Наче зникне весь Львів: в НБУ назвали вражаючу кількість людей, які покинуть Україну через проблеми зі світлом

У 2024 році 400 тисяч українців виїдуть за кордон через тривалі відключення електроенергії та ризики для опалювального сезону

Біженці
Повернення мігрантів в Україну почнеться у 2026 році

У 2024-2025 роках в Україні очікуються наступні хвилі виїзду українців за кордон. За прогнозами, батьківщину покинуть близько 400 та 300 тисяч українців відповідно (загалом 700 тисяч, що еквівалентно населенню міста Львів). Вже з 2026 року люди почнуть поступово повертатися в Україну.

Про це йдеться в інфляційному звіті Національного банку України. Прогноз погіршився порівняно з квітневим.

В НБУ наголошують, що посилення міграції пов'язане зі значною руйнацією енергетичної системи, що супроводжується тривалими відключеннями електроенергії та посилює ризики для опалювального сезону. Крім побутових складнощів, часті відключення світла негативно впливають на виробничі процеси, що зменшує економічну активність і попит на робочу силу, додатково стимулюючи міграцію. Крім того, міграцію зумовить повільна нормалізація економічних умов через високі безпекові ризики.

Очікується, що чисте повернення мігрантів в Україну (повернуться близько 400 тисяч осіб) почнеться у 2026 році та буде поступовим. Адже через довгу тривалість перебування за кордоном адаптація на новому місці зросте, а умови в Україні, у тому числі через перебої з енергопостачанням, будуть складними.

"Кількість внутрішньо переміщених осіб також залишатиметься значною, бо згідно з опитуваннями значна їх частка не має куди повертатися через значні руйнування", - йдеться у звіті НБУ.

Скільки українських біженців планують повернутися додому

Більшість українських біженців (64%) збираються повернутися в Україну, бо не змогли адаптуватися до життя в нових країнах, свідчить проведене опитування. При цьому, точних термінів повернення на Батьківщину вони назвати не можуть. Найбільше прагнуть повернутися ті мігранти, які працюють віддалено на українські компанії (70%) або є тимчасово непрацевлаштованими (68%).

Гарантоване стабільне працевлаштування - головний фактор повернутися на Батьківщину для 41% респондентів. Так, для 36% опитаних українських мігрантів важливою є наявність фінансової допомоги в Україні на час повернення, а для 33% - можливість отримання чи облаштування житла в безпечних регіонах України. Близько чверті респондентів (27%) готові емігрувати назад у разі посилення протиповітряної оборони України.

Зокрема, відомо, що лише 13% українських біженців у Швеції планують повернутися в Україну, коли там стане безпечно. Це в половину більше, ніж було у 2023 році.

Нагадаємо, Болгарія продовжила гуманітарну допомогу для біженців з України до 31 грудня 2024 року. Ця схема допомоги передбачає державні виплати на проживання. З моменту вторгнення Росії в Україну у 2022 році до Болгарії в’їхало 2 454 748 українців. Загалом 181 868 осіб зареєстровано в Болгарії за схемою тимчасового захисту ЄС, 55 302 з яких залишаються в країні. За державною програмою розміщено 6081 особу.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube