Міноборони заплатило 650 млн грн за несправні БПЛА: вони були вироблені фірмою екс-нардепа, - ЗМІ

Читать на русском

За даними слідства, міністерство змовилося з компанією УАС задля заволодіння коштами

Читать на русском
Дрони, Розенблат, Міноборони
МОУ отримало не тільки несправні дрони, але й не повну їх кількість

За даними слідства, міністерство змовилося з компанією УАС задля заволодіння коштами

У грудні 2022 року Міноборони уклало контракт на 807 млн грн з компанією УАС на виробництво безпілотних комплексів HAWK. Виявилося, що більша частина переданих систем не працює, а міністерство на цей момент вже заплатило 650 млн грн авансу. Також зʼясувалося, що фірма-виробник входить в орбіту екснардепа Борислава Розенблата.

Про це йдеться у розслідуванні проекту Bihus.info.

За контрактом Міноборони мало отримати від УАС 55 комплексів БПЛА за 807 млн грн 650 млн грн було перераховано виробнику у якості авансу. Передати товар виробник мав до 15 серпня 2023 року, але в ці строки були продемонстровані лише 4 комплекси, у кожен з яких входять два безпілотники та пункт управління. Під час демонстрації дронів також виявилося, що більшість з них не злітали, або втрачали зображення.

Компанія ТОВ "НВП "Українські авіаційні системи" (УАС) належить трьом особам. Зокрема - Жанні Розенблат, дружині екснардепа Борислава Розенблата, відомого завдяки одній з найгучніших справ НАБУ щодо корупції в сферу видобутку бурштину. Ще частина фірми належить давньому сімейному бізнес-партнеру Розенблатів Костянтину Пожидаєву, і ще одна, менша частка - непублічному громадянину Молдови. Сам Розенблат раніше публічно заявляв, що цей проект з виробництва БПЛА - "його дітище".

За наступні кілька тижнів після дедлайну, зі слів Розенблата, виробник здав ще 11 комплексів, але як насправді вони відлітали - невідомо, бо більше журналістів на польоти не допустили.

Журналісти зʼясували, що у 2018-2019 роках Міноборони вже замовляло дрони в УАС, які понад три роки не могли потрапити до армії. Причиною стала судова тяганина між Міноборони та УАС через ціну продукції та хірвані строки поставок. На початку повномасштабної війни українські військові таки отримали обіцяні дрони.

Щодо нового контракту, то за кілька місяців до його укладання в УАС розсварилися партнери, через що юридичний контроль над фірмою залишався у Розенблатів, а виробничі потужності у Пожидаєва. Останні розповів ЗМІ, що конфлікт стався як раз через великий контракт з Міноборони. Розенблат нібито пропонував укласти його за завищеною ціною, яка мала складатися, зокрема, з 30% відкату замовнику. Пожидаєв, за даними ЗМІ, відмовився від таких умов, після чого хтось від його імені підробив підпис на документах, а самого його звільнили з посади директора та усунули від управління фірмою.

Пожидаєв також розповів, що Розенблат утворив нове виробництво, зовсім інших дронів, які за комплектацією та характеристиками відрізняються за попередні БПЛА.

Розенблат стверджує, що нова модель має вже інші технічні характеристики і зібрана з інших запчастин, однак підкреслив, що вважає переробку покращенням продукції і її апгрейдом до сучасних умов. Щодо кількості комплексів БПЛА, то ще на приймальних польотах в серпні Розенблат визнав, що зібрати всю законтрактовану кількість не може і має лише зібраних 12 комплексів та запчастини для ще 18.

"Для решти ж не може купити запчастини, бо рахунки «УАС» заморожені в рамках кримінального провадження Державного бюро розслідувань. В рамках цієї справи правоохоронці вивчають і обставини укладання контракту, і обґрунтованість ціни, і освоєння виробником отриманих від МОУ коштів, і зрештою роль і місце в цій історії самого Міністерства", - йдеться у розслідуванні.

За версією слідства чиновники МОУ змовилися з УАС і уклали контракт із завищеними цінами з метою заволодіння коштами. Також слідство вважає, що гроші компанія використала не за призначенням – отримавши аванс, лише частину пустила на комплектуючі, а частину поклала на депозит, розподілила по пов’язаних особах ну і т.д. У зв’язку з цим у травні були накладені арешти на рахунки "УАС".

Відставка Резнікова

5 вересня Верховна Рада затвердила відставку міністра оборони Олексія Резнікова. Це сталося після низки корупційних скандалів, повʼязаних з Міністерством оборони України на тлі повномасштабної війни проти рф. Зокрема, мова йде про замовлення міністерством літніх курток для військових за ціною зимових та завищені ціни на продукти для армії.

Очікується, що 6 вересня Верховна Рада затвердить Рустема Умєрова на посаді міністра оборони України.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.