Справа стосується можливої розтрати коштів на чималу суму
НАБУ провело обшуки у компаніях, які є частиною військово-промислового комплексу. Вони займались постачанням оборонної продукції. Детективи розслідують можливу розтрату державних коштів в особливо великих розмірах.
Про це повідомляє НАБУ у своєму офіційному Telegram-каналі. У відомстві зазначають, що західні правоохоронці активно відстежують дії закордонних компаній, які афілійовані з компаніями-постачальниками. Вони за ними наглядають, адже є ризики можливого відмивання коштів цими підприємствами.
Працівники НАБУ додали, що один з виробників ВПК отримав передоплату від Міноборони України. Він мав би виконати замовлення на постачання тепловізійних приладів на майже 1,5 млрд грн, але не зробив це вчасно. Станом на початок серпня компанія не поставила продукцію на суму майже 200 млн грн. У відомстві кажуть, що МОУ подало позов про стягнення дебіторської заборгованості та штрафних санкцій.
Зокрема проводились обшуки у виробника тепловізорів Archer. Про це повідомив її керівник Олександр Яременко на своїй сторінці у Facebook.
За його словами, НАБУ вилучило телефони, комп’ютери та документи, що стосуються виконання державних контрактів. Він додав, що компанія добровільно передала техніку, всі паролі й документи. Яременко розкритикував суддю, який виніс рішення про обшук, адже аргументи слідчих, за його думкою, є брехнею.
Також він заявив, що правоохоронці копіювали конструкторські креслення і документацію, програмні продукти компанії. Підприємець повідомив, що детективи діяли непрофесійно і були непідготовленим, не знали до кого вони йдуть та чим займається виробник.
"По-третє, навіщо було лякати нашу маленьку секретчицю і на її очах півтори години «ґвалтувати» пустий сейф, ключі від якого були у начальника охорони, з яким не було зв’язку через вилучений телефон. Четверте. Слідчі не підготовлені, і не знають, що ми виконали всі державні контракти, не дивлячись на всі перепони і складнощі. Не розуміють до кого прийшли і що взагалі ми виробляємо", - написав він.
Власник підприємства наголосив, що слідча, яка прийшла до офісів йому повідомила, що компанія Archer завозила матриці FLIR без ліцензії. Але, за його словами, це показник некомпетентності та непрофесіоналізму, адже 10 років тому його фірма співпрацювала з компанією FLIR та її продукцію не можливо було завозити і навіть купити без отримання ліцензії Держдепартаменту США.
Зокрема йому не сподобалось, що детектив неодноразово висловлював думку, що Archer не може нічого виготовляти та є "прокладкою" Міністерства оборони України, хоча відомо, що компанія з 2014 року і до сьогодні виконала загалом 71 контракт для оборонного сектору, зокрема 8 з яких – з Міністерством оборони України, і продовжує виконувати нові контракти 2023 року з силовими структурами України (Національна гвардія України, Національна поліція України, Служба безпеки України та ін.).
У НАБУ відповіли, що слідчі проводили обшук в рамках досудового розслідування та дотримувались високих моральних та професійних стандартів. Вони вилучили комп'ютерну техніку та документи з одного офісу. В іншому офісу вилучено два особисті ноутбуки працівників.
Видання "Українська правда" повідомляла у своєму розслідуванні 25 травня, що навесні-влітку 2022-го Міноборони уклало контракти з кількома імпортерами зброї, а також зробило стовідсоткові передоплати. Проте у відомстві на той час майже рік чекали на свої снаряди та техніку. Станом на 23 травня 2023 року у судовому реєстрові було приблизно 30 позовів Міноборони до 4 державних підприємств, які займаються збройними закупівлями. Загальна сума позовів за простроченими контрактами – 8,9 мільярда гривень.
У Центрі протидії корупції повідомляли, що сума простроченої дебіторської заборгованості за контрактами Міноборони за останні півтора року з початку повномасштабної війни становить 33,3 млрд гривень. Це означає, що постачальники отримали кошти, але не виконали замовлення в обумовлений термін.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.