Біженці у Швеції: все більше українців не планують повертатися додому

Порівняно з 2023 роком у Швеції зросла кількість українців, які хотіли б залишитися у країні і не повертатися додому

швеція, біженці
Більшість українських біженців у Швеції планують залишитися в країні на найближчий час

Лише 13% українських біженців у Швеції планують повернутися в Україну, коли там стане безпечно. Це в половину більше, ніж було у 2023 році. Ще четверть не визначилася, хотіла б повернутися чи ні.

Про це йдеться в опитуванні, яке публікує reliefweb.int. Соціологи з 24 квітня по 15 травня 2024 року опитали 3 451 біженця.

За даними опитування, у 2023 році 28% респондентів висловлювали бажання повернутися додому. У 2024 році 24% опитаних ще не визначилися щодо свого повернення (у порівнянні з 31% у 2023-му). Водночас 58% біженців заявили, що не бажають або не можуть повернутися до України. Для порівняння, торік таких біженців було 37%. Тобто кількість охочих не повертатися до України зросла на 21%.

Згідно з дослідженням, 68% опитаних українців висловили бажання залишитися у Швеції в довгостроковій перспективі. Серед них 72% складають чоловіки.

Автори дослідження відзначають, що перспективи стабільної роботи, вищі зарплати та кращі соціальні переваги є значними стимулами для українців будувати нове життя в Швеції, навіть якщо війна в Україні закінчиться. Це свідчить про те, що багато біженців бачать значні переваги в довгостроковому перебуванні в Швеції порівняно з поверненням на батьківщину.

Інтеграція та працевлаштування у Швеції

Дві треті працездатних українців вже знайшли роботу, а 47% з них мають певний рівень знання шведської мови. Це суттєвий прогрес у порівнянні з минулим роком, коли лише 26% опитаних могли розмовляти шведською.

Серед основних проблем, що ускладнюють працевлаштування, респонденти назвали мовний бар'єр (76%), відсутність відповідної роботи у районі проживання, недостатню кваліфікацію або її визнання, дискримінацію, проблеми з транспортом до робочого місця, поєднання догляду за близькими з роботою та стан здоров'я.

Щодо фінансового становища, 55% респондентів повідомили, що їхні кошти на проживання є достатніми. Основним джерелом доходу для 55% є робота, тоді як 17% отримують фінансову підтримку від влади, а 15% – від сім'ї чи друзів.

Біженці у Швеції

Швеція продовжила термін перебування для українських біженців до 4 березня 2025 року. Це означає, що усі особи, на яких поширюється дія Директиви про тимчасовий захист, можуть отримати продовжений дозвіл на проживання в країні.

Також уряд Швеції розробив новий законопроєкт, відповідно до якого добова сума допомоги для українських біженців буде збільшена з нинішніх 71 шведської крони (6,28 євро) до 308 шведських крон (27,26 євро). Це забезпечить приблизно 818 євро на місяць для осіб, які перебувають у Швеції понад рік і планують залишитися довше.

У Швеції українські біженці можуть організувати своє житло самостійно або звернутися за допомогою до Міграційної служби Швеції. У випадку самостійної організації проживання, необхідно самостійно оплачувати орендну плату і повідомити співробітникам Міграційної служби про свою адресу.

Варто зазначити, що Міграційна служба має перелік районів з соціальними та економічними проблемами. Якщо біженець вирішить жити в такому районі, це може вплинути на право на фінансову допомогу. Щоб перевірити, чи адреса, де ви плануєте проживати, належить до таких районів, можна звернутися до сайту Міграційної служби.

Також у Швеції посвідка на проживання за Директивою про тимчасовий захист забезпечує дорослим право на екстрену медичну та стоматологічну допомогу, а також на невідкладні медичні процедури. Наявність допомоги і її терміновість визначають медичні працівники.

Нагадаємо, українські біженці у Польщі зможуть отримати трирічні дозволи на проживання. Також повідомлялося, що українські біженці в Нідерландах матимуть більше можливостей для вивчення мови.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Головна Актуально Informator.ua Україна на часі Youtube