Національний мультипредметний тест або НМТ: відповіді на сім головних питань батьків та абітурієнтів

Вступна кампанія під час війни має свої особливості

Національний мультипредметний тест або НМТ: відповіді на сім головних питань батьків та абітурієнтів
Вступна кампанія 2023

20 січня на брифінгу у Міністерстві освіти розповіли про те, як буде проходити вступна кампанія у 2023 році. Через те, що війна триває, до ЗНО вирішили не повертатися. Але НМТ (національний мультипредметний тест) пройде не зовсім так, як минулоріч. Які зміни чекають на абітурієнтів та що думають про досвід вступної кампанії батьки та вчителі, з’ясовував Інформатор.

Хто вирішує, яка форма вступу буде в Україні?

Це вирішує Верховна Рада. Але у цьому питанні вона діє в тісній взаємодії з Міністерством освіти. Як зазначив голова Комітету Верховної Ради України з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак, 20 січня  проєкт відповідного закону схвалять на комітеті, а сам закон парламент ухвалить протягом кількох найближчих тижнів. Тут ніхто не чекає ніяких сюрпризів.

Чому у 2023 році замість ЗНО буде НМТ?

Як зазначив міністр освіти й науки України Сергій Шкарлет, заміна ЗНО на НМТ була вимушеним кроком в умовах російської агресії у 2022 році. У 2023 році цей формат вступу залишають через те, що воєнний стан триває, як і бойові дії.

“Модель НМТ виявилась успішною. Зараховано до закладів освіти (від професійної до вищої) 621 тисячі вступників. Українські випускники змогли пройти тест не лише в Україні, а ще у 32 країнах світу. Враховуючи побажання батьків та вчителів, подаємо до ВР модель вдосконаленого мультипредметного тесту,” - сказав міністр освіти. 

У 2023 році буде 2 обов’язкові предмети: 

  • українська мова,
  • математика. 

Крім того, ще один предмет буде на вибір вступника:

  • історія україни, 
  • іноземна мова, 
  • біологія, 
  • фізика, 
  • хімія. 

Всі три предмети складатимуться протягом однієї сесії. Тест триватиме 180 хвилин. Реєстрація стартуватиме у квітні. Абітурієнти з окупованих територій та територій, де тривають бойові дії, будуть вступати за дистанційною моделлю, як і у 2022 році. Абітурієнти, що перебувають за кордоном зможуть не повертатися в Україну заради тестування. Сергій Шкарлет зазначив, що НМТ 2023 року пройде в тих країнах, що минулого року, крім того, список закордонних пунктів тестування буде розширено.

Чим НМТ відрізняється від ЗНО? А НМТ-2022 від НМТ-2023?

Як зазначив в.о. директора Українського центру оцінки якості освіти Валерій Бойко, НМТ значно простіше ЗНО. До нього входять лише закриті питання. Тож, у тесті з української мови немає твору, у тестах з іноземних мов аудіювання, а в тестах з математики - складних відкритих питань. Це полегшує організацію, адже перевіряти роботи може машина. При чому абітурієнти можуть дізнатися свої результати відразу після тесту. 

За словами Валерія Бойка, НМТ 2022 року готували в ситуації великої невизначеності та в дуже стислі терміни. До 2023 року вже є певний досвід помилок, який буде враховано. Як мінімум, збільшиться кількість варіантів тестів, щоб уникнути ситуації, коли в одному місті вранці та по обіді абітурієнти складали тест з однаковими завданнями. Самі завдання теж урізноманітнюються. У 2022 році завдання тестів з математики, історії та української мови були з вибором однієї правильної відповіді та на встановлення відповідності. 

«В завданнях з історії України застосовуватиметься формат на встановлення хронологічної послідовності. Це доволі важливий специфічний формат для такого предмета, як історія, тому що хронологічна компетенція перевіряється виключно на цьому предметі. Також буде запропоновано низку завдань на вибір кількох правильних відповідей із запропонованих», – повідомив Валерій Бойко.

Як і в минулому році, УЦОЯО розробить демонстраційний варіант тесту. Він буде представлений у форматі PDF чи доступний онлайн. Це необхідно для тих, хто хоче добре підготуватися до екзамену. Також можна готуватися за тестами ЗНО минулих років.

Чи всім обов’язково складати НМТ?

У попередні роки державну підсумкову атестацію проходили в форматі ЗНО. Тож всі випускники шкіл, щоб отримати атестат, мали скласти принаймні обов’язкові предмети з ЗНО. У 2023 році ДПА скасували, тож тим, хто не планує продовжувати навчання в Україні, складати ЗНО не обов’язково.

Для вступу у 2023 році можна буде скористатися результатами НМТ 20222 року чи ЗНО 220 та 2021 рр. Крім того, без НМТ можна буде вступити на контракт на спеціальності, яким надається особлива підтримка (їх 53). Військові навчальні заклади будуть визначати правила вступу на свій розсуд. А ось вступникам на спортивні та творчі спеціальності крім НМТ треба буде пройти творчий конкурс. 

Що крім НМТ впливатиме на зарахування до навчального закладу?

Генеральний директор директорату фахової передвищої, вищої освіти МОН Олег Шаров назвав особливості вступної кампанії 2023 року:

  • Не матимуть значення середні бали раніше здобутих документів про освіту та сільський коефіцієнт; 
  • Галузевий коефіцієнт буде використаний для підтримки вступників на основі повної загальної середньої освіти та освітньо-професійного ступеня фахового молодшого бакалавра (освітньо-кваліфікаційного рівня молодшого спеціаліста, ступеня вищої освіти молодшого бакалавра) з пріоритетним вибором (перша та друга пріоритетність) однієї зі спеціальностей, яким надається особлива підтримка. 
  • Регіональний коефіцієнт буде визначено навесні залежно від розвитку воєнно-політичної ситуації в Україні. 
  • Загалом вступники зможуть подавати до 20 заяв, з яких не більше 5 заяв – на місця державного та/або регіонального замовлення. 
  • Незалежно від обраного вступником додаткового предмета, позитивний результат національного мультипредметного тесту дасть можливість подавати заяву на вступ на будь-яку спеціальність. 

Які результати показали абітурієнти на НМТ-2022 та з чим це пов’язано?

Минулого року з кожного з блоків тесту понад 63% вступників отримували менше ніж 160 балів за шкалою 100–200. Щоправда, 200 балів за тестування хоча б з одного предмета отримали 10 208 вступників, із двох – 1 925, із трьох – 564. 

Адміністраторка спільноти “Батьки Дніпра” Юлія Лівобережна вважає той факт, що минулого року при здачі НМТ рекордна кількість учнів отримала максимальний бал, показником недосконалості цієї форми іспиту.

“Якщо у 2020 році не було жодного учня, який здав ЗНО з усіх предметів на 200 балів, у 2021 році лише один учень у країні склав три тести зовнішнього незалежного оцінювання на 200 балів, то у 2022 тільки по Дніпру 200 балів з 3-х предметів отримали 13 випускників та  510 учасників по Україні. Чи було це через спрощення завдань та зменшення їхньої кількості, повторення тестів чи через порушення доброчесності як з боку викладачів, так і учнів під час тестування – достеменно невідомо. Але хотілося б, щоб цього року МОН та Центр оцінювання якості освіти врахували всі недоліки минулого року”, - каже Юлія Лівобережна.

Діти Олени Степаненко складали НМТ у 2022 році. Мати вважає, що попри всі недоліки, ця форма перевірки знань в умовах війни була краща за ЗНО.

“Було добре, що НМТ складали один раз, а не тричі, як ЗНО. Це втричі знизило кількість стресу. В умовах війни НМТ краще ніж ЗНО. Можливо, його варто було б ще спростити. Адже діти, яким під час тестування доводиться спускатися в сховище, які готувались в умовах постійних повітряних тривог, живуть у величезному стресі. Тож не всі можуть витримати ще й стрес від важких вступних іспитів. Багато дітей в таких умовах впадає в ступор та їх розумова діяльність пригальмовується. І це ніяк не пов’язано з їх знаннями чи сумлінністю їх праці. А хтось навпаки в стресовій ситуації збирає всі свої ресурси та показує найкращий з можливих результат”, - каже Олена Степаненко.

Дочка Олени Зеєвої навчається лише у 9 класі, тож складати вступні іспити їй доведеться складати ще не скоро. Жінка звертає увагу на те, що цього року умови для навчання у дітей, які живуть в різних регіонах України, суттєво відрізняються. Якщо на заході країни учні можуть ходити до реальної школи, то у Дніпрі, Запоріжжі, Харкові - навчання онлайн. І цей онлайн постійно переривається повітряними тривогами, вимкненням електрики та відсутністю інтернету. При цьому ми розуміємо, що дітям з Маріуполя чи Херсона навіть про таке навчання можна лише мріяти. 

Чи дозволяє НМТ чесно перевірити рівень знань та талантів абітурієнтів?

Не має значення, складали абітурієнти НМТ чи ЗНО. Адже підготовка студентів гірша, ніж раніше, через те, що три роки в Україні триває дистанційне навчання, каже директорка Дніпровського фахового педагогічного коледжу Олена Степаненко. 

“В різних навчальних закладах онлайн-уроки відбуваються по-різному. У нас в коледжі є активне спілкування в зумі, колективні творчі проєкти тощо. А бувають ситуації, коли дітям в школі просто надсилають завдання.  Результати навчання у 2022 році будуть ще гіршими. Адже за часів карантина всі хоча б мали стабільний зв’язок та електрику. Зараз це все не так. І відвідувати заняття навіть онлайн теж не всі можуть,” - каже вона.

Директор дистанційної школи Unicorn School, сертифікований бізнес-тренер Володимир Страшко вважає, що Україна давно потребує реформи вищої освіти, більш глибокої, ніж вибір між НМТ чи ЗНО.

“ЗНО більш фахове, складне та комплексне. Тести НМТ набагато простіші. Там немає завдань, які дозволяють глибоко перевірити знання та аналітичні здібності дітей. Звичайно, дітям складати НМТ легше. Чи варто було залишати цю форму у 2023 році? Є різні думки. Адже школи працюють. Є широка мережа дистанційних шкіл. Тобто можливість скласти ЗНО цього року була. Щоправда, що ЗНО, що НМТ - це тестування, яке оцінює невелику частину знань та здібностей. Мені здається, що по закінченні війни варто переглядати всю систему вищої освіти, щоб запобігти ситуаціям, коли людина вступає, куди вистачить балів. Держава витрачає кошти на її освіту. А вона потім не працює за спеціальністю. Треба міняти підхід до вищої освіти, орієнтуватись на потреби економіки, а не на те, як воно “історично склалося”. Підхід: візьмемо будь кого і не будемо відраховувати, щоб не втратити державні гроші - хибний. Адже якщо ми не закриємо держзамовнення цього року, нам зменшать фінансування освіти у наступному,” - каже Володимир Страшко.

Додаткову інформацію про вступну кампанію 2023 року ви зможете знайти тут.

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube