На захоплених територіях України окупанти чинять лінгвоцид: куди повідомляти про такі випадки

Читать на русском

Лінгвоцид є складовою політики геноциду проти українців на тимчасово окупованих територіях

Читать на русском
На захоплених територіях України окупанти чинять лінгвоцид: куди повідомляти про такі випадки

Лінгвоцид є складовою політики геноциду проти українців на тимчасово окупованих територіях

Окупувавши частину нашої території, російські окупанти перейшли до витіснення української мови з усіх сфер суспільного життя. Мова йде про спалення книжок, перепідготовку вчителів та нав’язування шкільних програм відповідно до російського освітнього законодавства. Зібрані матеріали щодо лінгвоциду долучать до міжнародного позову проти російської федерації. 

Про це повідомив Уповноважений із захисту державної мови Тарас Кремінь. Українців просять повідомляти про випадки витіснення української мови на окупованих територіях. 

"Передовсім - це вилучення або спалення книжок, перепідготовка педагогічних працівників, нав’язування шкільних програм відповідно до російського освітнього законодавства. Це проведення, так званих "уроків миру", де вже 1 вересня розповідали про "денацифікацію", про те, що України "не існує" та багато інших російських наративів. Це - злочини проти громадян України", - зазначив Кремінь.

Як наголосив мовний омбудсмен, явище лінгвоциду охопило не лише освіту, а й сфери культури, телебачення і радіомовлення, інформації для загального ознайомлення (заміна вивісок), друкованих ЗМІ тощо (ст. 21-26). Зазначається, що Секретаріат Уповноваженого із захисту державної мови постійно фіксує факти лінгвоциду на тимчасово окупованих територіях та передає їх до правозахисних та правоохоронних органів.

"За ці два роки, особливо після 24 лютого, ми зібрали велику кількість матеріалів. Всі вони узагальнені та передані до міжнародних правозахисних організацій і правоохоронних органів, до Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини, Уповноваженого Верховної ради України з прав людини", - розповів Кремінь. 

Уповноважений переконаний, що зібрані матеріали долучать до міжнародного позову проти російської федерації. Він просить громадян тих визволених ЗСУ сіл, міст і містечок України надсилати матеріали про відомі факти лінгвоциду на окупованих територіях до Секретаріату Уповноваженого із захисту державної мови або правоохоронних органів.

"Чим більше буде доказів скоєних злочинів, тим сильнішою буде наша позиція в міжнародних судах. Кожен злочинець і колаборант буде покараний", - наголосив Кремінь.

Що таке мовний лінгвоцид 

Лінгвоцид є складовою політики геноциду проти українців на тимчасово окупованих територіях. Українська мова як важливий чинник національної ідентичності та державотворення є однією з головних цілей росії у війні проти України. Можливі прояви лінгвоциду:

  • використання окупаційними адміністраціями лише російської мови для інформування громадян;
  • примус до використання російської мови, заборона використання державної мови в публічних комунікаціях, при спілкуванні громадян з представниками окупаційних адміністрацій та з іншими людьми;
  • застосування лише російської мови як мови інформації для загального ознайомлення та реклами (оголошення, таблички, вивіски, покажчики, зовнішня та інша реклама), демонтаж чи пошкодження носіїв інформації для загального ознайомлення і реклами, виконаних державною мовою;
  • створення перешкод, примусове припинення, заборона діяльності ЗМІ, інтернет-ресурсів, що надають інформацію українською мовою;
  • витіснення української мови як мови освітнього процесу: повне чи часткове переведення закладів освіти на російську мову навчання, скасування чи зменшення обсягу викладання української мови та літератури як предметів;
  • примус до використання російської мови, заборона використання української мови при проведенні публічних заходів, у т.ч. культурно-мистецьких та просвітницьких;
  • обмеження доступу, заборона поширення, знищення літератури, друкованої продукції українською мовою;
  • примус до використання російської мови у сфері обслуговування, у т.ч. при наданні інформації про товари і послуги, при наданні медичної допомоги, послуг транспорту та зв’язку;
  • інші дії, спрямовані на звуження сфери функціонування української мови.

Акти лінгвоциду української мови завжди супроводжуються погрозами, залякуванням, застосуванням фізичної сили, психологічного тиску, обмеженням волі, викраденням, тортурами, вбивствами, іншими злочинами проти українців. Від імені окупаційних адміністрацій можуть видаватися і поширюватися незаконні акти і документи, що містять докази лінгвоциду. 

Куди повідомляти про такі випадки 

Про випадки лінгвоциду можна повідомити: за телефоном: 063 556 12 79 або на електронну пошту: stoplinguacide@gmail.com. Українців просять надавати максимально повний опис фактів (дата, час, місце, обставини), а також, по можливості, надавати інформацію про себе, про свідків, які могли б підтвердити вказані факти, відомості про осіб, причетних до здійснення лінгвоциду, докази (фото, відео, посилання на ресурси, розміщені в інтернеті), інші відомості, які допоможуть отримати підтвердження актів лінгвоциду

Нагадаємо, в Україні хочуть перейменувати населені пункти, назви яких мають російськомовний характер. Крім того, в Україні фіксують рекордну кількість скарг про порушення мовного закону в інтернеті.

Також Інформатор писав, хто з представників влади порушує мовний закон в Україні. 

Підписуйтесь на наш Telegram-канал, щоб не пропустити важливих новин. За новинами в режимі онлайн прямо в месенджері слідкуйте на нашому Telegram-каналі Інформатор Live. Підписатися на канал у Viber можна тут.

Заголовне фото: Вечірній Київ

Ми використовуємо файли cookie, щоб забезпечити належну роботу сайту, а вміст та реклама відповідали Вашим інтересам.