже за кілька хвилин у соцмережах зʼявилися відео моменту прильоту одного з "Шахедів". Очевидці описують яскраві спалахи та сильний гуркіт. Що сталося у місті після удару:
Паралельно стало відомо, що Росія вивела в Чорне море шість ракетоносіїв з можливим загальним залпом до 46 крилатих ракет типу "Калібр". Це свідчить про підготовку до чергового удару, який може бути скоординований з безпілотниками. Очільник Центру протидії дезінформації Андрій Коваленко прокоментував ситуацію:
"Одеса. Путін вкотре демонструє, що тільки він хоче війни. Його атаки дронами та ракетами доводять, що будь-які паузи - це лише тактичні ходи, щоб виграти час і продовжити терор", - написав він.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.